Fotó: Boda L. Gergely
Ösztöndíjak formájában segíti a helyi fiatalokat több csíki közbirtokosság. Jó befektetés – vallják a megkérdezett közbirtokossági elnökök. Igaz, van, ahol még fontolgatják a dolgot, míg máshol meghiúsult a kezdeményezés.
2016. március 01., 17:392016. március 01., 17:39
Csíkszentmártonon mintegy 10 éve biztosítanak ösztöndíjat a közbirtokossági tagok gyermekeinek, illetve unokáinak, amennyiben azok nappali képzésen, állami egyetemen vagy a Sapientia egyetemen tanulnak. Az egyetemistáknak mindössze annyi a dolguk, hogy a felsőoktatási intézménytől kérjenek egy igazolást arról, hogy milyen karon, hányadéven tanulnak, és azt adják le a közbirtokosságnál – ismertette Gondos Imre. Az Aklos Közbirtokosság vezetője elmondta, évi 10 ezer lejt különítenek el költségvetésükből erre a célra, amelyből havonta 80 lejt folyósítanak a továbbtanulóknak.
Csűrös András Kálmán, a kászonaltízi közbirtokossági elnök arról számolt be, hogy a Kazun Egyesületen keresztül 2009 óta támogatják a helyi hátrányos helyzetben lévő, kitűnő tanulmányi eredményeket elérő fiatalokat, gyermekeket. Évente 5–6 ezer lejt különítenek el erre a célra, ezt a pénzt az egyesület bírálja el és osztja ki az arra méltónak talált diákok között – legyen az középiskolás vagy egyetemista. Véleménye szerint a jövő a gyermekekben van, ezért nem szabad hagyni, hogy a tehetséges gyerekeket az anyagi helyzetük miatt ne tudjanak tanulni, fejlődni. A Kazun Egyesület honlapján megtalálhatók az ösztöndíjak megszerzésének feltételei is, amelyekre félévente lehet pályázni.
A Csíkkarcfalvi Larix Közbirtokosság elnökét is felhívtuk, aki arról számolt be, hogy habár pár éve már fontolgatják helyi diákok számára tanulmányi ösztöndíj létrehozását, egyelőre nem alkalmazzák ezt a fajta támogatási formát. János Géza elmondta, három éve a közbirtokosságok a Sapientia EMTE csíkszeredai karainak vezetőivel közösen tárgyaltak egy ösztöndíjrendszer elindításáról, de gyakorlatba azóta sem ültették.
Kósa István, a Sapientia EMTE dékánhelyettese érdeklődésünkre kifejtette, 2013 nyarán közbirtokossági ösztöndíj létrehozásáról írt alá szándéknyilatkozatot a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karainak több vezetője és tizennégy közbirtokosság elnöke, vállalva, hogy amennyiben az adott közbirtokosságok tagjai is beleegyeznek, bekapcsolódnak a tehetséggondozási programba – egy-két helybéli egyetemista anyagi támogatása révén. Azt követően azonban „talán egyetlen közbirtokosság kivétellel senki nem adott végül ösztöndíjat, ugyanis a közgyűlések – tudtommal – több helyen leszavazták ezt a kezdeményezést” – avatott be a dékán.
Megkerestük azt a közbirtokosságot is, amely idéntől megvalósítaná a 2013-as elképzelést. Kézdi József, a csíkszentgyörgyi közbirtokosság elnöke kiemelte, fontos számukra a helyi diákok továbbtanulása, ezért tervezik nemcsak az egyetemisták, hanem a fiatalabb diákok támogatását is. Mint fogalmazott, a szándék megvan 1-2 helyi egyetemista felkarolására, az ehhez szükséges pénzösszeg is rendelkezésre áll az idén, de ezzel kapcsolatban végleges döntést a vasárnapi közgyűlésen hoznak majd.
Közel 8,5 millió lejt szavazott meg Hargita Megye Tanácsa pénteki rendkívüli ülésén a Csík-térségi településeknek. A hatszázalékos adóvisszaosztásból származó pénzt az infrastrukturális és európai uniós projektek fejlesztésére szánják.
Ha április 11-e, akkor Tizenegy: a magyar költészet napján ismét megrendezték a Csíki Játékszín hagyományos irodalmi eseményét. Idén Szabó Lőrinc munkássága előtt tisztelegtek, az ünnepség különleges apropója a költő születésének 125. évfordulója.
Csíkszeredában a 308 tömbházból 158 már teljesen, öt pedig részben hőszigetelt. A munkálatokat folytatják: csütörtökön a városvezetés és a kivitelező cég aláírta a szerződést a Decemberi Forradalom utca 34/A házszám alatti tömbház hőszigetelésére.
B. Kovács András legújabb kötetét mutatják be Csíkszeredában csütörtök délután, a könyvbemutató előtt dokumentumfilm-vetítés is lesz.
Noha az Anghel Saligny-program biztosította támogatás felhasználásával kapcsolatos egyeztetések még mindig tartanak, a csíkszeredai városvezetés nem vár tovább a Nagy István festő sétány felújításával, nemsokára kiírják a közbeszerzési eljárást.
Hamarosan sztrókközponttá fejlődik a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sztórkegysége, ahol az eddig alkalmazott intravénás trombolízis mellett trombektómiát, azaz a vérrög katéteres eltávolítását is el fogják tudni végezni.
Csíkszereda egyetlen okos közvécéje újra használható a téli szünet után. A helyi önkormányzat újabb közvécék kihelyezését, kialakítását tervezi a jövőben a városban, ugyanis a lakók jelzései szerint nagy igény van erre a szolgáltatásra.
Tizenöt évig sértetlenül lobogott a tusnádi közbirtokosság épületénél elhelyezett székely és magyar zászló – egészen péntek reggelig, ekkor vették észre a községbeliek, hogy a lobogókat letörték. A Steaua Bukarest szurkolói lehetnek a tettesek.
Csíkszeredai lakókat ijesztgettek, székely zászlót gyaláztak, a területi autonómia igényével kapcsolatban élcelődtek, két órán keresztül pedig magyarellenes rigmusokat skandáltak a bukaresti Steaua focicsapat szurkolói csütörtökön délután.
Elektronikus hulladékgyűjtést szerveznek Tusnádfürdőn április 10-én, csütörtökön – tájékoztatja a lakosságot a tusnádfürdői polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!