Háromezer lejt ajánlottak fel a csíkszentkirályi tanácsosok, a helyi fúvósok, illetve az önkéntes tűzoltó-alakulat tagjai a múlt héten leégett csíkmindszenti sportcsarnok újjáépítésére. Az összeget Székely Ernő, Csíkszentkirály polgármestere adta át hétfőn csíkszentléleki kollégájának.
2012. február 13., 16:442012. február 13., 16:44
2012. február 14., 00:582012. február 14., 00:58
Pál Péter és Székely Ernő polgármesterek. Jószomszédi segítség
„Egyelőre ennyi pénzünk volt, de ezt szívesen adjuk” – fogalmazott Székely Ernő, Csíkszentkirály polgármestere, miután átadta a háromezer lejt Pál Péternek, Csíkszentlélek polgármesterének. Kétezer lejt az alcsíki község önkormányzati képviselői adtak össze, egyhavi tanácsosi illetményüket küldték el a sportcsarnok újjáépítésére. További ötszáz-ötszáz lejt gyűjtöttek a csíkszentkirályi fúvósok, valamint a helyi önkéntes tűzoltók.
„2002-ben, a csarnok tervezésekor, illetve az építés kezdetekor Csíkszentimre, Fitód, Mindszent és Csíkszentlélek is Csíkszentkirállyal együtt alkotott egy községet, egészen a 2004-es szétválásig. Együtt kezdtük a csarnok építését, ezért gondoltuk úgy, hogy segítségnyújtásként most nekünk kell megtennünk az első lépést” – hangsúlyozta Székely. Hozzáfűzte, ezzel a jelképes összeggel nem tekintik befejezettnek a segítségnyújtást, sőt „tavasszal helyi vállalkozókat és jó szándékú embereket is felkérünk, segítsenek az építmény újjáépítésében. Egyúttal minden önkormányzatot arra biztatunk, lehetőségeikhez mérten járuljanak hozzá a mindszenti sportterem újjáépítéséhez.”
Vizsgálatok ezen a héten
Közben a mindszenti sportcsarnok biztosítását vállaló biztosítótársaság a Kárpátokon túli nagy havazás miatt nem Bukarestből, hanem Hunyad megyéből küldött kárfelmérőt, illetve szakértőt, akik ezen a héten vizsgálják ki a múlt héten történteket.
„Konkrét segítő jobbot eddig a csíkszentkirályiaktól kaptunk, a közösségi oldalakon viszont sokan jelezték, teremtsük meg annak a lehetőségét, hogy hozzájárulhassanak az építkezés költségeihez. Hamarosan létrehozunk egy bankszámlát, illetve megteremtjük az adakozás jogi lehetőségét is” – magyarázta Pál Péter, Csíkszentlélek polgármestere.
Felajánlott faanyag
A Mindszenti Közbirtokosság már felajánlotta, hogy biztosítja a majdani tetőszerkezet építéséhez szükséges faanyagot. „A közbirtokosság vállalja, hogy előteremti azt a 130 köbméter kész fűrészárut, amiből újjá lehet majd építeni a leégett tetőszerkezetet” – értesítette a Székelyhon.rot a Mindszenti Közbirtokosság döntéséről Csomortáni Dénes közbirtokossági elnök. Egyébként már a csobotfalvi és a csomortáni közbirtokosságok is jelezték, készek részt vállalni a multifunkcionális sportcsarnok újjáépítésében.
Amint arról beszámoltunk, a csíkmindszenti sportcsarnok tetőszerkezete csütörtökön teljesen leégett. A csarnok építését 2002-ben kezdték el, ami két év kényszerszünet után 2007-re készült el.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!