Fennáll a veszélye annak, hogy leginkább a betegek látnák kárát az új egészségügyi kerettörvény gyakorlatba ültetésének, és a magán mentőszolgálatok, illetve egészségbiztosítók megjelenésének, ezért nem támogatja a még nagyon sok pontosításra szoruló jogszabálytervezetet a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezetője. A már meglévő, jól működő rendszert kellene fejleszteni, nem pedig újraszervezni az egész hálózatot – véli dr. Péter Szilárd.
2012. január 11., 18:002012. január 11., 18:00
2012. január 11., 18:202012. január 11., 18:20
A mentőszolgálatnál nem örülnek az új egészségügyi kerettörvénynek
Könnyen elképzelhető, hogy a betegek látják majd kárát az új egészségügyi kerettörvény által hozott változásoknak, a magán mentőszolgálatok profitorientáltak, így a nagyobb hasznot hozó sürgősségi esetekre fognak koncentrálni, a piac felosztása pedig ismételt leépítéseket eredményezhet a megyei mentőszolgálatnál, de akár az is elképzelhető, hogy három mentőautó érkezik majd ki egy-egy súlyos beteghez – egyebek mellett ezeket a veszélyeket hordozza az új egészségügyi kerettörvény-tervezet gyakorlatba ültetése dr. Péter Szilárd szerint. A Hargita Megyei Mentőszolgálat igazgatója úgy véli, számos helyen pontosításra szorul a jogszabály, hiszen nem lehet tudni például azt sem, hogy mit fog majd tartalmazni az egészségügyi alapcsomag, azaz milyen szolgáltatások elvégzésére kapnak pénzt a mentőszolgálatok.
A törvény ugyan lehetővé teszi a magán egészségbiztosítók és mentőszolgálatok piacra lépését, ám a szolgáltatást végző piaci szereplők kompetenciájára, jogkörére nem tér ki a kerettörvény – tudtuk meg dr. Péter Szilárdtól.
„Nem tisztázott, hogy ki mit fog csinálni, ki kit fog ellátni” – mondja a megyei mentőszolgálat vezetője. Még egy éve sincs, hogy a mentőszolgálatokat fejkvóta alapú rendszer alapján finanszírozzák – ami Hargita megyében leépítésekhez, mentőpontok felfüggesztéséhez vezetett –, de elképzelhető, hogy ismét visszatérnek a hívások alapján történő finanszírozásra. Ennek azonban még kevésbé örülnének a mentőszolgálatnál, ugyanis ha a szerződésben foglalt hívásszámot még az adott hónap vége előtt teljesítenék, akkor a további esetek ellátását biztosan nem fizetnék ki a magán egészségbiztosítók a mentőszolgálatnak – véli az igazgató. Káoszt eredményezne az is, ha minden mentőszolgálatnak saját sürgősségi hívószáma lenne, és a betegeknek azt a mentőszolgálatot kellene riasztaniuk, amellyel magán egészségbiztosítójuk szerződésben áll.
A magán mentőszolgálatok esetében további problémákat vetne fel az a tény, hogy ezek profitorientáltak, így valószínűleg a nagyobb hasznot hozó esetekre koncentrálnának, azaz a nagyobb városokra, hiszen ott több a riasztás, a távolságok viszont kicsik – fejtette ki az igazgató. Példaként a súlyos állapotban lévő páciensek Marosvásárhelyre történő szállítását említette, ez ugyanis nem lenne jövedelmező egy magánmentő számára, mert nagyon időigényes és nem jár pluszköltségekkel.
Mint ahogyan már előfordult, hogy egy beteghez a mentőszolgálat mellett a SMURD is kiérkezett, a jövőben megtörténhet az is, hogy a konkurenciaharc miatt több mentőszolgálat is mentőt küld egy riasztásra, de csak az kap pénzt a szolgáltatásért, amelyik a beteget elviszi.
A piac felosztása azonban újabb leépítéseket is hozhat a Hargita Megyei Mentőszolgálat számára. „Ha a magánmentő megjelenik és embereket visz el tőlünk, akkor a költség meg fog oszlani, de ha más embereket alkalmazna – ami szerintem nem valószínű –, és mi nem tudnánk pótolni a csökkenő költségvetést, akkor ismét leépítéseket kellene végeznünk, de remélem, erre nem kerül sor” – fejtette ki dr. Péter Szilárd.
Az új egészségügyi kerettörvény számos helyen pontosításra szorul, egyelőre nagyon homályos, de remélhetőleg hamarosan kitisztul, mondta el a megyei mentőszolgálat igazgatója, hozzáfűzve, hogy remélhetőleg a reformtörvény életbe lépése előtt a döntéshozók mérlegelni fogják azt, hogy érdemesebb és gazdaságosabb is egy már jól működő rendszert továbbfejleszteni, mint átszervezni az egész sürgősségi ellátást.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!