Zacher Gábor: lehet használni a digitális eszközöket, ám időkorlátokat kell szabni

Zacher Gábor szerint érdemes úgynevezett digitális detoxikációt alkalmazni, ami azt jelenti, hogy elalvás előtt egyszerűen ne használjunk mobiltelefont •  Fotó: László Ildikó

Zacher Gábor szerint érdemes úgynevezett digitális detoxikációt alkalmazni, ami azt jelenti, hogy elalvás előtt egyszerűen ne használjunk mobiltelefont

Fotó: László Ildikó

Hétköznapjaink részévé váltak a digitális eszközök, amelyeket egyebek mellett kommunikációra, munkavégzésre, szórakozásra, streamelt filmek nézésére használunk. Ezek azonban különféle kellemetlenségek, betegségek forrásai is lehetnek, így, ha mellőzni nem is tudjuk, bizonyos időkeretek közé kell szorítsuk használatukat – véli Zacher Gábor, aki hétfőn székelyudvarhelyi diákoknak adott elő.

Fülöp-Székely Botond

2023. március 20., 18:552023. március 20., 18:55

Iskolapszichológusokat, hetedik osztályos diákokat és osztályfőnökeiket hívta el a székelyudvarhelyi városháza az intézmény Szent István-termében tartott előadásra, ahol Zacher Gábor magyarországi toxikológus beszélt az internet és a digitális eszközök okozta függőségekről. Az esemény rövid felvezetőjén Zörgő Noémi hivatali szóvivő rámutatott, a meghívott fiatalok már nem is tudják, milyen lehetett világ az okostelefonok, táblagépek és laptopok megjelenése előtt, ezért bízik benne, hogy sokat tanulhatnak az előadótól.

Életforma

Számos kihívást tartogat a világ, ezért néha kell egy kis segítség a fiataloknak, hogy megtalálhassák azt az utat, ami a későbbiekben nagymértékben befolyásolja az életüket – fogalmazta meg az előadása célját Zacher Gábor. Mint mondta, napjainkban már elképzelhetetlen a világ digitális eszközök, illetve az internet nélkül, ha utóbbiról le kell mondanunk egy kis időre, akkor az már az elszigeteltség érzetét kelti sokakban.

Idézet
Aki egy órán át nincs jelen a közösségi médiában, azt halottnak nyilvánítják, és ugye senki nem akar halott lenni.

Éppen ezért folyamatosan online kell lenni, és követni kell a trendeket” – festette le a helyzetet. Sajnos a kábítószerekhez, az alkoholhoz hasonlóan

a digitális eszközök is függőséget okozhatnak,

ám nincs jó recept arra, hogy a gyerekeinknek hány éves kortól biztosítsunk például mobiltelefont. A tendencia azonban rossz irányba mutat, hiszen már vannak szülők, akik egyszerűbb megoldásként odaadják saját okostelefonjukat az akár kétéves gyerekeiknek, akiket ez leköt, így nem is kell különösebben foglalkozniuk velük – így Zacher, aki saját tapasztalatait osztotta meg.

Egy magyarországi felmérés szerint a fiatalok szabadidejük 60–80 százalékában online tevékenységet folytatnak, legyen szó kommunikációról vagy éppen streamelt filmek nézéséről. Az is tény, hogy egyre kevesebben olvasnak, annak bármilyen formájáról is legyen szó. Ennek oka talán az lehet, hogy nem szerettetjük meg a gyerekekkel az olvasást: a számukra érdekes művek helyett egyből a kötelező olvasmányokat adjuk a kezükbe.

Idézet
Az olvasás élménye megmarad, hiszen azt átéled, a filmet pedig csak megnézed

– fogalmazott.

Elalvás előtti mobiltelefon-használat

Munkahelyen, kutatások során, az iskolában a pad alatt, de még elalvás előtt is használjuk a mobiltelefonunkat. Utóbbi ugyanakkor – Zacher szerint – nagyon káros lehet, hiszen ha például ebben az időszakban „beszól” valaki az interneten, akkor annyira felidegesítjük magunkat, hogy még elaludni sem tudunk. Az alváshiány pedig negatív hatással van a másnapi teljesítményünkre. Ilyenkor

érdemes úgynevezett digitális detoxikációt alkalmazni, ami azt jelenti, hogy elalvás előtt egyszerűen ne használjunk mobiltelefont,

inkább olvassunk, hiszen az elősegíti a későbbi pihenést.

Számos veszélyt hordoz magában a közösségi média •  Fotó: László Ildikó Galéria

Számos veszélyt hordoz magában a közösségi média

Fotó: László Ildikó

A szociális média veszélyei

Többmilliárd felhasználója van napjainkban a közösségi médiáknak – ezért is nem lehet kizárni azokat –, ráadásul ez is növekvő tendenciát mutat. Természetesen ebben nagy szerepet játszott a járványhelyzet, ám annak enyhülésével sem javult a helyzet. Egy statisztikai kimutatás szerint

2022-ben naponta átlagosan 147 percet használtuk a szociális médiát, ami nagyon sok idő, hiszen azt más tevékenységektől kell elvonni, például az alvástól

– magyarázta Zacher Gábor.

Egy angol felmérés szerint a hároméves gyerekek 25 százalékának van jelenléte ezen hálózatokon (a 12 évesek esetében ez az arány már 80 százalék), ami a későbbiekben számos eltorzulást eredményezhet a személyiségfejlődésükben.

Noha koránt sincs annyi halálos áldozat, mégis a drogfogyasztáshoz hasonlította a közösségi média használatát a szakember. Ezeken a platformokon azonnali szükségletkielégítést kaphatunk, legyen szó információszerzésről vagy éppen kapcsolatteremtésről.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

Veszélyt jelent ugyanakkor az úgynevezett lájkvadászat. Ha valaki ugyanis nem kap elegendő kedvelést, az depressziót, mentális problémákat okozhat számára, amik csak évekkel később kerülnek a felszínre. Hasonló gondokat vett fel a cyberbullying is, az online térben elkövetett agresszió.

Idézet
A háló ugyanis nem felejt, minden, ami felkerült oda, az kitörölhetetlenül ott marad. Ezáltal pedig a cyberbullying alapvetően megbélyegezheti egy ember életét

– nyomatékosította a szakember. A statisztika szerint ilyen zaklatások áldozatai a középiskolások 35 százaléka, akik közül a lányok aránya a nagyobb.

Tudni kell azt is, hogy a személyes adataink megosztásával gyakorlatilag szinte megszűnik a magánéletünk, ami számos veszélyt rejteget magában. Azt sem lehet tudni, hogy hányan nézik meg azt a fürdőruhás fényképet, amit mondjuk egy hetedikes lány oszt meg magáról. A fotókat ráadásul átalakíthatják, továbbá visszakereshetők mondjuk egy állásinterjú alkalmával is, hiába állítjuk „privátra” egyes bejegyzéseinket.

Idézet
Jól meg kell gondolni, hogy mi az, amit kiteszel a közösségi hálóra, hiszen az elkísér, és akár a jövődet is befolyásolhatja

– tanácsolta. Zacher arra is felhívta a szülők figyelmét is, hogy ne osszanak meg tartalmakat a gyerekeikről a közösségi médiában, csak ha előtte engedélyt kértek rá tőlük. Felmerülhet ugyanis, hogy néhány év múlva a gyerek nem biztos, hogy látni szeretné azokat nyilvános helyen. Szerinte joga van erről dönteni a fiataloknak.

Betegségeket okozhat

Amerikai kimutatás, ám Zacher szerint a magyar nyelvű régióra is vonatkoztatható, hogy a fiatalok nagy százaléka kevesebb időt tölt kapcsolatai fizikai ápolásával, hiszen annak jó részét online valósítják meg. Keveset is randiznak, sőt

vannak, akik inkább az úgynevezett cyberszexet alkalmazzák.

A Z generáció több mint 30 százaléka magányos, mivel a kapcsolataik jelentős százalékával sohasem fognak a való életben találkozni. Ebből következik, hogy bárkinek kiadhatják magukat, sokszor pedig ők maguk is elhiszik az általuk megfogalmazott hazugságokat. Ez viszont komoly személyiségfejlődési zavarokat eredményez.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

Újfajta kórképek jelentek meg a mobiltelefon általános használatát követően. Ilyen például a sleep texting, amikor valaki alvás közben használja a közösségi médiát, és úgy küld üzenetet, aminek a tartalmára nem is emlékezik.

A snapchat dysmorphia lényege, hogy a különböző korrekciós filterek használatát követően már nem vagyunk megelégedve saját magunkkal, ezért úgy érezzük, hogy olyanná kell alakulnunk, amilyenné a programmal változhatunk. Emiatt jelentősen megnőtt a fiataloknál a bőrgyógyászati és plasztikai beavatkozások száma.

A zoom dysmorphia a járványidőszakban terjedt el, amikor az otthonról dolgozó emberek többet látták magukat a képernyőn, ezért egyre több testi hibát véltek felfedezni magukon.

Lehet használni a táblagépet, a mobiltelefont, ám azt egy előre meghatározott időkeretbe kell helyezni

– összegzett a szakember, hozzátéve, hogy a keretrendszert minél fiatalabb korban kell megszabni, hiszen akkor könnyebb hozzászokni. Szerinte érdemes használni összegző programokat, amelyek mérik, mennyi időt töltöttünk el bizonyos applikációkban, hiszen azok jó tükrök lehetnek számunkra. Noha bebizonyosodott már, hogy nem igazán tudunk a digitális eszközök nélkül élni, időnként érdemes digitális detoxikációt tartani, hiszen így javulhat az összpontosító képességünk, kreativitásunk és a megnyugvásunk minősége is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 08., kedd

Vízbe esett embert mentettek ki a tűzoltók Marosludason

Vízbe esett ember megmentésére riasztották a tűzoltókat Marosludason. Az eset a város szélén, az egykori üveggyár közelében található tónál történt – írja közleményében a Maros megyei tűzoltóság.

Vízbe esett embert mentettek ki a tűzoltók Marosludason
2025. július 08., kedd

A miniszterelnök elismerte, hogy Nicușor Dan nem akart áfát emelni

Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan.

A miniszterelnök elismerte, hogy Nicușor Dan nem akart áfát emelni
2025. július 08., kedd

Lesz-e turista Korondon és Szovátán? Augusztus végén tisztábban fogunk látni

Egyelőre nehéz meghatározni, mekkora veszteséget okoz a parajdi bányakatasztrófa Korondon és Szovátán: előbbi település árusai 15-20 százalékos kiesést jósolnak, az üdülővárosban inkább a vakációs jegyek értékének csökkentése miatt aggódnak.

Lesz-e turista Korondon és Szovátán? Augusztus végén tisztábban fogunk látni
2025. július 07., hétfő

Bolojan: a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, az ösztöndíjak nem szűnnek meg

Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem, csupán átszervezik a

Bolojan: a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, az ösztöndíjak nem szűnnek meg
2025. július 07., hétfő

Mintha nekimenne: autójával heccelte az útszéli medvét – videó

A Transzfogarason történt halálos medvetámadást követően számtalan reakció érkezett a közösségi oldalakat használók részéről.

Mintha nekimenne: autójával heccelte az útszéli medvét – videó
2025. július 07., hétfő

Különnyugdíj, kisebb államapparátus – részleteket osztott meg a miniszterelnök a második deficitcsökkentő csomagról

Ilie Bolojan miniszterlenök a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén kijelentette, hogy július végéig a második deficitcsökkentő csomaggal is a parlament elé járul, és ezek az intézkedések már a méltányosságra helyezik hangsúlyt.

Különnyugdíj, kisebb államapparátus – részleteket osztott meg a miniszterelnök a második deficitcsökkentő csomagról
2025. július 07., hétfő

Ez a kezdet – így értékelte Bolojan az első deficitcsökkentő csomagot

Vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntésnek nevezte hétfőn délután a parlamentben Ilie Bolojan az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet beterjesztését.

Ez a kezdet – így értékelte Bolojan az első deficitcsökkentő csomagot
2025. július 07., hétfő

Csonka épület az óriáslepel mögött – eltűnőben a Bodok szálló

Napról napra kevesebb marad a sepsiszentgyörgyi városközpont egyik meghatározó épületéből. A valamikori Bodok szálló bontásával járó zaj és por az épület közelében levő vendéglátóegységek számára is megnehezíti a nyári szezont.

Csonka épület az óriáslepel mögött – eltűnőben a Bodok szálló
2025. július 07., hétfő

Általános sztrájk körvonalazódik az egészségügyben

A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.

Általános sztrájk körvonalazódik az egészségügyben
2025. július 07., hétfő

Károkat okozott a szélvihar Csíkszéken

Egy fa dőlt ki Csíkszeredában, valamint több mint 2500 felhasználó maradt áram nélkül Csíkszéken a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt hétfőn délután – közölte a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Károkat okozott a szélvihar Csíkszéken
Károkat okozott a szélvihar Csíkszéken
2025. július 07., hétfő

Károkat okozott a szélvihar Csíkszéken