Visszaszorítják a dohányzást, de még így is temérdek pénz van benne

Visszaszorítják a dohányzást, de még így is temérdek pénz van benne

Könnyedén hozzá lehet jutni. A fiatalok 70 százaléka már 18 éves kora előtt rászokott a dohányzásra

Jól teljesít Románia a dohányzás visszaszorítását célzó intézkedések terén: egy erre vonatkozó elemzés szerint hetedik helyen áll a 35 európai országot összehasonlító ranglistán. A jó eredményhez nagymértékben hozzájárult a dohányzást nyilvános zárt helyeken megtiltó, három éve bevezetett törvény. Utóbbit a szakemberek is kedvezőnek tarják, de meglátásuk szerint további intézkedésekre volna szükség.

Iszlai Katalin

2019. április 08., 09:402019. április 08., 09:40

2019. április 08., 09:592019. április 08., 09:59

Emberi jogok és dohányzásmentes világ címmel rendeztek széles körű konferenciát minap Bukarestben, olyan magas rangú vendégek részvételével, mint Dina Mired jordán hercegnő vagy Vytenis Andriukaitis egészségügyért és élelmiszer-biztonságért felelős uniós biztos. Utóbbi több olyan kijelentést is tett a találkozón, amely kiverte a biztosítékot a dohányipar illetékeseinél. Ilyen volt például az, hogy

teljesen ki kellene zárni a dohányipari termékek árusítását az üzletekből.

Az iparág képviselői válaszként kiemelték: Románia már így is élen jár a dohányzás elleni intézkedések tekintetében, nem mellesleg az iparág több mint 3 milliárd euróval járul hozzá évente az állami költségvetéshez. A Cotroceni-palotában tartott szakmai rendezvényen a dohányzásellenőrzés és a lakosok egészséghez való joga állt a középpontban.

Románia jól teljesít

Mint elhangzott, a dohányzás világszerte évente több mint hétmillió ember halálát okozza, ezzel pedig az első helyen áll a megelőzhető halálokok listáján.

Ha a jelenlegi trendek nem változnak, a dohányzás egymilliárd életet követel majd ebben a században

az Egészségügyi Világszervezet szerint. Ezért a romániai eseményre a világ minden tájáról érkeztek szakemberek, az egészségügy és az emberi jogok vezetői pedig megvitatták a jelenlegi problémákat és a jövőt illető terveket a dohányzás visszaszorítása érdekében.

Az is elhangzott, hogy az Európai Unióban számos jó példa létezik, több tagállam is fontos intézkedést tett a dohányzás káros hatása ellen, de ez még nem elegendő. Románia egyébként kimondottan jól teljesít e tekintetben. A találkozón az Európai Rákligák Szövetsége (ECL) által időszakosan közzétett rangsor is terítékre került, amelyben Európa országait vizsgálják a dohányzás visszaszorítását célzó intézkedések szerint. A két éve közölt legfrissebb, 2016-ra vonatkozó lista is alátámasztja, hogy

Románia sokat fejlődött ezen a téren.

Az ország az első ilyen rangsor kiadásakor, 2005-ben még az utolsó előtti helyen állt, 2010-ben már 16. volt, 2013-ban visszaesett a 19. helyre, 2016-ra azonban 12 helyet lépett előre, és a már előkelőnek számító 7. helyen végzett. Ez nagyrészt a dohányzás korlátozására vonatkozó, 2016-ban életbe lépett törvénynek köszönhető, amely által tilossá vált a dohányzás a nyilvános zárt helyeken.

Az ECL listáján az Egyesült Királyság áll az első helyen, második Írország, harmadik pedig Izland. Sokkal meglepőbb azonban, hogy az utolsó két helyen Németország és Ausztria áll.

Galéria

Forrás: Tobacco Control Scale

Dohányipar: pró és kontra

A bukaresti konferencián Vytenis Andriukaitis egészségügyért és élelmiszer-biztonságért felelős uniós biztos láthatatlan gyilkosnak nevezte a dohánytermékeket, amelyek elmondása szerint 1,5 millió ember haláláért felelősek évente csak az Európai Unió tagországaiban. Hozzátette, az Európai Bizottság nagy hangsúlyt fektet az erőteljes szabályozásra a dohányzás-megelőzés terén, és egyebek mellett azt tanácsolta a gazdálkodóknak, hogy

nézzenek más alternatívák után a dohánytermesztés helyett.

Nem ez volt azonban a legnagyobb ellenállást kiváltó megjegyzése. Az uniós biztos ugyanis arra kérte a jelenlévőket, hogy együtt tegyenek meg mindent a dohánytermékek boltokból történő kizárásáért.

„A bevásárlóközpontokban élelmiszereket, nem pedig dohánytermékeket kellene találnunk, mert a dohány nem élelmiszer, hanem gyilkos” – idézte az Agerpres hírügynökség a szakembert, aki arra is kitért: aggasztónak találja, hogy a cigarettázó fiatalok aránya a 2014-es 25 százalékról 2017-re 29 százalékra emelkedett. Továbbá azt is kifogásolta, hogy

a fiatalok még mindig könnyedén hozzájutnak a dohányipari termékekhez, hiszen 70 százalékuk már 18 éves kora előtt rászokott a dohányzásra.

Az uniós biztos szavaira a dohányipar illetékesei is reagáltak, emlékeztetve, hogy Románia élen jár a dohányzás visszaszorítása érdekében hozott intézkedések terén. Közleményükben említést tettek az ECL-rangsorról, amelyből az is kiderül, hogy Közép- és Kelet-Európán belül Romániában van a legtöbb dohányzás-ellenőrzési intézkedés. Emellett a gazdasági tényezőket is megemlítették, hiszen

a kőolajipar után a dohányipar járul hozzá legnagyobb mértékben Románia költségvetéséhez, évente több mint hárommilliárd euróval.

Ez azzal magyarázható, hogy egy csomag cigaretta árának 75–80 százaléka adó formájában az államhoz kerül. Egy csomagból 12 szál az adónak, 4 pedig az áfának felel meg, a gyártónak tehát a húszból csak négy szál után származik bevétele.

Előnyös a tiltás

Vytenis Andriukaitishez hasonlóan a székelyföldi szakemberek is további intézkedéseket sürgetnek a dohányzás visszaszorítása érdekében. A fiatalok veszélyeztetettségét például dr. Kurkó Csilla tüdőgyógyász főorvos is megerősítette, hiszen meglátása szerint a Romániában három évvel ezelőtt bevezetett korlátozás még nem elég ahhoz, hogy a fiatalok ne szokjanak rá a dohányzásra. Számos statisztika bizonyítja, hogy a fiatalok körében nagyon elterjedt a dohányzás, ebben a lázadó korban pedig nehezen győzhetők meg arról, hogy lemondjanak róla – állítja a székelyföldi szakember. Ezt számos tényező befolyásolja, attól kezdve, hogy mit látnak otthon, milyen a baráti körük vagy éppen a munkahelyük, illetve milyen feszültségek vannak az életükben.

Éppen ezért a főorvos szerint további intézkedésekre volna szükség a témában, elsősorban egészségügyi nevelésre. Ezt már óvodás vagy legalább kisiskolás korban el kellene kezdeni, hiszen 15–18 éves korban már késő. A szakember elmondta, amikor iskolákba látogatnak és megkérdezik, hányan próbálták ki a dohányzást, vagy hányan dohányoznak napi szinten, már 6–7. osztályban 10–15 jelentkezővel találkoznak.

Attól eltekintve azonban, hogy a fiatalok dohányzását nem fogta vissza, a tüdőgyógyász szerint több előnye is van annak, hogy tilossá vált a dohányzás a nyilvános zárt helyeken. Mint kérdésünkre kifejtette, az Országos Közegészségügyi Igazgatóság már a tiltás után egy évvel arról számolt be, hogy a statisztikák alapján csökkent a dohányzás által okozott tüdőbetegségek, a BPOC diagnosztizálások száma (krónikus obstruktív tüdőbetegségek, mint például a tüdőtágulás). Emellett az asztmás krízisben lévő gyerekek megjelenése is visszaesett a sürgősségi osztályokon. A tiltás másik nagy előnye a szakember szerint az, hogy

jelentősen csökkent a passzív dohányzás mértéke.

A szórakozóhelyeken, éttermekben, kávézókban dolgozó, illetve oda járó nem dohányzók már nincsenek kitéve a cigarettafüst negatív hatásainak, nem is beszélve a gyerekekről. Azok pedig, akik dohányoznak, ha betérnek egy szórakozóhelyre, valószínűleg kevesebbet fognak cigarettázni, mint a tiltás előtt, mivel ki kell menni, ami kényelmetlen. A tiltásnak azonban csak hosszú távon fog meglátszani a valós hatása a szakember szerint, jelenleg csak töredéke érzékelhető az eredményeknek.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 02., kedd

Hétvégi zárvatartás: mi a véleménye? Szavazzon!

Közvélemény-kutatást végeztek a román állampolgárok körében a hipermarketek és a szupermarketek hétvégi zárvatartásának témájában. Ennek apropóján mi is szavazásra invitáljuk olvasóinkat.

Hétvégi zárvatartás: mi a véleménye? Szavazzon!
2024. április 02., kedd

Huszonnyolc lengyel forgalmi engedélyt vontak be év eleje óta Hargita megyében

Legtöbb esetben lengyel hatóságok által kiállított forgalmi engedélyeket kellett bevonnia a Hargita megyei rendőrségnek különböző szabálytalanságok és mulasztások miatt idén.

Huszonnyolc lengyel forgalmi engedélyt vontak be év eleje óta Hargita megyében
2024. április 02., kedd

Sokan maradtak áram nélkül a szél miatt Udvarhelyszéken

Áramszolgáltatás nélkül maradt több udvarhelyszéki település, összesen mintegy 1200 háztartása az erős szél miatt kedden délelőtt – adja hírül a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.

Sokan maradtak áram nélkül a szél miatt Udvarhelyszéken
2024. április 02., kedd

Csoma Botond: nincs mese, ott kell lenni az Európai Parlamentben, hogy a magyarokat meg tudjuk védeni közösségünk ellenségeitől!

Székely Kriszta interjúja Csoma Botonddal, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetőjével.

Csoma Botond: nincs mese, ott kell lenni az Európai Parlamentben, hogy a magyarokat meg tudjuk védeni közösségünk ellenségeitől!
2024. április 01., hétfő

Tarlótűz pusztít Csíkszereda határában

Nagyjából kéthektáros területen ég a száraz növényzet Csíkszereda Csíkcsicsó felőli kijáratánál – közli a Hargita megyei tűzoltóság.

Tarlótűz pusztít Csíkszereda határában
Tarlótűz pusztít Csíkszereda határában
2024. április 01., hétfő

Tarlótűz pusztít Csíkszereda határában

2024. április 01., hétfő

Tűz martalékává vált a nehéz sorsú vargyasi fiúk háza

Újabb súlyos megpróbáltatást tartogatott az élet az eddig is sok nehézséggel küszködő, erdővidéki árva testvéreknek. A Vargyas-szorosban lévő házuk húsvét előtt porig égett.

Tűz martalékává vált a nehéz sorsú vargyasi fiúk háza
2024. április 01., hétfő

Akik nem tudták kivárni, hogy kijózanodjanak, mielőtt autóba ültek volna

Több esetben kaptak el alkohol vagy illegális szerek hatása alatt vezető sofőröket a Hargita megyei rendőrök húsvét hétvégéjén – olvasható a hatóság hétfői közleményében.

Akik nem tudták kivárni, hogy kijózanodjanak, mielőtt autóba ültek volna
2024. április 01., hétfő

Nagy mennyiségű tűzifát foglaltak le

Nem rendelkeztek a faanyag származását igazoló dokumentumokkal, ezért összességében 29 köbméternyi tűzifát foglalt le a rendőrség egy bélbori vállalatnál – derül ki a hatóság hétfői közleményéből.

Nagy mennyiségű tűzifát foglaltak le
Nagy mennyiségű tűzifát foglaltak le
2024. április 01., hétfő

Nagy mennyiségű tűzifát foglaltak le

2024. április 01., hétfő

Fák között, legelőn tombolt a tarlótűz Csinódon

Többhektáros területen pusztított tarlótűz Csinódon, ahol nem csak a legelő, de fákkal borított részek is érintettek – közli a Hargita megyei tűzoltóság.

Fák között, legelőn tombolt a tarlótűz Csinódon
2024. április 01., hétfő

A közösséget erősíti és a hagyományokat élteti a húsvéthétfői locsolás

Több mint másfél évtizede indult útjára Hargita megyében szervezett módon a húsvéthétfői locsolás, amikor népviseletbe öltözött férfiak, legények járják a portákat, és vödrökbe töltött vízzel locsolják meg az őket népviseletben váró lányokat, asszonyokat.

A közösséget erősíti és a hagyományokat élteti a húsvéthétfői locsolás
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!