Homoródszentpál régi udvarházának megmentésében kérték segítségünket. A Homoródszentmárton tulajdonát képező épület felújítása anyagilag meghaladja az anyaközség pénzügyi erejét, a műemlékké nyilvánítás pedig hosszadalmas procedúra, közben össze is omolhat az épület. De talán mégis van egy utolsó reménysugár...
2011. augusztus 08., 17:592011. augusztus 08., 17:59
2011. augusztus 08., 18:462011. augusztus 08., 18:46
Vigyázat, omlásveszély! – figyelmeztet a tábla a homoródszentpáli épület oldalán, és valóban nem szerencsés ötlet túl sokáig időzni annak közelében. Valamikor csodaszép lehetett ez az udvarház, az idő vasfoga azonban alapos munkát végzett. Ott áll megcsonkítva, időnként öles darabok hullanak ki oldalából és az eresz alól, végleges búcsút intve a gazzal körülvett épületnek, amely ugyan még áll, de napjai meg vannak számlálva.
A Homoródszentmártonhoz tartozó Homoródszentpál állítólag utolsó, még épen álló udvarházának aggasztó helyzetére hívta fel figyelmünket Geréd Gábor olvasónk, megoldást keresve a romos épület megmentésére. Az 1951-ben alapított helyi termelőszövetkezet egykori székháza ma már a község tulajdonát képezi, felújítását, esetleg műemlékké nyilvánítását többen is szorgalmazzák. Közöttük találjuk a Hargita Megyei Művelődési és Nemzeti Örökség Igazgatóságát, Mihály Zitától műemlékvédelmi felügyelő elárulta, hogy igényelték a műemléknyílvánítás procedúrájához szükséges dokumentációt a homoródszentmártoni önkormányzattól, melyre azonban a mai napig nem érkezett válasz.
Túl nagy teher
Kerekes Péter homoródszentmártoni polgármester nem ellenzi az épület felújítását, de mint mondja, ehhez nem kevés pénzre lenne szükség. Elárulja, hogy szakemberek bevonásával több felmérést is végeztek, becslések szerint 400–500 ezer lejbe kerülne a legolcsóbb megoldás, de elképzelhető, hogy akár ennél is többet igényel a teljes felújítás. Információi szerint csak a tetőszerkezet cseréje 200 000 lejt igényel.
„A pénzforrások felkutatásánál többször is rám kérdeztek, hogy ekkora összeg befektetése esetén mi az, amire az ingatlant hasznosan ki lehetne használni. Ha viszont műemléknek nyilvánítanák, akkor nem is lehetne akármire használni, szigorú kritériumoknak kell eleget tenni” – mondja a településvezető, aki csak kormánypénzből látja kivitelezhetőnek a tervet. Elárulja, hogy bár tapasztalatai szerint a megyei urbanisztikai hivatalnál és a műemlékvédelemnél ragaszkodnak a felújításhoz, a megyei önkormányzat vezetőivel folytatott beszélgetések során utóbbiak megemlítették, hogy tudnák segíteni a tervet 20–30 ezer lejjel, de ez csupán töredéke a szükséges összegnek. A tizenkét falut magában foglaló, ezáltal számtalan, felújítást és/vagy karbantartást igénylő középülettel rendelkező község számára túl nagy teher lenne egy ekkora beruházás finanszírozása.
Fokozza a gondokat, hogy a kollektivizmus idejében az udvarház pincéjében vegyszereket tároltak, ezáltal lakhatatlanná téve az épületet. Nem véletlen, hogy az egykori termelőszövetkezet irodáinak új házat kellett felépíteni.
Még van esély a megmentésre
Túros Eszter művészettörténészt, a megyei tanács műemlékvédelmi közszolgálatának vezetőjét mint szakembert kérdeztük az esetleges lehetőségekről.
– Nyilván fontos és szükségszerű lenne az épület műemlékké nyilvánítása, mivel az pályázati, pénzszerzési lehetőségeket tenne lehetővé, ugyanakkor ismerve az efféle eljárások tempóját, az sem kizárt, hogy mire az épület valóban az őt megillető műemléki státusba kerülne, állapota még jobban megromlana, esetleg megsemmisülne. Egy ilyen állapotban lévő ingatlan helyreállítása rengeteg pénzbe kerül, de valószínűleg a helyreállítási összeg töredékéből is lehetne épületmentő lépéseket tenni – vélekedik Túros Eszter, aki a homoródszentmártoni önkormányzatnak azt javasolja, hogy hivatalos formában is igényeljenek segítséget a megyei tanácstól.
A műemlékek is fogynak
Hargita megye műemlékjegyzékének legutóbbi (2009-es) aktualizálásakor kiderült, hogy legalább annyi műemlék tűnt el nyomtalanul vagy veszítette el műemlék jellegét, mint az öt évvel korábban végzett hasonló felmérésig. 2004-ben a megye 397 műemlékéből 23-at kellett törölni. A szakembereknek, polgároknak, önkormányzatoknak, hivatalos szerveknek, alapítványoknak, kistérségi szervezeteknek együttesen kellene megvédeniük azt a keveset, ami maradt – hangoztatják a műemlékvédők.
Bővebben az Udvarhelyi Híradó keddi, augusztus 9-ei számában!
Az esőzések miatt szerdától több napra leállították a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatokat a parajdi sóbányánál – közölte Hargita megye prefektusa.
Előbb az étkező turistákat kergette el a tányérok mellől, majd a kiérkező hatóságokra is rárontott az a fiatal medve, amelyet szerdán délben kénytelenek voltak kilőni a vadászok egy zeteváraljai panzió udvarán.
Jövőre elkezdődhet a Harvíz Rt. vízhálózattal kapcsolatos udvarhelyszéki nagyberuházása, több mint 40 millió lejre növeli a város az EU-s beruházások önrészének biztosítására szánt hitelvonalát – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők ülésén.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
szóljon hozzá!