A Városháza felirat levételét szeretné elérni a végrehajtó. Nem lesz egyszerű
Fotó: Gecse Noémi
A Hargita Megyei Törvényszéktől egy marosvásárhelyi bírósági végrehajtói iroda kényszervégrehajtás engedélyezését kérte a csíkszeredai polgármester és a helyi tanács ellen a Városháza felirat eltávolításáról rendelkező bírósági ítélet érvényesítése érdekében. Az eltávolítás nem egyszerű, újabb kifogások várhatók.
2018. január 22., 14:252018. január 22., 14:25
A keresetlevélben, amelynek másolatát a törvényszék kérésünkre rendelkezésünkre bocsátotta, a végrehajtó a Méltóságért Európában Polgári Egyesülettől (ADEC) kapott tavaly decemberi megbízás alapján kéri a kényszervégrehajtási eljárás engedélyezését. Ezzel
„Az adós nem teljesítette jószántából a végrehajtás kötelezettségét, ezért kérjük, járuljanak hozzá a kényszervégrehajtáshoz” – olvasható a Hargita Megyei Törvényszéken iktatott keresetlevélben.
– utalt Májai László, a város jogi képviseletével megbízott ügyvéd a városháza homlokzatán levő zászlók eltávolításával kapcsolatos végrehajtási eljárásra, amelyet a bíróság érvénytelenített eljárásjogi hibák miatt. Úgy vélte, hogy a zászlók ügyében is a törvényszékre fogja beadni az újabb végrehajtási kérést az ADEC által megbízott végrehajtó. „Meg kell nézzük, hogy milyen jog alapján tették ezt le, mert annak függvényében kell védekeznünk.
– magyarázta.
A Hargita Megyei Kulturális Igazgatóság vezetője, Bakos László tavaly megkeresésünkre azt mondta,
Ehhez urbanisztikai bizonylat kibocsátása szükséges, amelyet az igazgatósághoz kell továbbítani, a beavatkozást pedig a brassói központú Területi Műemlékvédelmi Bizottságnak is jóvá kell hagynia. Ugyanakkor, mivel
– ehhez viszont szükség van egy tervre, amelyet a bizottságnak is el kell fogadnia.
Májai László úgy nyilatkozott, a védekezésben ezeket a szempontokat is felhasználják, de
„Ők hoztak egy döntést, amely jogszerűnek annyira jogszerű csak, hogy egy bíróság hozta, egyébként egyáltalán nem” – jelentette ki.
Az előzményekről
A Dan Tanasă vezette egyesület 2015 novemberében indított pert a felirat eltávolításáért, szerintük „a Városháza (románul: Casa Oraşului) felirat elhelyezése törvénytelen, mert nem a Primărie román kifejezés magyar megfelelője”. A keresetlevél szerint a Városháza megnevezés a magyarországi közigazgatás egyik intézményét jelenti, amelyet „mesterséges módon vettek át, és törvénytelenül használnak egyes helyi hatóságok, köztük a csíkszeredaiak is”, mert a román közigazgatási rendszerben nincs olyan intézmény, amely megfelelne ennek az elnevezésnek. Az eltávolításról rendelkező jogerős bírósági döntés ellen rendkívüli perorvoslattal élt a város, ennek elutasítása után tavaly a perbe magánszemélyként beavatkozó Füleki Zoltán alpolgármester a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult jogorvoslatért, ennek elbírálására még várni kell.
Jelenleg nincsenek az időjárási viszonyok miatt lezárt utak Hargita megyében – adott ki közleményt röviddel hármnegyed kilenc előtt a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Több mint tízezer fogyasztó maradt áram nélkül csütörtök reggel Gyergyószéken – tájékoztat az Elctrica áramszolgáltatótól kapott információkra hivatkozva a Hargita megyei tűzoltóság,
Fehérbe borult táj várta reggel a Csíkszeredában ébredőket, az éjszakai havazás nyomán ugyanis hajnalra 6 centiméteres hóréteg alakult ki a városban. Hargitafürdőn 10 centiméteres a hóvastagság – derül ki Bors Béla alpolgármester bejegyzéséből.
Székelyföld-szerte lehavazott az éjszaka folyamán, mutatjuk, hogy hol mekkora a hótakaró.
Hivatalosan szinte 400-an, a valóságban még többen váltak munkanélkülivé nagyszámú elbocsátások során idén Hargita megyében. Azóta lecsökkent a tömeges leépítések száma, a munkanélküliség viszont nőtt – legutóbb hét éve volt nagyobb, mint októberben.
Négy méterrel is kevesebb a Szépvízi víztározó vízszintje a teljes töltöttségi szinthez képest. Ha a hosszantartó szárazság továbbra is fennállna, akkor akár korlátozhatják a nyers víz kitermelését a regionális vízszolgáltató Harvíz Rt.-nek.
Személyes iratokat és 1550 eurót tartalmazott a pénztárca, amelynek eltűnéséről november 10-én értesítette a rendőrséget egy sepsiszentgyörgyi férfi. A lopott pénztárca kilenc nap után hiánytalanul került vissza a gazdájához.
Elkezdődtek az előkészületek a gyergyószentmiklósi Szent Miklós Napokra, de a városünnep csak egy lesz a decemberi közösségi események sorában. Idén is sok rászoruló karácsonyát szeretnék szebbé tenni.
Várhatóan januárban lezárulhat Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőper. A bíróságnak azután kell előkészítenie az ítéletet és kihirdetnie azt.
szóljon hozzá!