Nevezhető bravúrnak, ügyeskedésnek vagy az emberség, jóindulat ritka példájának: bár a bővítési munkálatoknak alig fele van kifizetve, már egy hónapja, hogy a felsőboldogfalvi Fülöp Áron Általános Iskola két osztálya beköltözhetett a nemrég befejezett új iskolarészbe.
2011. június 01., 15:492011. június 01., 15:49
2011. június 01., 15:562011. június 01., 15:56
A bővítési munkálatok 2009 őszén kezdődtek el, hosszú távon gondolkoztak, annak ellenére, hogy a szükséges pénzösszegnek csak töredéke állt az iskola rendelkezésére. „Tudtuk, hogy az az épület, amelyben két osztályunk és az óvoda is működött (utóbbi még most is ott található) lebontásra van ítélve, hiszen helyére fog hamarosan felépülni világbanki támogatással az új, hat tantermes óvoda. Ezért úgy döntöttünk, hogy még idő előtt két tanteremmel kibővítjük az iskolákat, ahova átköltöztethetjük az óvoda épületében működő két I–IV. osztályunkat” – meséli Tamás Zoltán iskolaigazgató.
A dolog azonban messze nem volt ennyire egyszerű, hiszen csak egy minimális összeg állt rendelkezésükre, amiből legfeljebb a terveket és az alapot lehetett elkészíteni, remélve, hogy ha még lesz pénz, folytatják a munkát. A szerencse azonban a H.J.-ZID-IMPEX Kft. tulajdonosa, Hosszú János személyében köszöntött rájuk, aki azt mondta, hogy a pénzzel lesz még idő foglalkozni, viszont „ha már megvan az alap, húzzák fel a falakat is, illetve ha már megvannak a falak, miért ne fejezzék be a teljes építkezést”.
Így történhetett, hogy a 190 000 lejes értékű beruházást úgy is be lehetett fejezni, hogy csak felét, 93 000 lej kellett kifizetni (ezt az összeget a község költségvetéséből sikerült elkülöníteni, ehhez még hozzájött az a rész, amit az iskola saját jövedelméből tudott biztosítani, illetve az a 10 000 lej, amit a Hargita megyei tanács biztosított).
„Havonta törlesztünk abból a pénzből, ami bejön. Köszönettel tartozunk a helyi önkormányzatnak és a megyei tanácsnak is, de főleg a kivitelezőnek, jó érzés tudni, hogy vannak ilyen emberek is” – vallja Tamás Zoltán igazgató, akitől megtudjuk, hogy nemrég estek át, mondhatni kitűnő eredménnyel, az akkreditációs bizottság ellenőrzésén, megalapozott tehát az igazgató büszkesége, amikor a felsőboldogfalvi tanügyi intézményt jól felszerelt iskolának nevezheti.
Tamás Zoltán ugyan nem árulta el, de nem is volt szükséges, hisz nyílt titok: az élvonalba tartozásnak legalább annyi előnye van, mint hátránya. Például a fővárosból érkező „látogatások” esetén természetesen a megyénél is igyekeznek a legjobb oldalról bemutatkozni, így nem lehet véletlen, hogy az ellenőrzéseket többnyire olyan helyekre irányítják, ahol a lehető legkevesebb a gond. Véletlen vagy sem, de szerdai ottjártunkkor is épp egy ellenőrzés volt folyamatban.
A Dr. Verestóy Attila Alapítványhoz fordultak
Zsidó Judit 2005 szeptemberétől tanítónő a Fülöp Áron Általános Iskolában. Kolléganőjével összevont osztályokban tanítanak: Judit az I. és III. osztályokat, Bán Ildikó pedig a II. és IV. osztályokat. A két osztályban jelenleg harminchárom kisiskolás tanul. A régi iskola életveszélyessé vált, így tavaly szeptembertől az új épületbe, üres osztálytermekbe költöztek.
Zsidó Judit azonban nem ült tétlenül, pályázattal fordult a Dr. Verestóy Attila Alapítványhoz, melyben kérte, hogy a „sikerhez és a hatékony tevékenységhez szükségük lenne számítástechnikai berendezésekre, illetve új bútorokra”, mivel a régiek annyira rozogák voltak, hogy nem vitték magukkal az új iskolába. Zsidó Judit azt mondja, kolléganőjével rengeteg oktatási, interaktív programmal rendelkeznek, csakhogy nincs megfelelő felszerelésük használni is ezeket. Az alapítvány pozitívan bírálta el a felsőboldogfalviak kérését: számítógépet, monitort, fénymásolót, szkennert, nyomtatót, illetve szekrényeket és egy katedrát adott az osztálynak.
„Helyi költségvetésből nem tudtuk volna mindezt fedezni, s egy megfelelően felszerelt osztályteremmel hatékonyabbá, sikeresebbé tudjuk tenni a vidéki oktatást, ami sajnos némi hátránnyal küzd. Ebben segített most a Verestóy Alapítvány, köszönet érte!” – fogalmazott a tanítónő.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.
Lezárta a polgármester hivatal a székelykeresztúri Erzsébet-kutat, miután lakossági bejelentés érkezett arról, hogy fonálférgekkel fertőzött a forrásvíz. Az egészségügyi szakhatóság munkatársai pénteken mintát vettek a vízből.
Kívül már lefestették, jelenleg pedig a belső részen dolgozik a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Ház felújításával megbízott kivitelező. Még bőven van munka, de néhány hónap múlva le kell záruljon a beruházás.
Miután hosszas jogi küzdelem után visszaszerezte a strandot a szentegyházi önkormányzat, el is kezdte annak kisebb fokú rendbetételét. Terveik szerint még idén nyáron újra megnyitják azt a látogatók előtt.
Több naposra tervezik, így már jövő szerdán megkezdődik a Szejkefürdőn a székelyudvarhelyi majális, amelyet a pénteki ifjúsági napokkal is egybekötnek. Lesz biciklis felvonulás, tombolahúzás, kulturális programok és koncertek is.
A községben élő fiatalokat célozza a farkaslaki önkormányzat új projektje: ifjúsági tömbházat építenek Nyikómalomfalván, ahol kedvezményes feltételekkel lehet majd lakást bérelni, és később meg is vásárolni.
Hamarosan elkezdődhetnek a székelykeresztúri Kossuth Lajos negyedben tervezett felújítások és korszerűsíthetik a korábbi járóbeteg-rendelőintézetet. Az önrészek előteremtése a legfontosabb feladat Székelykeresztúron.
szóljon hozzá!