Fotó: Kristó Róbert
Harmincnégy gazda részvételével tartotta alakuló ülését kedden Gyimesközéplokon a Tatros Tejfeldolgozó és Értékesítési Szövetkezet. A szövetkezetbe március 1-jéig újabb gazdák jelentkezését várják.
2011. február 15., 17:342011. február 15., 17:34
2011. február 15., 19:152011. február 15., 19:15
Tejfeldolgozót üzemeltetne a Tatros Szövetkezet
A szövetkezés célja, hogy a Gyimesekben egy tejfeldolgozó jöjjön létre. A helyi szarvasmarhatartó gazdák egyesülete korábban 40 ezer euróért vásárolta fel az egykori helyi feldolgozó épületét. Az ingatlan jelentős felújításra szorul, így a most alakuló szövetkezet feladata lesz, hogy pályázat révén forrásokhoz jusson. A feldolgozó üzem elindítása becslések szerint 1 millió euróba kerül, aminek felét pályázat útján lehetne lehívni, a többit önrészként kell előteremteni.
A Gyimesekben a havasi legelőknek köszönhetően olyan minőségi a tej, hogy ebből minőségi tejtermékeket lehetne előállítani – mondotta érdeklődésünkre Márton István, a Hargita Megyei Tanács Vidékfejlesztési Közhasznú Társaságának igazgatója. Ugyanakkor rámutatott: a gazdák tagsági díja mellett a megyei tanács is támogatná a tejfeldolgozó létrejöttét, valamint a területalapú támogatásokból befolyó összegeket is erre használná az egyesület.
Az alakuló ülésen a a szövetkezetbe beiratkozó gazdák úgy döntöttek, hogy egy tehén után 300 lejt kell befizetni, ugyanakkor a juhos gazdák tíz juh után kell 300 lejt fizessenek. A szövetkezetben azok is részesek lehetnek, akiknek nincs állatuk, azonban az ő arányuk nem haladhatja meg a 49 százalékot.
A szövetkezet következő ülése március 1-jén lesz, amikor a vezetőségét is megválasztják. A gazdák tehát március 1-jéig a gyimesközéploki jegyzőnél jelentkezhetnek, ha a szövetkezet alapító tagjai akarnak lenni.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!