Fotó: Barabás Ákos
Két, nagyjából egy-egy méter átmérőjű csatornavezetékbe szorult a Nagy-Küküllő Zetelaka határában. A folyót útkarbantartás miatt terelték betoncsövekbe. A horgászegyesület szerint a munkálat miatt a pisztrángok nem tudnak felúszni ívóhelyeikre.
2015. november 03., 12:112015. november 03., 12:11
Ijesztő látványt nyújt a Nagy-Küküllő Zetelaka határában: a meder néhány méteresre szűkül, a folyó teljes vízhozama két betoncsövön folyik keresztül egy sebtében megépített átjáró alatt. A gátnak tűnő földhíd fölött felgyűlt víz nagy erővel zubog ki a csövek végén. Egy eső után már szinte biztos, hogy nem bírnák el a megduzzadó folyó vizét. Nem csak az áradásveszély jelent itt problémát, hanem – a Nagy-Küküllő Sporthorgász Egyesület panaszai szerint – a meder lecsatornázása útját állja a pisztrángok vonulásának: a munkálat miatt a halak nem tudnak felúszni ívóhelyeikre. Éppen most van az ívási szezon, emiatt szeptember közepe óta tilos a horgászat a hegyi vizeken, de még engedélyezett munkálatokat se lehet végezni a mederben – mondta el a horgászegyesület egyik képviselője, hozzáfűzve, hogy biztosan nem kaphatott hatósági jóváhagyást ez a munkálat. Az egyesület munkatársa szerint a közelben zajló útkarbantartási munkálat miatt építhették meg az átjárót a folyón, hogy üzemanyagköltségeket spóroljanak a Küküllő túloldalán található kavicsbányából történő szállítások során.
Az út felújítását egy helyi vállalkozás végzi, az építette a földhidat múlt szombaton, ideiglenesen, amint azt Nagy Lászlótól, a cég vezetőjétől megtudtuk. Négy-öt teherautóval több mint száz fuvart végeznek naponta, és a településen kellett volna végigporozzanak, ha nem építik meg az átjárót, ráadásul a kerülőút két fahídon is átvezet, amelyből az egyik el se bírta volna a kaviccsal, homokkal teli teherautókat – magyarázta a vállalkozás vezetője.
Kényszermegoldás volt, ez tűnt a legésszerűbb praktikának – mondta el. Nemcsak a költségek tekintetében jelentett nagy kerülőt a meglévő út, hanem időben is, ők viszont két héten belül be kell fejezzék a jelenleg zajló munkafázist. Elismerte, hogy jóváhagyás nélkül építette az átjárót, de úgy véli, arra nem is kell engedély, hiszen az lényegében egy áteresz, amit ha kell, tíz perc alatt el lehet bontani. Arra a kérdésünkre, hogy miért nem lehetett betongerendákból hidat építeni, azt mondta, éppen azért, mert az engedélyeztetési szempontból már építménynek minősül, ám arra még egy hónap múlva sem kapott volna engedélyt, hiszen csak az építés előtti felmérés beletelik egy hónapba, két hét alatt még az engedélykérés sem jut el a megfelelő hivatalba. Felgyorsította a munkálatokat, legkésőbb hét végéig elbontja az átjárót – ígérte a vállalkozó, hozzáfűzve, sajnálja, hogy nem egyeztetett a horgászegyesület képviselőivel, nem tudott róla, hogy kellene, elnézést és megértést kér mindenkitől. Reméli, hogy a munkálatok eredménye kárpótol majd mindenkit – mondta végezetül.
A községi út karbantartására a zetelaki önkormányzat adta ki a megbízást, ám ennek nem volt része az átjáró. Nagy Attila polgármester érdeklődésünkre elmondta, ők is hétfőn szereztek tudomást a földhídról. Noha az külterületen van, engedély tekintetében nem tartozik az önkormányzat hatáskörébe, kimentek a helyszínre, beszéltek a vállalkozóval, és ígéretet kaptak rá, hogy rövid időn belül elbontják az átjárót – közölte a településvezető.
Nem tesz panaszt az ügyben a horgászegyesület, miután hétfőn egyezségre jutott a kivitelezővel. Mărmureanu-Biró Leonard, a Nagy-Küküllő Vadász és Sporthorgász Egyesület elnöke elmondta, beszéltek a vállalkozóval, aki néhány napot kért, hogy a szükséges mennyiségű kavicsot a helyszínre szállítsa, azt követően elbontja az átjárót, és az egyesület képviselőinek jelenlétében a helyszínt visszaállítja eredeti állapotába. Az egyesület nem áll a munkálatok útjába, megértik, hogy a közösség érdekeit szolgálja a karbantartás, de azt nem lehet bármilyen módon végezni, nem ez volt a legjobb megoldás – közölte az egyesület elnöke.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
A tervezettnél lassabban haladnak a Korond-patak ideiglenes eltereléséhez szükséges csövek összehegesztésével és felszerelésével a parajdi sóbányánál, így tíz-tizennégy napos késéssel kell számolni a munkálatok július 1-jére ígért befejezéséhez képest.
szóljon hozzá!