Hét évi hadakozás és egy sikertelen népszavazás után vasárnap, egy második népszavazással döntés született arról, hogy a Mezőmadarasról természetellenesen és jogsértően leválasztott, három és félszáz lelkes Szénáságy ismét Madarashoz tartozhasson közigazgatásilag.
2011. március 28., 16:142011. március 28., 16:14
2011. március 28., 16:592011. március 28., 16:59
Mezőbánd minden településén választóhelyiségek nyíltak vasárnap, hogy a lakosok élhessenek állampolgári jogukkal, szavazhassanak a községüket érintő kérdésben. Drekulyatelepen, Feketében, Feketelakon, Hidegvölgyben, Istentón, Marosesden, Mezőpetében, Nagyvölgyben, Szálteleken, Székelyuralyban és Szénáságyban egy-egy, Mezőbándon, a községközpontban két szavazóhelyiség várta a voksolókat.
A kisebbik községben, Mezőmadarason mindössze egy helyiségben, a községháza épületében volt szavazóhelyiség. A kérdés pedig, amire válaszolni kellett – csatolják-e vissza Mezőmadarashoz Szénáságyat, vagy maradjon továbbra is Mezőbánd egyik települése? A többség válasza: csatolják vissza Madarashoz!
Történelmi jóvátétel
A kis falu mindig is Mezőmadarashoz tartozott. Még a megyésítés előtt is. Miután Madarast Bándhoz csatolták, Szénáságy továbbra is Madaras egyik utcájaként szerepelt. Ez a házszámokon is látszik, hiszen a szénáságyi számok a madarasiaknak a folytatásai. De ez csak a régebbi személyazonossági igazolványokban látszott. Ezért is törekedett a kisebbik község önkormányzata arra, hogy miután hét évvel ezelőtt levált Mezőbándról, és ismét önálló községgé alakult, visszakapja Szénáságyat is. Ezt sok minden indokolja: a házszámok, az a tény, hogy a szénáságyiak temploma, temetője, általános iskolája Madarason van. De legfőbbképpen az, hogy ők mindig is madarasiaknak tartották magukat, mióta a falu fennáll. Így tudták az apák, a nagyapák, így tartották számon a dédapák.
Számok
A reggel 8 órakor elkezdődött népszavazás eredményeit a késődélutáni órákban még csak sejteni lehetett. Akkor csak közelített az általános – mindkét községi – részvétel a szükségeshez. Ahhoz, hogy a referendum érvényes legyen, a szavazójoggal rendelkező lakosság 50 százaléka + 1 személy kell, hogy részt vegyen rajta. Estére aztán kiderült: a részvétel 55,96 százalékos volt, az „igen” szavazatok aránya pedig 95 százalék. Így hát Szénáságy visszatért oda, ahova mindig is tartozott – Mezőmadarashoz.
Köszönik mindenkinek
Kovács Ilona, a madarasi önkormányzat alpolgármestere örömmel újságolta hétfőn: „Végre győzött az igazság. És a népakarat. Visszakaptuk azt, ami mindig is a mienk volt. Ez természetesen nem jöhetett volna létre a mezőbándi tizenkét település lakosainak hozzájárulása nélkül. Nekik ugyan nem sok érdekük fűződik ehhez a dologhoz, de megértették, hogy nekünk fontos, így aztán elmentek szavazni. Ezt külön is köszönjük nekik. A népszavazás megszervezésében pedig sokan közreműködtek” – mondta az alpolgármester, aki személyesen is említette a bándi fő- és alpolgármestert, a madarasi polgármestert, a községházak hivatalnokait, a bándi és madarasi RMDSZ-szervezeteket, elnököket, a szénáságyi fiatalokat, a madarasi tanácsosokat.
Ezután már csak a hivatalos eljárások, legvégül pedig az államelnöki aláírás következik. Remélhetőleg mindez hamarosan meglesz.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
szóljon hozzá!