Bíró Edit és Pálfi Kinga. Kitartanak a szoborállítás mellett
Fotó: László Ildikó
Újabb egyeztetések után a projektet kezdeményező székelyudvarhelyi Balázs Ferenc Vegyeskar úgy döntött, hogy a székelyudvarhelyi belvárosi református temetőben állítják ki Csanády György, a székely himnusz szerzőjének mellszobrát. A Calea Neamului nevű román nacionalista egyesület vezetője a közösségi médiában máris bejelentette, mindent megtesznek a szobor felállításának megakadályozásáért.
2022. február 09., 14:182022. február 09., 14:18
2022. február 09., 19:172022. február 09., 19:17
Jelenteni fogják a hatóságoknak, ugyanakkor Székelyudvarhelyre is eljönnek, hogy megakadályozzák a helyi születésű Csanády György, a székely himnusz szerzője mellszobrának kiállítását – jelentette be Facebook-oldalán Mihail Tîrnoveanu, a román nacionalista Nemzet Útja (Calea Neamului) egyesület vezetője, aki nem ismeretlen számunkra, hiszen az úzvölgyi katonatemetőben is több nacionalista megmozdulást szervezett. Úgy gondolja, elfogadhatatlan, hogy míg a „nagy románoknak” nem lehet szobrot emelni az országban, addig ez megtörténhet a szerinte – a Horthy-korszakban, a Magyar Rádió főmunkatársaként – románellenes propagandát terjesztő szerző esetében.
A szoborállítással kapcsolatos projektet kezdeményező Balázs Ferenc Vegyeskar kórusvezetője, Bíró Edit egy szerdai sajtótájékoztatón újságírói kérdésre reagálva kijelentette, nem fognak meghátrálni többéves szándékuktól.
Tîrnoveanu bejelentését hasonlónak nevezte Székelyudvarhely címerének, ugyanakkor a székely szimbólumok megtámadásaihoz.
– szögezte le. Rámutatott, többször volt az úzvölgyi katonatemetőben, még olyankor is, amikor az említett egyesület nacionalista megmozdulást szervezett: bár nem volt kellemes, hisz benne, hogy az Isten igazságot tesz.
Noha legutóbb arról számoltunk be, hogy sokszori helyszínváltoztatás után a székelyudvarhelyi Sétatéren fogják felállítani Csanády György szobrát, végül mégis módosítottak ezen: a belvárosi református temetőben – ahol maga a szerző is nyugszik – találtak megfelelő területet – magyarázta Bíró Edit. Mint mondta, ezzel már a polgármesteri hivatal vezetői és a köztéri alkotásokat véleményező szakbizottság is egyetért.
A székelyudvarhelyi belvárosi református temető lenne végül a helyszín. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Utóbbiról a szintén jelenlévő Pálfi Kinga alpolgármester, a szaktestület elnöke is biztosított mindenkit: nem csak támogatják az elképzelést, de együttműködnek az egyházzal. Hangsúlyozta, abban egyetértés volt mindig, hogy emléket kell állítani Csanádynak, mindössze ennek mikéntjéről folyt szakmai vita.
– mondta Bíró Edit. Arról is beszélt, hogy a szobor megformálása megtörtént, ám azt még ki kell önteni. A szükséges pénz – mintegy 38 ezer lej – egyébként közösségi adományozásokból gyűlt össze. A szobor leleplezésének pontos időpontját nem tudta megmutatni, hiszen azt szeretné, ha azon a himnusz szerzőjének Budapesten élő leszármazottjai is jelen lehetnének. Utóbbi még szervezés alatt áll. A leszármazottak egyébként nagyon örülnek a szoborállításnak – jegyezte meg a kezdeményező.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!