Képünk illusztráció
Fotó: Cristian Lupașcu/Agerpres
Nyugat-Európába tartó ukrajnai menekültek tucatjai kaptak szállást Hargita megye északi részének településein.
2022. február 27., 18:152022. február 27., 18:15
2022. február 27., 19:122022. február 27., 19:12
A maroshévízi panziókban mintegy húsz ukrán állampolgárt szállt meg az elmúlt két napban. Keveset időznek a városban, Nyugat-Európába tartanak a rokonaikhoz, barátaikhoz.
Maroshévíz városmenedzsere, Ciprian Rugină az Agerpres hírügynökségnek elmondta, az ukrajnaiakat helyi önkéntesek irányították a panziókba, ahol meleg ételt kaptak és ingyen megszállhattak. Reggel már indultak is tovább, a legtöbbjük Lengyelországba.
A városmenedzser szerint a Marohévízen átutazó ukrajnaiak saját autóval indultak útnak Európába az orosz katonai támadás elindításakor.
– nyilatkozta Ciprian Rugină.
A városmenedzser elmondta, a helyi önkormányzat, Dumitru Olaru polgármester és nagyon sok önkéntes is a menekültek segítségére sietett. A polgármesteri hivatal Facebookon közzétett felhívása nyomán több mint százan ajánlottak fel szállást az ukrajnaiaknak, volt, aki akár egy hónapra is szívesen vendégül látná őket.
Beszámolt arról is, hogy Maroshévízről több önkéntes mikrobusszal elindult a Suceava megyei sireti határátkelőhöz elszállítani a folyamatosan érkező menekülteket. Repülőterekre vagy úti céljuk irányába viszik a menekülteket, és felajánlják nekik azt is, hogy ideiglenesen szálljanak meg Maroshévízen. A városban adománygyűjtés is indult a támogatásukra.
Átutazóban lévő ukrajnai menekültek tartózkodnak jelenleg Gyergyóhollón és Tölgyesen is, a borszéki helyhatóságok pedig felkészültek a fogadásukra.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
1 hozzászólás