Hét évi hadakozás és egy sikertelen népszavazás után vasárnap, egy második népszavazással döntés született arról, hogy a Mezőmadarasról természetellenesen és jogsértően leválasztott, három és félszáz lelkes Szénáságy ismét Madarashoz tartozhasson közigazgatásilag.
2011. március 28., 16:142011. március 28., 16:14
2011. március 28., 16:592011. március 28., 16:59
Mezőbánd minden településén választóhelyiségek nyíltak vasárnap, hogy a lakosok élhessenek állampolgári jogukkal, szavazhassanak a községüket érintő kérdésben. Drekulyatelepen, Feketében, Feketelakon, Hidegvölgyben, Istentón, Marosesden, Mezőpetében, Nagyvölgyben, Szálteleken, Székelyuralyban és Szénáságyban egy-egy, Mezőbándon, a községközpontban két szavazóhelyiség várta a voksolókat.
A kisebbik községben, Mezőmadarason mindössze egy helyiségben, a községháza épületében volt szavazóhelyiség. A kérdés pedig, amire válaszolni kellett – csatolják-e vissza Mezőmadarashoz Szénáságyat, vagy maradjon továbbra is Mezőbánd egyik települése? A többség válasza: csatolják vissza Madarashoz!
Történelmi jóvátétel
A kis falu mindig is Mezőmadarashoz tartozott. Még a megyésítés előtt is. Miután Madarast Bándhoz csatolták, Szénáságy továbbra is Madaras egyik utcájaként szerepelt. Ez a házszámokon is látszik, hiszen a szénáságyi számok a madarasiaknak a folytatásai. De ez csak a régebbi személyazonossági igazolványokban látszott. Ezért is törekedett a kisebbik község önkormányzata arra, hogy miután hét évvel ezelőtt levált Mezőbándról, és ismét önálló községgé alakult, visszakapja Szénáságyat is. Ezt sok minden indokolja: a házszámok, az a tény, hogy a szénáságyiak temploma, temetője, általános iskolája Madarason van. De legfőbbképpen az, hogy ők mindig is madarasiaknak tartották magukat, mióta a falu fennáll. Így tudták az apák, a nagyapák, így tartották számon a dédapák.
Számok
A reggel 8 órakor elkezdődött népszavazás eredményeit a késődélutáni órákban még csak sejteni lehetett. Akkor csak közelített az általános – mindkét községi – részvétel a szükségeshez. Ahhoz, hogy a referendum érvényes legyen, a szavazójoggal rendelkező lakosság 50 százaléka + 1 személy kell, hogy részt vegyen rajta. Estére aztán kiderült: a részvétel 55,96 százalékos volt, az „igen” szavazatok aránya pedig 95 százalék. Így hát Szénáságy visszatért oda, ahova mindig is tartozott – Mezőmadarashoz.
Köszönik mindenkinek
Kovács Ilona, a madarasi önkormányzat alpolgármestere örömmel újságolta hétfőn: „Végre győzött az igazság. És a népakarat. Visszakaptuk azt, ami mindig is a mienk volt. Ez természetesen nem jöhetett volna létre a mezőbándi tizenkét település lakosainak hozzájárulása nélkül. Nekik ugyan nem sok érdekük fűződik ehhez a dologhoz, de megértették, hogy nekünk fontos, így aztán elmentek szavazni. Ezt külön is köszönjük nekik. A népszavazás megszervezésében pedig sokan közreműködtek” – mondta az alpolgármester, aki személyesen is említette a bándi fő- és alpolgármestert, a madarasi polgármestert, a községházak hivatalnokait, a bándi és madarasi RMDSZ-szervezeteket, elnököket, a szénáságyi fiatalokat, a madarasi tanácsosokat.
Ezután már csak a hivatalos eljárások, legvégül pedig az államelnöki aláírás következik. Remélhetőleg mindez hamarosan meglesz.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
szóljon hozzá!