Fotó: Gligor Róbert László
Maros megyében egyelőre egyedül a nyárádszentsimoni pálinka kerül hivatalosan is forgalomba: a tulajdonosnak az idén sikerült levédetnie a terméket. Csípán Csaba 2002-ben végezte a kertészmérnöki főiskolát a Corvinus Egyetem nyárádszeredai tagozatán. Egy évet dolgozott Magyarországon, majd hazatért. Felismerte, hogy a Nyárád és Küküllők közötti vidéken termő kitűnő gyümölcs értéktelenül heverő kincs. 2003-ban pálinkafőzdét épített Nyárádszentsimonban, amely 2004 óta üzemel.
2010. október 20., 08:582010. október 20., 08:58
2010. október 20., 10:462010. október 20., 10:46
Fotó: Gligor Róbert László
Csípán Csabának két célja volt elinduláskor: az egyik, hogy olyan pálinkát főzzön, amilyent ősei is, azaz előmelegítővel ellátott, fatüzelésű kazánban, rézedényekben párolt gyümölcsnedűt. A másik pedig, hogy ezeket hivatalosan is forgalomba hozza. Ez utóbbi csak néhány év múltán, az idén valósulhatott meg. A fiatal termelő szentsimoni otthonában és főzdéjében mesélte el tervei megvalósulását. A technológia ugyanaz mint induláskor, de a közegészségügyi és termelési feltételek követelményei miatt a környezet egy kisé változott.
Újra engedélyeztetni kellett mindent
A tavaly kezdték el Csípán-pálinka bejegyeztetésének folyamatát. A bürokrácia igencsak hosszadalmas volt: mindent újra kellett engedélyeztetni, majd a dossziét a fővárosba juttatni. A pálinkák több féle elemzésen mentek át: nemcsak a termelés helyszínét és a csomagolás folyamatát vizsgálták meg alaposan az ellenőrők, hanem a gyümölcslé is laboratóriumokba került. Réztartalmát, fokát, ízvilágát alaposan elemezték, amíg a vámügyőrség a nyár elején engedélyt adott az 50 fokos pálinka bejegyzésére, csomagolására és hivatalos forgalmazására.
Kilenc féle pálinka
Jelenleg a főzdében kilenc féle pálinkát állítanak elő: vegyes gyümölcs, alma, körte, szilva, barack, törköly, vadvackor, áfonyás és meggyes „asszonypálinka”, de hamarosan tiszta áfonyapálinka is piacra kerül. Az alapanyagokat szerződés alapján termelőktől szállítják: csak minőségi, kézzel szedett étkezési gyümölcsöt használnak. A főzde egy évben szinte 11 hónapon át folyamatosan üzemel. A csomagoláshoz szükséges eszközöket és kellékeket Magyarországról szállítják. A zárjeggyel ellátott fél literes pálinkát egyelőre Maros megyében forgalamazzák több száz üzletben. Idén két kiállításon mutatta be temékeit a főzde, a Félszigeten pálinkaházzal is jelentkezett, készülőben van egy honlap is, mert előbb-utóbb bővülni fog a piac.
Fotó: Gligor Róbert László
Ellehetetlenítik a főzést
Mint minden pálinkafőzde tulajdonosa, Csípán is elégedetlen a fullasztó terhek miatt. Egy fél liter pálinka bevizsgáltatása és csomagolása 15 lejbe kerül, amelyre még 5 lej állami illetéket is rá kell számolni, így mire piacra kerül, szinte 30 lej egy feles palack ára, míg ezért a pénzért feketén bárhol egy egész literrel lehet vásárolni. De az illetékek nem csak a főzdét, hanem a gazdákat is sújtják, azoknak 7 lejt kell leszámolniuk minden kifőzőtt liter után, ami ellehetetleníti a pálinkafőzést és a gyümölcs ilyen irányú értékesítését. Ezen csak az illetékek mérséklése segíthetne – mondja a fiatal vállalkozó, aki ennek ellenére reménykedik: úgy gondolja, kell egy kis idő, amíg az emberek megismerik az 50 fokos pálinkáját és amíg az minőségben is felveszi a versenyt a jelenleg forgalmazott drága külföldi italokkal.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.