Fotó: Pethő Melánia
A megszokottól eltérően, egy nappal korábban, csütörtök reggel indultak útnak a gyergyóalfalvi zarándokok a Csíksomlyói Pünkösdi Búcsúra. A csapat soraiba a Mária-út zarándokai, az EKE gyergyszentmiklósi szervezetének tagjai és a Magyarország különböző vidékeiről érkezettek is felzárkóztak, és az alfalvi keresztaljához útközben csomafalvi és újfalvi gyalogos búcsújárók is csatlakoztak.
2011. június 09., 13:412011. június 09., 13:41
2011. június 09., 18:042011. június 09., 18:04
Az addig zuhogó eső is elállt csütörtök reggelre, a zarándokútra induló alfalviak gyülekezőjének időpontjára. Az István pap téren közel százfős csapat zárkózott fel a zászlók mögé, és a templomba vonulva fogadta a papi áldást, majd zászlóhajtás után indult el a négynapos gyalogútra.
A csapatot ezúttal is Balázs József, az alfalvi gyalogos zarándoklat hagyományának újraindítója vezeti, aki idén a tizennyolcadik rovásjelet készül rávésni vándorbotjára. „Tizenhét jel van a boton, a következő is rákerül, ha visszaérünk a búcsúból” – mondta, hozzátéve, hogy a zarándoklat az évek során élete egyik legfontosabb részévé vált.
„Úgy várom ezeket a napokat, mint a vándormadár, ahogy várhatja a tavaszt, amikor jön haza. Hálát adni megyek. Egyszer azért, hogy mehetek, hogy van egészségem ahhoz, hogy megjárhassam az utat, és aztán mindenért, amit köszönhetek Istennek ebben az életben. Hogyha kell, akkor szenvedni is megyek. Úgy érzem, hogy a földi élet a lélek tisztítóhelye, és mindenféle szenvedést azért ad az Isten, hogy a lélek üdvösségére váljon. Úgyhogy, amit kapunk, azt vállaljuk, és biztos vagyok benne, Mária erőt ad ahhoz, hogy elviseljük” – avatott be a zarándoklat számára nyújtott jelentésébe Balázs József.
A zarándok isteni üzenetekkel „találkozik”
A Boldogságos Szűz Mária tiszteletére szervezett csíksomlyói gyalogos zarándoklatoknak több évszázados hagyománya van a Gyergyói-medencében. A hagyomány szerint István pap 1567-ben János Zsigmond serege ellen mozgósította Csík és Gyergyó népét – a Tolvajos-tetői győzelem óta tartják meg a csíksomlyói búcsúkat, ahol az alfalvi kereszt halad ma is az élen. A búcsújárás 1993-ban, a betiltása után 44 évvel kelt újra életre Gyergyóalfaluban, Hajdó István főesperes kezdeményezésére. Azóta minden évben Balázs József vezetésével indulnak a gyalogos zarándokok Csíksomlyóra.
„Az út során olyan élményben van része a zarándoknak, amiben máskor nincs. Valahogy az ember antennái jobban ráirányulnak, ráerősödnek az isteni üzenetekre, s ezeket az úton meg is találja. Anélkül, hogy tudatos elvárás, követelés lenne, a négy napos zarándoklat alatt az ember lelki világa teljesen áthangolódik. A zarándok letisztul, elmaradnak a hétköznapi gondok, magában van még akkor is, hogyha nem egyedül megy. Azzal a gondolattal, hogy Máriához megy, az ember lelkében valamilyen formában rend lesz. Ezt én onnan érzem, hogy olyan dolgokat fogalmazok meg magamban, amiket e nélkül az út nélkül nem fogalmaznék meg. Sorozatos isten-élményben van része az embernek” – mesél a megélésekről Balázs József.
A Mária-út zarándokai is az alfalviakkal teszik meg az út hátralevő részét
A két nappal ezelőtt érkező Mária-utas zarándokok tizenöt fős csapata is az alfalviakkal teszi meg a Csíksomlyóig vezető út hátralevő részét. A Budapestről május 3-án induló öt személy és az út közben melléjük csatlakozók legfőbb célja, hogy mindannyian egészségben, békességben érkezzenek meg Mária lábaihoz, illetve hogy az általuk küldött kéréseket eljuttassák Szűzanyához.
„Van egy üzenő füzetünk, amibe azok írták bele kéréseiket, akik a templomokban vagy az úton fogadtak minket. A legtöbben Mária oltalmát kérik a magyarságra és az együtt maradásra, de vannak személyes jellegű, betegségekkel kapcsolatos kérések is” – mondta el Viski György, Ráckevéről induló zarándok.
A katonai hagyományőrzők lóháton indultak a búcsúra
Csütörtökön délelőtt a gyergyószentmiklósi Kolumbán-kertből indultak el a Földvári Károly Hagyományőrző Egyesület huszárai. A Parászka Géza által vezetett csapat tagjainak sorát a magyarországi Sümegről, illetve Tapolcáról érkezők is gyarapították, és a hagyományőrzők mellé Szárhegyről egy tizenkét fős lovas csoport is csatlakozott. A gyergyószentmiklósi indulást követően a lovasok a Kilyénfalva – Szenéte – Csík-magasa – Csíkjenőfalva útszakaszon jutnak el Csíkkarcfalvára, majd a rákosi utat követve érkeznek Csíksomlyóra.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
A gyergyószentmiklósi Virág lakónegyed déli részének teljes megújítását célozza az a pályázat, amelyhez az előtanulmányt keddi ülésén fogadta el a képviselő-testület. Szabálytalanul épített garázsok bontására is számítani kell.
szóljon hozzá!