Összeférhetetlenséget állapított meg az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség Sófalvi Lászlónál, Hargita Megye Tanácsának alelnökénél, aki egyidőben töltötte be az alelnöki tisztséget és az egyik román olajipari társaság tanácsadói tisztségét. A határozat nem jogerős, a közigazgatási bíróságon Sófalvi meg is támadta az országos hatóság döntését.
2011. október 05., 14:382011. október 05., 14:38
2011. október 05., 16:112011. október 05., 16:11
Sófalvi László, Hargita Megye Tanácsának alelnöke. Rosszul értelmezett
„Honnan értesült az ügyről?” – kérdezett vissza Sófalvi László alelnök, amikor az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (Agentia Naţională de Integritate, ANI) hivatalos honlapján megjelent közlemény kapcsán érdeklődtünk.
Az eset
Sófalvi László 2005 májusa és 2009 szeptembere között a Rompetrol olajipari társaságnál tanácsadói tisztséget töltött be, amiből ez idő alatt összesen 153 262 lej jövedelme származott. Időközben 2008 júniusában Hargita Megye Tanácsának alelnökévé választották, ám az olajtársaságnál betöltött tisztségéről nem mondott le, az ANI szerint ezzel áthágta a vonatkozó jogszabályt.
A 161/2003-as törvény ide vonatkozó cikkelye kimondja, hogy „a megyei tanács alelnöki tisztsége összeférhetetlen bármilyen honoráriummal járó tevékenységgel”. Az említett törvény ugyanakkor arról is rendelkezik, hogy a választott személynek a megválasztását követően legtöbb tizenöt napon belül le kell mondania az összeférhetetlenséget előidéző funkcióiról. Sófalvi Lászlónak tehát 2008 júniusában le kellett volna mondani az olajtársaságnál betöltött tanácsadói tisztségéről, ezzel a lépéssel viszont 2009 szeptemberéig várt.
Az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség ezt a, több mint egyéves időszakot vizsgálja. A közlemény szerint amennyiben az elmarasztalás jogerőre emelkedik, onnantól kezdve Sófalvi három évig nem vállalhat semmilyen köztisztviselői és közméltósági tisztséget.
A reakció
Amikor a Rompetrol a kétezres évek elején félreeső vidéki településekre kezdett kisebb benzinkutakat építeni, Sófalvi Lászlót – mint ahogy az érintett meséli – arra kérték, készítsen egy listát azokról a Hargita és Kovászna megyei falvakról, ahol nyereségesen működne egy-egy kis kapacitású üzemanyagtöltő állomás. „Helyismerettel rendelkező embert kerestek, én pedig vállaltam a megbízatást” – tette hozzá az alelnök.
Sófalvi saját bevallása szerint rosszul értelmezte a rá vonatkozó törvényt, mivel azt gondolta, hogy az egyszerű tanácsadói feladatköre a törvény kereteibe „belefér”. „2009 szeptemberében azért mondtam le az olajtársasági megbízatásomról, mert a rám szabott feladat, vagyis a töltőállomások kiépítése megvalósult, a projekt pedig lezárult”. A feddhetetlenségi ügynökség levelét nemrég kézhez kapó érintett már be is nyújtott egy fellebbezést, amelyben megkérdőjelezi az összeférhetetlenség fennállását. „Amennyiben a közigazgatási bíróság elutasítja a fellebbezésemet, akkor a jogerős ítélettől számítva három éven keresztül nem jelöltethetem magam semmilyen választott tisztviselőnek, például helyi vagy megyei tanácsosnak, lévén, hogy nem oldottam fel időben az összeférhetetlenséget előidéző feladatköreimet” – summázta Sófalvi László, a megyei tanács alelnöke.
A precedens
Nem ez az első eset, hogy vizsgálat indul Hargita Megye Tanácsának csúcsvezetői ellen. Borboly Csaba megyeitanács-elnököt július végén értesítette az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA), hogy feljelentés érkezett ellene, amely szerint a megyei sürgősségi kórház új épületéhez készített tervek ellenértékéből részesült volna, és ebből készült volna családi háza terve, illetve az építkezés egy része a nyertes tervező cég által. Akkor a szükséges dokumentumokat Borboly elküldte az ügyészségnek, a sajtónak pedig családi házában – az általa szorgalmazott sajtótájékoztatón – számolt be az építkezés részleteiről. A DNA szeptember közepén Borboly Csaba ügyében megszüntette a vizsgálatot.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
szóljon hozzá!