Fotó: Sándor-Nagy Tünde
A zetelaki önkormányzatnak kedden a hetedik nekifutásra sem sikerült megszavaznia a helyi költségvetést. Ennek következményeként zárolják a község számláit, leáll a közalkalmazottak bérezése, de ami súlyosabb, hogy mivel így nem készülhet el a megyei önkormányzatok büdzséjének összesítése, a kormány zárolhatja a pénzek folyósítását Hargita megyének.
2011. március 08., 17:582011. március 08., 17:58
2011. március 08., 18:112011. március 08., 18:11
A zetelaki önkormányzat döntéshozó testülete a múlt hónap végén már megszavazta az éves büdzsét, a megyétől azonban visszaküldték a kimutatást, mert a bevételi oldal meghaladta azt a törvényes pénzkeretet, amely a tavalyi év bevételeit alapul véve engedélyezve volt a község számára. Ezt követően a zetelaki polgármesteri hivatal lefaragott a 2011-es esztendőre különböző célokra kiutalt összegekből, az új tervezetre azonban a tanácsosok nem adták áldásukat.
„Mondjon le!”
Kiverték a biztosítékot a tanácsosok körében a költségvetés-tervezeten eszközölt módosítás-javaslatok. Sánduly Sándor tanácsos nem értett egyet azzal, hogy pénzeket akarnak elvenni többek közt az iskolától, a sportcsarnoktól, a Pro Zetea Alapítványtól, úgy vélte, hogy a község vezetői nem szolgálják Zetelaka érdekeit, ezért lemondásukat kérte.
„Miért nem jöttek be a pénzek? – kérdezte Sándor Csaba tanácsos, aki nem a kifogásokra, hanem a hibákat elkövetők nevére volt kíváncsi. Kifejtette véleményét, miszerint a község a padlón van, és a hivatal is lassan alkalmazottak nélkül marad. „Ezt így nem tudom elfogadni” – mondta Kandó Dénes, utalva arra, hogy a Pro Zeteváralja alapítványnak előzőleg kiutalt pénzt mintegy megfelezték. „4000 lej nem lesz elég, tánccsoportunk van, fúvószenekarunk” – vélekedett a tanácsos.Sándor Olga is osztotta a többi tanácsos véleményét, hozzáfűzve, hogy „nem vehetünk el a Pro Zeteától mindent”. Demény Győző kifogásolta, hogy a hivatal költségvetéséből egy banit sem vettek el, ajánlotta, hogy mindenkitől egyformán kell lefaragni a pénzeket. „S hagyják működni, ami működik” – tette hozzá.
Ilyés András tanácsos nem helyeselte az iskola 50 000 lejjel történő megkurtítását, és szóvá tette az egyház számára orgonajavításra kiutalt 6000 lejes összeg lecsökkentését is. „Szégyen, hogy idáig fajult a helyzet, mi vagyunk az egyetlen község költségvetés nélkül” – mondta a volt iskolaigazgató. Ilyés Balázs javasolta, hogy a költségeket arányosan faragják le, és külön kiemelte, hogy az orgonajavításra kiutalt összeget nem szabad csökkenteni. „Próbáljuk megoldani, mert az ország szégyene leszünk” – vélekedett a tanácsos.
„Nem mondok le!”
„A pénz nem elég, és adósságaink is vannak” – fejtetti ki Korpos Béla polgármester. „Egyetértek a csökkentéssel, de mondják meg, hogyan csináljuk. Ha az iskolától nem lehet elvenni, akkor mondják meg, honnan lehet” – javasolta a tanácsosok kérdéseire felelve az elöljáró, aki a hivatal alkalmazottai távozásának okát nem tudta megnevezni, de mint mondta, mindenkinek jogában áll elmenni, ha így dönt. Ami pedig a lemondását illeti, a polgármester így fogalmazott: „Ez szóba sem jöhet. Van egy karakán becsületem, ami azt mondja, hogy ez szóba sem jöhet.”
Szóba került még az udvarhelyi Aqua Nova Hargita Kft., amelynek a hivatal a tanácsosok szerint törvénytelenül fizet, mert lejárt a szerződés, a polgármester szerint viszont a szerződés érvényben van. Kiderült még, hogy a költségek lefaragása azért nem érintette közvetlenül a hivatalt, mert a törvény szerint először a működési költségeket kell lefedni. Több más téma megvitatása után a tanácsosok nem tudtak közös nevezőre jutni, a költségvetés megszavazásához szükséges nyolc szavazat helyett csak hét gyűlt össze, így a község a 24. órában sem tudta elfogadni éves büdzséjét.
A megyét is érintheti!
Zetelaka költségvetésének meg nem szavazása súlyos következményekkel járhat nemcsak a községre, de az egész megyére nézve – tudtuk meg Kedves Imrétől, a Hargita Megyei Pénzügyi Igazgatóság vezetőjétől (alsó kép). „Ez elsősorban Zetelakára hat ki negatívan, hiszen így zárolják a hivatal számláit, nem tudnak majd fizetéseket eszközölni, tehát a község közalkalmazottainak bérezése leáll. Ugyanakkor mivel a zetelaki költségvetés része a Hargita megyei költségvetésnek, nem tudjuk leküldeni a pénzügyminisztériumnak a megyei önkormányzatok büdzséjének összesítését, és ebben az esetben a miniszter (Gheorghe Ialomiţeanu) automatikusan megteheti, és szerintem meg is teszi, hogy zárolja a pénzek visszaosztását Hargita megyének – nyilatkozta a megyei pénzügy vezérigazgatója.
Bővebben az Udvarhelyi Híradó szerdai, március 9-ei számában!
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!