Cirkuszt és kenyeret! mondták annak idején a rómaiak, csakhogy a zetelakiaknak már kezd elegük lenni az egyre több cirkuszból és egyre kevesebb kenyérből. A nagybani politizálás itt nem annyira jellemző, nem emiatt akadoznak a dolgok (lásd udvarhelyi példa) – állítja Sándor Barna, a zetelaki RMDSZ elnöke.
2011. február 21., 17:292011. február 21., 17:29
2011. február 21., 17:562011. február 21., 17:56
– Beszélhetünk egyáltalán RMDSZ-ről Zetelakán?
– Mint szervezet létezik, de inkább félprofi módon műveli a politikát. Nem igazán volt szükséges, hogy pártpolitikai vonalon működjön, keményen politizáljon, hisz 2008-ig a mindenkori polgármester és a tanácsosok támogatását is élvezte. Mindenki tette a dolgát, a község jóléte volt a cél.
– Csakhogy az önök jelöltje a 2008-as választásokon vereséget szenvedett.
– Független polgármestert választott a község (Korpos Bélát), és egy új politikai párt (az MPP) is bejött az önkormányzásba. Ugyanakkor el kell mondanom, hogy a tanácsosok között (legyen az RMDSZ-es, MPP-s, független) nincs széthúzás, képesek egy irány képviselni, ha az jó a községnek.
– Ennek azonban nem nagyon van látszata.
– A döntéshozó testület részéről, beleértve az RMDSZ-es tanácsosokat is, sok a panasz, hogy nem lehet a dolgokat előrevinni. Kívülről talán úgy tűnik, mintha mindenki a polgármester ellen lenne, igazából nem a személye ellen van kifogás, hanem a passzivitást, a fejlődést gátló módszereit kifogásolják. Ezt szeretném is tisztázni: egy polgármester állandó szidalmazásából, falhoz állításából nem lehet politikai tőkét kovácsolni, ez senkinek sem jó. Van, amikor az örökös elégedetlenkedőn csattan az ostor, és ezt mi is tudjuk. Emiatt a szervezet tanácsosai, de a függetlenek is próbálnak ettől elhatárolódni. Viszont konokul kitartanak amellett, hogy a dolgokat előrevigyék, más kérdés, hogy ez eléggé nehézkes.
Pénzek úsznak el
– Önök hogyan látják, a polgármester miképp viszonyul ehhez?
– Azt próbálja elhitetni a lakossággal, hogy ő is a községet szolgálja, de a tények mást mondanak. Például nálunk nincs pályázatfigyelő iroda, nincs ember erre ráállítva. Óriási pénzek úsznak el mellettünk a tétlenség miatt. Csak feltételezni tudjuk, hogy mivel a pályázatok több munkát, nagyobb odafigyelést és hozzáértést igényelnek, a polgármester vagy nem tudja, vagy nem meri ezeket felvállalni. Esetleg mindkettő.
– De ha olyan jól működik a tanács (a döntéshozó testület), akkor miért nincs eredménye?
– Az üléseken rengeteg jó javaslat születik, aminek kivitelezésére a polgármester tesz is szóbeli ígéretet. Csak amikor a tettekre kerülne sor, akkor minden leáll.
– Azért a tanácsosok sem tökéletesek...
– Persze, hogy nem, közöttük is akad, aki nem mindig látja át a dolgokat, és az informálódást tekintve sem mindig naprakészek.
Honlap, havilap
– A népszerűséggel hogy áll a zetelaki RMDSZ?
– Nos, az elmúlt években az emberek mintha kicsit eltávolodtak volna tőlünk. Nem azt mondom, hogy ellenünk fordultak, inkább passzivitásnak nevezném a hozzáállásukat. De újabban mintha ismét közelednének, és ennek örülök. Úgy vélem, ez annak is tudható, hogy a szervezeten belül változtak az emberek, próbáljuk a dolgokat jó irányba terelni, nemcsak szavakkal, de tettekkel is.
– Honlapot és havilapot is működtetnek.
– Mindkettő célja a korrekt, objektív tájékoztatás. A zetelaka.ro nyolc hónapja működik, ide várjuk a lakosság véleményét, javaslatait, de akár építő kritikáit is. Ami a hivatalnak nem sikerül, nekem összejött, megszerezni ezt a domainnevet. Blogszerűen működtetem, ugyanakkor közösségünk használatára van bocsátva. Hasonló céllal alapítottunk tavaly decemberben havilapot Zetelaki Szemle címmel.
– A pártlapok azonban nem éppen objektivitásukról híresek.
– Ez igaz, mi azonban ezzel a kezdeményezéssel nem az RMDSZ-t akarjuk fényezni. Látható, hogy a cikkek kiválasztásában nem a politikai hozzátartozás dönt, független meglátású szerzők is lehetőséget kapnak. A cél, hogy különböző nézőpontokból is megvilágítsuk a község problémáit, közös megoldást keresni ezekre. Jó kapcsolatunk van a Zetelakáért Alapítvánnyal, az iskolával, a közbirtokossággal, ez a lapban is tükröződik.
– A rossz nyelvek szerint a megyei tanács inkább az RMDSZ-es községeket segíti. Van veszítenivalója független polgármestere miatt Zetelakának?
– Van, de nem a politikai hovatartozás miatt. Nekünk jó a kapcsolatunk a megyei önkormányzattal, de mindennek keresztül kell mennie a polgármesteren. Mondhatnám úgy is, hogy a megyei tanács nem „gyúrhatja le” a pénzeket a polgármester torkán, ha az nem tátja ki. Mi a megyei tanáccsal közösen megszerveztünk egy gazdafórumot, mindenki tudta, hogy úgymond „RMDSZ-es esemény” mégis az egyik legnépszerűbb ilyen jellegű rendezvénynek bizonyult, mutatva, hogy van igény erre a községben.
Gazdafórum Zetelakán: „Szükség és igény van ilyen rendezvényekre”
Falunak nagy, városnak kicsi
– Országos szinten az RMDSZ nincs épp népszerűsége csúcsán. Érzik ezt Zetelakán is?
– Sajnos igen. A kormányzó pártoknak ezzel számolniuk kell, különösen válságos időben. Viszont tudjuk, hogy ilyenkor nagyobb szükség van a nézeteltérések félretevésére és az egymás iránti pozitív megnyilvánulásra, mint bármikor. Eredményt másképp nehéz elérni, mi most ezt próbáljuk promoválni és tudatosítani Zetelakán.
– Azt fogják mondani erre, hogy beindult a kampány...
– Meglehet. Zetelaka egyik negatív sajátossága, hogy minden kezdeményezés mögött valami hátsó szándékot sejtenek, úgy vélik, hogy sok ember előbbre tartja egyéni érdekét a közös érdeknél, és ezt a tendenciát nem könnyű megfordítani. Mondják, hogy falun jobban összetartanak az emberek, de Zetelaka ehhez túl nagy. A városi modell sem működik, mert ahhoz meg túl kicsik vagyunk.
– Gondolom, a városi modell pozitív példájaként nem Udvarhelyre gondolt.
– Találó mondás, hogy a népnek kenyér kell és cirkusz. Udvarhelyen cirkusz van, és kenyér nem mindig. Zetelakán azt szeretnénk, hogy kenyér legyen, és kevesebb cirkusz. Rájöttünk, hogy az információk nem mindig a megfelelő formában jutottak el a polgárokhoz, és hogy kevés teret engedtünk a véleménynyilvánításnak. Igen, tudom, a mi hibánk, hogy erre csak nemrég döbbennünk rá. Itt van egy község több ezer lakossal, nincs, aki meghallgassa őket, és mi sem tettünk ez irányban eleget. Ezen próbálunk változtatni. Nem az állóvizet akarjuk mindenáron felzavarni, sokkal inkább a fejlődést szolgálni. Reméljük, a lakosság is ezt akarja, és megkapjuk a támogatást részükről.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!