Molnár Tibor kezdett betelni azzal, hogy ebben a rendszerben „nem a tisztesség érvényesül”
Fotó: Erdély Bálint Előd
Elveszítheti tisztségét Szentegyháza polgármestere, miután véglegessé vált hivatali összeférhetetlensége. Noha a jogászok szerint Molnár Tibor esetében az ügy már elévült, a városvezető azt mondta, ha felfüggesztik tisztségéből, lehet, nem fordul bírósághoz, hogy azt visszaszerezze.
2019. november 19., 10:272019. november 19., 10:27
Néhány napja a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék jogerős döntéssel elutasította a polgármester által 2017 márciusában benyújtott fellebbezést, ezzel véglegessé vált az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) három és fél éve nyilvánosságra hozott, összeférhetetlenségre vonatkozó megállapítása. Molnár Tibor esetében, aki akkor még Szentegyháza alpolgármestere volt, az ANI 2016 áprilisában állapította meg az összeférhetetlenséget. A jelentés szerint
ezzel pedig megsértette a 2003. évi 161-es számú, a köztisztségek gyakorlása átláthatóságának biztosítását, a korrupció megelőzését és büntetését célzó törvény előírásait. A városvezető a megállapítás után jogi útra terelte az ügyet, és a Marosvásárhelyi Ítélőtáblánál támadta ezt meg, de keresetét elutasították. Ezután fellebbezett a legfelsőbb bírósághoz, ahol több mint két és fél év telt el a tárgyalásig, de az eredmény nem változott: helybenhagyták az ítélőtábla által hozott végzést, ezzel az jogerőssé vált.
Korábban megszokott eljárásnak számított, hogy miután a prefektusi hivatalnak továbbítják a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék erre vonatkozó határozatát, a kormányhivatal vezetője rendeletet ad ki, amelyben tudomásul veszi a választott tisztségviselő mandátumának megszűnését. Ilyenkor a városvezetői feladatköröket az alpolgármester gyakorolhatja a helyi önkormányzati képviselő-testület megbízása alapján.
Az összeférhetetlenségi ügyeket illetően idén viszont változást hozott a márciusban megjelent 54-es számú törvény, amely több jogszabályt, köztük az ANI működését szabályozó 2007. évi 144-es számú törvényt is módosított. Eszerint
Molnár Tibor kérdésünkre azt mondta, a jogászok szerint az ő ügye is elévült, de megvárja a prefektus véleményét, addig nem szeretne semmit mondani a továbbiakról. Példaként a nagyszebeni polgármester esetét hozta fel, akinek mandátumát szintén megszüntették, de a bírósághoz fordult, és visszahelyezték tisztségébe. A Szeben Megyei Prefektusi Hivatal pedig hiába fellebbezett ebben az ügyben, a Gyulafehérvári Ítélőtábla is helybenhagyta az ítéletet.
Molnár Tibor viszont úgy fogalmazott, ő
Nem is képviseltette magát a legfelsőbb bíróság előtt, és ha a prefektus a mandátum megszűnéséről rendelkezik, akkor ezt a rendeletet valószínűleg nem fogja bíróságon megtámadni – közölte.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Számos utcában nyomáscsökkenés és vízhiány léphet fel május 14-én, szerdán Csíkszeredában. A vízszünetre munkálatok miatt kell számítani – értesít a Harvíz Rt sajtóosztálya.
Ismét hideg reggelre ébredtünk, a májusi hidegfront tovább érezteti hatását.
Kedden kezdődik a másodikosok országos képességfelmérője az anyanyelv és irodalom tantárggyal.
Lezárult az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza. Háromszéken és Maros megyében minden magyar osztály megalakulhat, amelyet beterveztek, de sehol nincs túljelentkezés. Olyan is van, amely létszám alatt indulna el.
Egy személy elhunyt, egy nő és egy kisgyermek pedig megsérült, miután egy jármű az A1-es autópálya leállósávján nekiütközött egy kamionnak.
Hatalmas mennyiségű építési törmelék keletkezik Sepsiszentgyörgyön a volt Bodok hotel bontása, illetve a volt tyúkfarm felszámolása nyomán a hulladéknak egy külön lerakótelepet létesített a város az egykori szeméttelep szomszédságában.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat. A tervezetről a szenátus szavaz döntő házként.
szóljon hozzá!