A marosvásárhelyi önkormányzatnak is szemet szúrt a rikító színekben pompázó épület
Fotó: Haáz Vince
Falkutatásra, a színminta bemutatására és a B kategóriás főtéri műemlék épület újrafestésére szólította fel a marosvásárhelyi önkormányzat a hadsereget, miután a tulajdonában lévő egykori Görög házat a városrendészeti terv áthágásával, rikító színekre festették. A hadsereg nem csak ízléstelen megoldást választott, de törvénytelenül is járt el.
2018. február 13., 13:062018. február 13., 13:06
2018. február 13., 13:092018. február 13., 13:09
A szakma és a civil társadalom megbotránkozása után a marosvásárhelyi városháza ingerküszöbét is elérte a Hadsereg háza homlokzatának elcsúfítása. A főtér felső felét lezáró 17. századi impozáns épület arculata valóságos közfelháborodást okozott, miután decemberben lekerültek előle a behálózott állványok. A kék–narancssárga–sárgára festett műemlék épület valósággal sokkolóan hatott, és azok után sem nyerte el a lakosság tetszését, miután egyik napról a másikra a kék talapzatot szürkés lilára kenték át, méghozzá olajfestékkel.
Az sem mellékes, hogy a javítást végző cég a falon hagyta az összes használt vagy használaton kívül helyezett huzalt, helyenként pedig úgy javította ki a vakolatot, hogy annak egy része máris lehullt.
Még egy-két helyi önkormányzati képviselő is szóvá tette az ünnepek előtt az ügyet, de a bírálatok sokasága lényegében a szakmabeliektől és a civil társadalom részéről érkezett. Utólag Dana Miheţ főépítész felszólította a tulajdonost, hogy mielőbb végezzen falkutatást és mutassa be a színmintát úgy, ahogy egyébként a gyors beavatkozáshoz kibocsátott városrendészeti tervben is kitételként szerepelt.
Az egykori Görög ház hosszú hónapokon át körbe volt állványozva Marosvásárhelyen, a munka szünetelt, tavaly, az év vége közeledtével azonban gyorsan befejezték a munkálatokat. A kivitelezés finoman fogalmazva nem sikerült jól, a látvány felháborítja azokat a helyieket.
Az ügyben megszólalt Dorin Florea polgármester is, aki január derekán tartott sajtótájékoztatóján
Szerinte a hadseregnek „át kell gondolnia” az épület színezését. „A legfőbb gond, hogy a hadsereg sajátos, elavult és rossz törvények alapján működik, melyeket akkoriban alkottak meg, amikor még a vakuvillanástól is tartottak” – fejtette ki a polgármester, aki szerint az sem helyénvaló, hogy a hatalmas épület az államosítástól mindmáig a hadügyminisztérium tulajdonát képezze.
Míg a ’90-es évekig egy militarizált „emeletes bunkernek” számított, a Hadsereg házában ma már alig folyik olyan tevékenység, amelynek köze lenne a honvédelemhez. Néhány irodában veterán katonai és rendőri egyesületek, rég nem működő román nacionalista szervezetek székelnek, bizonyos helyiségek bérlőre találtak, mások üresen állnak. A földszinten és az alagsorban harmadrangú vendéglátóipari egység van – többet zárva, mint nyitva.
A helyi tanács városrendészeti bizottságának elnöke, Fúró Judit lapunknak elmondta, a hadsereg nem csak ízléstelen megoldást választott, de teljesen
„Az urbanisztikai engedélyben a főépítész leszögezte, hogy falkutatásra és színmintára van szükség, ettől az épület tulajdonosa nagyvonalúan eltekintet. A katonaság azt állítja, hogy a kivitelező választotta a színeket, ami önmagában nevetséges magyarázkodás” – vélekedett az RMDSZ tanácsosa.
A hadsereg nem csak a Fúró Judit által említett feltételeknek nem tett eleget, a regionális műemlékvédelmi bizottságtól is „elfelejtett” engedélyt kérni – mondta el Keresztes Géza műépítész, aki maga is tagja a Nagyszebenben székelő intézménynek.
Kérdésünkre, hogy mi történik abban az esetben, ha a honvédelmi minisztérium nem hajlandó korrigálni a hibáját, a szintén műépítész végzettségű Fúró Judit pénzbüntetést emlegetett. Mint kifejtette, a polgármesternek és a főépítésznek kötelessége a törvényt tiszteletben tartatnia mindenkivel, annál is inkább egy műemlék épületben székelő hatósági közeggel. Amennyiben a hadsereg nem hajlandó eleget tenni a felszólításnak, vagy esetleg nem fizeti ki a pénzbírságot, a városházának nem marad egyéb lehetősége, minthogy pereskedjen.
A Görög ház leginkább arról ismert az utókor számára, hogy 1849-ben itt szállt meg Petőfi Sándor, mielőtt elindult volna a fehéregyházi csatába. Rá három esztendőre Ferenc József császár is itt pihent meg, de tartottak városi tanácsüléseket és szerveztek bálokat is az 1868-tól Takarékpénztárként, majd 1848-tól Hadsereg házaként működő palotában.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Számos utcában nyomáscsökkenés és vízhiány léphet fel május 14-én, szerdán Csíkszeredában. A vízszünetre munkálatok miatt kell számítani – értesít a Harvíz Rt sajtóosztálya.
Ismét hideg reggelre ébredtünk, a májusi hidegfront tovább érezteti hatását.
Kedden kezdődik a másodikosok országos képességfelmérője az anyanyelv és irodalom tantárggyal.
Lezárult az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza. Háromszéken és Maros megyében minden magyar osztály megalakulhat, amelyet beterveztek, de sehol nincs túljelentkezés. Olyan is van, amely létszám alatt indulna el.
Egy személy elhunyt, egy nő és egy kisgyermek pedig megsérült, miután egy jármű az A1-es autópálya leállósávján nekiütközött egy kamionnak.
Hatalmas mennyiségű építési törmelék keletkezik Sepsiszentgyörgyön a volt Bodok hotel bontása, illetve a volt tyúkfarm felszámolása nyomán a hulladéknak egy külön lerakótelepet létesített a város az egykori szeméttelep szomszédságában.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat. A tervezetről a szenátus szavaz döntő házként.
szóljon hozzá!