Egy helyi közösség szimbólumát pusztították el vélhetően február 7-én, hétfőn hajnalban Kirulyfürdőn. Ismeretlen tettesek, valószínűleg fémtolvajok ledöntötték a 2007-ben felszentelt haranglábat, a rajta található harangot pedig leszerelték és magukkal vitték. Az elszomorító felelőtlen garázdálkodás okozta anyagi kár jelentős, a veszendőbe ment eszmei érték felbecsülhetetlen.
2011. február 08., 18:062011. február 08., 18:06
2011. március 04., 13:092011. március 04., 13:09
Kedden reggel érkezett az értesítés Lázár Zoltán lövétei polgármestertől, sajnos nem a legjobb hírrel szolgált: Kirulyfürdőn ismeretlen tettesek garázdálkodtak a szabadtéri misézőhelyen, elpusztították a haranglábat, és ellopták róla a 2007-ben felszentelt harangot. A helyi közösség egyik szimbólumának eltulajdonításával sajnos kérdésessé válik a júniusi Szent János-napi búcsú lebonyolítása.
Felbecsülhetetlen érték
Elszomorító, ez a megfelelő szó. Lehet, hogy vannak látványos pusztítások, az itteni nem az. A fából készült haranglábat egyik oldalán fűrész, a másikon fejsze használatával döntötték le, most minden méltóságától megfosztva fekszik az olvadó hóban. Tetőszerkezete picivel odébb darabokban hever, a harang persze hiányzik, hisz ezért jöttek a fémtolvajok. Jelentős az anyagi kár, de itt főleg a veszendőbe ment eszmei érték a fájó, a templommal nem rendelkező helyi közösség egyik szimbólumának tönkretétele az, ami felbecsülhetetlen kárral jár.
Árulkodó kutyaugatás
„Hétfőn reggel értesített a helyi közbirtokosság egyik képviselője erről a szégyenteljes tettről” – mondja Kirulyfürdő anyaközségének polgármestere, Lázár Zoltán. A településvezetőtől megtudjuk, hogy a helyszínre nemcsak a lövétei, de a szentegyházi rendőrség is kiszállt, a hóban hagyott nyomok szerint öt személy vett részt a lopásban (gyaníthatóan egy nő is volt közöttük). Valószínűleg hétfőn hajnali négy-öt óra körül történt az eset, a környéken lakók beszámolója szerint ekkor volt hallható a szokásosnál is vadabb kutyaugatás. A környék meglehetősen kihalt, ez magyarázza, hogy a tettesek nem óvakodtak a fejsze használatától, és a lezuhanó harang által keltett zaj sem aggasztotta különösebben őket.
Segíthet valaki?
„Egy közösségi összefogás megvalósítása volt ez a harangláb, egy szimbólum. Az itteniek mindig is vágytak arra, hogy legyen egy méltó hely jeles napjaink megünneplésére. Harang nélkül, különösen hogy így fosztottak meg tőle, nem beszélhetünk ünneplésről. Nem tudom még, mi lesz, tanácskoznunk kell a júniusi búcsúval kapcsolatosan” – fogalmaz tanácstalanul a polgármester, akin látszik, hogy még nem igazán dolgozta fel a történteket. Ugyanakkor reményének ad hangot, hogy talán akad majd valaki, aki látott, hallott valamit, információval segíteni tud a tettesek kiderítésében. Akinek bármilyen használható információja van a haranglopással kapcsolatban, hívhatja a polgármesteri hivatal 0266/220 729-es számát (16 óráig) vagy napközben a 0723/227964-es mobilszámot.
Távozásunk előtt még váltunk pár szót a polgármesterrel, kifejtve véleményünket, hogy amennyiben valóban fémtolvajokról van szó, minden bizonnyal a megyén kívül próbálkoznak majd az értékesítéssel, és az idő is sürget, mert hasonló esetekből következtetve nem valószínű, hogy egy darabban próbálják majd kicsempészni.
A harang
Mihály János tavaly júliusban közölt, Kirulyfürdő és környéke című cikkében így fogalmazott: „Az egyházközség 1990 után jelképesen újra birtokba vette az egykori tulajdonát képező fürdőtelepet, ahol minden esztendőben Keresztelő Szent János napján vagy akörül búcsús misét tartanak, melyen a kirulyi magánvillák tulajdonosai és Lövéte apraja-nagyja nagy számban vesznek részt. 2007-ben harangláb- és harangszentelésre is sor került. A harang felirata, amely évente egyszer szentmisére hívja a híveket, a következő: KÉSZITETETT KERESZTELŐ SZENT JÁNOS TISZTELETÉRE A LÖVÉTEI EGYHÁZKÖZSÉG A KÖZBIRTOKOSSÁG VALAMINT LÁZÁR IMRE CSALÁDJA – ADOMÁNYOZÓK JÓVOLTÁBÓL. KIRULYFÜRDŐ 2007. A harang egyébként a lövétei születésű Lázár Imre székelyudvarhelyi Select Metlemplast Kft. öntödéjében készült el.
Az oltár
A 2008-as búcsúra a helyi közbirtokosság, a polgármesteri hivatal és Fazakas András vállalkozó támogatásával elkészült a szabadtéri misézőoltár, melyet László István lövétei és Veress Sándor Levente homoródkarácsonyfalvi plébános szentelt fel. Így már meg voltak a méltó körülmények a templommal még nem rendelkező közösség és vendégeik liturgikus ünnepléseihez, nem véletlen, hogy ilyenkor fogalmazódnak meg a reményteljes gondolatok, így az is, hogy sikerült közelebb kerülni a falu volt prébánosa, Györgydeák Lajos által szorgalmazott kirulyi kápolna létrehozásához.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!