Fotó: László Ildikó
A 2014–2020-as európai uniós finanszírozási ciklus projektjeiről számolt be Jakab Attila székelyudvarhelyi projektmenedzser csütörtökön. A tisztánlátás végett az önrészek fontosságát is szóba hozta.
2024. január 11., 18:072024. január 11., 18:07
2024. január 11., 18:332024. január 11., 18:33
A Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal 13 alkalommal pályázott eredményesen az Európai Unió Regionális Operatív Programjában (POR) az előző, 2014–2020-as ciklusban. A pályázatok finanszírozási értéke összesen 145 millió lej.
Egy projekt további finanszírozása tárgyalás alatt áll jelenleg is, 6 másiké pedig jóvá van hagyva a POR 2021-2027-es ciklusára – derült ki a bevezetőből.
Fotó: László Ildikó
Jakab Attila rögtön az elején fontosnak tartotta tisztázni, hogy egy pályázat költségvetése gyakorlatilag négy részből áll.
Az első rész az, amit az Európai Unió finanszíroz, ehhez Romániának hozzá kell tennie a maga részét, akárcsak a pályázó – ez esetben Székelyudvarhely. Ezt hívják önrésznek, amelynek mértéke a projektek esetében előre meg van határozva. Lehet ez 7 százalék, például a mobilitási projekteknél, de lehet akár 50 százalék is.
Ezen felül van az el nem számolható költségek része, ami azt jelenti, hogy esetenként olyan költségek is felmerülhetnek egy projekt tervezése vagy megvalósítása kapcsán, ami az adott pályázati kiírásban nincs célként megfogalmazva. Például, amikor a Rákóczi úti pályázatot írták, akkor az útburkolatról és a felszínről szólt a projekt, de közben rájöttek, hogy az út alatt nincs vízelvezetés, ami ha nincs megoldva, a víz az út felületén folyik majd el, hosszútávon károsítva annak minőségét. Ilyen esetben dönthet úgy a pályázó, hogy megoldja a problémát – ahogy itt is történt –, és annak árát beteszi el nem számolható költségbe.
Ezek mellett az önrészek változását befolyásolta az is, hogy a koronavírus-járvány miatt csúsztak a munkálatok.
A negyedik befolyásoló tényező pedig a háborús helyzet, amely az árakat módosította jelentős mértékben, s ennek eredményeként számos projekt leállt, mivel sok esetben a kivitelezőnek nem érte meg a korábban kötött szerződésben meghatározott összegért befejezni az adott projektet. Számos projekt költségvetését kellett emiatt újra számolni, ezzel késést idézve elő a megvalósítást illetően.
Egyébként
Fotó: László Ildikó
Az agytágító után a sajtónak bemutatták a székelyudvarhelyi uniós projekteket. Mint kiderült, a két elkészült projekt közül az egyik a Mihail Kogălniceanu 4. számú tömbház hőszigetelése, a másik pedig a Mindenki mindenkiért nevet viselő terv, amelynek célja a székelyudvarhelyi hátrányos helyzetű közösségek felzárkóztatása integrált foglalkozások révén – itt ugyan a Caritas katolikus segélyszervezet partnereként pályáztak, anyagi hozzájárulás nélkül, az intézmény működtetését viszont vállalták 5 évre. A kisiparosoknak szánt inkubátorház projektje az, amelynek a finanszírozásához szükséges forrás még nincs meg.
Ezután annak a négy projektnek az ismertetése következett, melyeknek az elszámolása még folyamatban van, finanszírozás szempontjából viszont befejezettnek tekinthetők.
Fotó: László Ildikó
A Bethlen Gábor Általános Iskola tornatermének felújítását és bővítését célzó pályázatot 30 százalékos hozzájárulással és 70 százalékos támogatással valósították meg. A szombatfalvi népház esetében 8 százalék saját forrást kellett biztosítaniuk 92 százalékos uniós támogatás mellé. A hivatali adminisztráció fejlesztése, az ügyintézés megkönnyítése a városlakók számára különböző fejlesztések és szoftverek megvásárlása révén is egy lezárult pályázatnak az eredménye, amelyben a város önrésze 2 százalék volt 98 százalékos támogatottság mellett. Emellett
Hat további projektet átütemeztek a 2021–2027-es ciklusra. A Cserehát zöldövezet és a csillagvizsgáló terve az egyik ezek közül, melyről a bemutatás során a projektmenedzser megjegyezte, hogy nem tartalmazott épületeket, csak a zöldövezetekre vonatkozott a kiírás. Ők gondolták úgy, hogy érdemes összekötni a csillagvizsgálóval, melynek az épülete nem volt sosem elszámolható költség, így az önrészük mellett betették pluszba az épület költségeit. Noha a költségek ebben az esetben is megnövekedtek, jelenleg a projekt leszerződött keretének 70 százalékát sikerült felhasználniuk.
A Bányai János Műszaki Szakközépiskola modernizálására megnyert pályázat is átütemeződött, ennek esetében a felhasznált keret 72 százalék. A Székelytámadt vár felújítására szintén pályázatot nyert korábban a város, amely Jakab szerint nagyon szépen halad, hiszen két éve a régészeti ásatásokkal kezdték és maga a felújítás csupán tavaly kezdődött el, ehhez képest év végére 68 százalékát tudták lehívni a leszerződött támogatásnak. Ez a projekt – melynek részeként a Tó utca infrastrukturális feljavítása is tervben van – is a következő pályázati ciklusban fejeződhet be.
A Rákóczi Ferenc utcát érintő mobilitási projekt 94 százaléka van kész a tájékoztatás szerint, amelyből 88 százalék támogatás és 12 százalék önrész; a nagy mobilitási projekt esetében a felhasználható keret 36 százalékát valósították meg, ebből 92 százalék támogatás és 8 százalék önrész.
Fotó: László Ildikó
Jakab megjegyezte, hogy az önrészek aránya változhat, a munkálatok függvényében,
Végezetül Jakab hangsúlyozta, téves az az információ, hogy ötven millió lejes mínuszuk lesz, de pontos számokat ezzel kapcsolatban március végén fognak tudni mondani. Hozzátette, bármennyi is lesz a végeredmény, az nem mínuszt jelent, hanem önrészt. Ez fontos különbség meglátása szerint, ugyanis ha külső forrásból kapnak 60 százalékot egy projekt megvalósítására, ami az előrehaladást segíti, és 40 százalékot befektetnek, az nem számít mínusznak, hiszen ha a saját pénzből akarnák elérni ugyanazt, akkor 100 százalékot kellene befektetni.
A sajtótájékoztatón elhangzott érvelés arról, hogy mi számít mínusznak és mi nem, csak ímmel-ámmal elfogadható. Meglátásunk szerint ugyanis jó tanulólecke kell legyen minden székelyföldi vezető számára az, hogy nem feltétlenül szükséges minden olyan európai uniós pályázatra ráugrani, ami jól hangzik ugyan, de nem feltétlenül prioritás. Főleg ha időközben kiderül, hogy az önrészek súlyos mínuszokat fognak termelni a lakóknak. Kétségtelen, hogy Székelyudvarhelynek leginkább egy elkerülő útra lenne szüksége, ellenkező esetben a várost egyre jobban megfojtja a helyi és az áthaladó autós forgalom. Nyilván az is igaz, hogy nem passzolhat mindig a városlakók és a városvezetés elképzelése arról, hogy külön-külön ki mit is szeretne. De egy udvarhelyi elkerülő út azért tényleg nem lenne ördögtől való. (Kozán István)
Egy lámpa is megsérült a napokban amikor a tűzoltók kivágtak egy veszélyesnek ítélt fát a marosvásárhelyi Vársétányon. Az 1912-ben ültetett ostorfák állapotát az elkövetkező időszakban mérik fel.
Antal Lóránt, Hargita megye RMDSZ-es szenátora az elmúlt négy évben a szenátus energiaügyi bizottságának elnökeként dolgozott. Fontos szerepet tölt be a bizottság, hiszen megfelelő energiaellátás nélkül erős gazdaság sem létezhet.
Bagossy Levente díszlettervező színházi díszlet makettjeit állítják ki Csíkszeredában, a Csíki Játékszín előterében.
Ismét van rá esély, hogy megvalósuljon a Homoród mentén elkezdett, majd félbe hagyott nagyszabású útfelújítással kapcsolatos projekt, aminek megvalósulásáért Hargita Megye Tanácsa pályázott. Újabb kivitelezőkkel szerződik az intézmény.
Neves történészek osztották meg kutatásaik eredményeit a Gyergyószentmiklóson kedden megrendezett történészkonferencián. A dualizmus kora, a nagy háború és az azt követő évek személyiségeiről és eseményeiről adtak új ismereteket a hallgatóknak.
Kovászna megyében véradási kampányok keretében gyűjtik a vért, amire növekvő kereslet van, Hargita megyében időnként bizonyos vércsoportú donorokat várnak.
Egyelőre a helyén marad a székely zászló Makfalván, annak ellenére, hogy a Maros Megyei Törvényszék, helyt adva Ciprian Dobre volt Maros megyei prefektus keresetének, elrendelte eltávolítását. Az alapfokú döntés ellen ugyanis fellebbezni fognak.
Hargita megye román többségű városában, Maroshévízen mindössze három képviselője van az RMDSZ-nek a 17 tagú képviselő-testületben, mégis sikerült alpolgármestert állítaniuk a tisztséget az elmúlt négy évben is betöltő Bodor Attila személyében.
Egy héten át ad ismét otthont Székelyudvarhely a 22. alkalommal megszervezett Kamarazene Fesztiválnak november 10-17. között. A többnapos rendezvényen számos ismert zenész koncertjén vehetünk részt.
A vasárnap Gernyeszegen bekövetkezett frontális ütközés során meghalt Fegyverneky-házaspár két kiskamasz lányának szervez gyűjtést a család és a közösség. Aki segítene anyagilag, bankszámlára utalhatja a támogatást.
szóljon hozzá!