Fotó: Gálna Zoltán
A befagyott Marost kihasználva sokan korcsolyáznak, illetve ATV-vel, motorbiciklivel is ráhajtanak a jégre, sőt még olyan bátrak is akadnak, akik személygépkocsival raliznak a tükörsima felületen. Annak ellenére, hogy vastagnak tűnik, mégsem biztonságos a jég – figyelmeztetnek a szakemberek.
2020. január 26., 12:322020. január 26., 12:32
A Maros medencéjében, Hargita megyétől Maros megyén át egészen Aradig változó a folyó jégrétegének vastagsága, annak függvényében, hogy melyik szakaszon mekkora a vízhozam, vagy milyen sebességű, illetve az is befolyásoló tényező, hogy napközben mennyire melegszik fel a hőmérséklet. Az Országos Vízügyi Igazgatóság szakemberei nem tiltják az embereknek, hogy korcsolyázzanak a Maros befagyott jegén, de figyelmeztetnek, hogy ez életveszélyes is lehet.
Călin Fokt, az intézmény Maros megyei kirendeltségének szóvivője érdeklődésünkre elmondta:
Fotó: Gálna Zoltán
„Nyáron sehol nincsen strandrész kialakítva a folyó mentén, nincsenek vízimentők, korlátok, hogy meddig szabad bemenni. Hasonlóképpen, télen sincs kijelölve, hogy hol szabad korcsolyázni, meddig szabad a jégen kockázatmentesen sportolni, vagy csupán sétálgatni. Nem tisztünk ezt megtiltani, mindenki saját felelősségének tudatában fürödhet, vagy korcsolyázhat, hiszen jogában áll használni a folyót” – magyarázta a szakember, hozzátéve, hogy sokszor lát a Maros marosvásárhelyi szakaszánál, a régi gát felett motorbiciklizőket, vagy négykerekűvel jégre hajtókat, akikre ráadásul nagyon sokan kíváncsiak, akik ugyancsak a befagyott folyómederben csodálják őket.
– hívta fel a figyelmet Fokt, aki elmondta az éjjeli mínusz fokokkal szemben a nappali felmelegedés is változtathat a jég minőségén.
Fotó: Gálna Zoltán
A szóvivő elmondta, a Zetelaki víztározó jegén is sokan korcsolyáznak, illetve különböző sportvetélkedőket szerveznek, de azt sem tartja biztonságosnak. „Ma már nagyon sok műjégpályát működtetnek a városokban, falvakban, azt javasolom, inkább azokat használják a téli sportok kedvelői” – figyelmeztetett a vízügyi szakember.
Több száz TikTok-felhasználó kezdett el népszerűsíteni egy hétfőre esedékes Simion-féle tiltakozást, amelyre a bukaresti csendőrség is felfigyelt. Május 26. az a nap, amikor Nicușor Dan hivatalosan megkezdi az elnöki mandátumát.
Baktérium jelenléte miatt kivonja a forgalomból a Penny az Agro Ardeal 250 grammos szalonnáját – hívja fel a figyelmet a népszerű üzletláncot működtető Rewe Románia az élelmiszer-biztonsági hatóság honlapján közzétett dokumentumban.
Tucatnyi pontban mondott köszönetet Nicușor Dan megválasztott romániai elnök a Facebook-oldalán. A pontok közé befért többek között a romániai magyarság is.
Halálesetet és komoly károkat okozott Románia-szerte a viharos időjárás, miközben újabb, immár másodfokú figyelmeztetést is kiadtak a hétvégére. Székelyföldről is beavatkozási erőket csoportosítanak át a viharok által leginkább érintett megyékbe.
A magukat az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) alkalmazottainak kiadó telefonos csalókra figyelmezteti az intézmény a romániai vállalkozókat.
Egyértelművé vált, hogy az Urbana Rt. nem tette meg azokat az elengedhetetlen lépéseket, amelyek javították volna a működés hatékonyságát, a gazdaságosságot és a szolgáltatás színvonalát. Lemondások és visszahívások a vezetőtanácsban.
Kamionnal ütközött egy autóbusz péntek délután a Iași megyei Lețcani településen. Tizennégy felnőttet és három kiskorút szállítottak kórházba.
Lemondott bukaresti főpolgármesteri tisztségéről a Románia elnökévé választott Nicușor Dan, a főváros képviselő-testülete pedig a nemzeti liberális párti alpolgármestert, Stelian Bujduveanut választotta ügyvivő főpolgármesterré.
Két hét alatt nagyot változott a politikai helyzet Romániában, az esélytelennek tartott jelölt végül legyőzte ellenfelét. A végeredményhez hozzájárultak a romániai magyarok is.
Ezer lejre bírságoltak az állatrendőrség egy csíkszentsimoni személyt, mert hatósági engedély nélkül tartott fogságban egy őzet – közölte pénteken a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
szóljon hozzá!