Fotó: Haáz Vince
Az idei kérelmeket április 8. és május 8. között lehet benyújtani. Újdonság, hogy ezúttal a 2024-ben benyújtott és elfogadott támogatási kérelmet meg lehet újítani.
2025. április 08., 12:472025. április 08., 12:47
2025. április 09., 08:552025. április 09., 08:55
A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága megbízásából ismét meghirdeti a Szülőföldön magyarul című programot. A 2024–2025-ös tanévre igényelhető támogatásokra április 8-tól kezdődően lehet benyújtani a kérelmeket, egészen május 8-án éjfélig (közép-európai idő szerint, ami nálunk május 9-e 1 óra).
A szabályok továbbra is változatlanok:
olyan diákok, illetve egyetemisták igényelhetik a támogatást, akik itthon, anyanyelvükön tanulnak;
minden kategóriában 100 ezer forintnak megfelelő támogatást nyújtanak.
A támogatási igény – ahogyan egy évvel korábban – idén is kizárólag elektronikusan nyújtható be a mipont.hu felületen.
A mipont.hu felület április 8-tól érhető el, és az elektronikus felületen oktatóvideó, illetve chatbot is segíti a pályázat benyújtását. A felületre az adatmezők kitöltése mellett fel kell tölteni a felhívásban megjelölt dokumentumokat lefotózott vagy beszkennelt formában. A pályázatot okostelefonról vagy számítógépről is be lehet nyújtani,
A pályázat elektronikus benyújtását követően a rendszer automatikusan generál egy egyoldalas adatlapot, amit ki kell nyomtatni és a szülőnek alá kell írnia. A kinyomtatott és aláírt adatlapot át kell adnia gyermeke intézményének, akik ezt követően kiállítják az intézménylátogatási igazolást és azt az adatlappal együtt eljuttatják a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségéhez. Indokolt esetben az esetleges hiánypótlás kizárólag elektronikusan történik. Az erre vonatkozó üzenetet a szülő a regisztrált e-mail címére kapja.
Az idei évtől tehát a felhívás közzétételét követően az elektronikus pályázati kérelem a mipont.hu felületen
csak az esetleges adatváltozásokat kell módosítani.
A digitalizációnak köszönhetően nagyban egyszerűsödik a kérelmek benyújtása, azok esetében, akik már tavaly ezt megtették. A 2024-ben benyújtott és elfogadott támogatási kérelmet meg lehet újítani: a mipont.hu felületre való bejelentkezést követően a főoldalon megjelenik a tavaly beadott támogatási kérelem (ha több kérelmet adtak be a felhasználói fiókból akkor az összes kérelem).
„Megújítás” gombra kattintva az adatlap megnyílik, a megadott adatok betöltésre kerülnek és a feltöltött dokumentumok megjelennek. A támogatási kérelmet az adatok és feltöltött dokumentumok ellenőrzése, valamint a hiányzó adatok megadása és a szükséges dokumentumok csatolása után lehet benyújtani.
Ha pedig 2024-ben benyújtotta valaki a támogatási kérelmet, de elfelejtette a felhasználói fiókjához tartozó e-mail címet és jelszót, akkor új felhasználói fiók létrehozásával még mindig hozzáférhet a tavalyi kérelméhez, és azt megújíthatja.
A külhoni magyarok magyar nyelvű oktatásának támogatása a magyarság megmaradásának a biztosítéka, amely segíti magyar családok és gyermekek szülőföldön való boldogulását is – mondta a programról keddi budapesti sajtótájékoztatóján Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára.
Erdélyi, felvidéki, kárpátaljai, horvátországi és muravidéki óvodások, általános és középiskolások, valamint főiskolai és egyetemi hallgatók részesülhetnek a támogatásban, akik szülőföldjükön magyar nyelvű oktatásban, magyar nyelvű nevelésben vesznek részt. A programra a gyerekeket a szülők, míg a főiskolai és egyetemi hallgatókat saját maguk regisztrálhatják – hívta fel a figyelmet.
Közölte, hisznek az erős közösségekben, a minőségi oktatásban és ezért tarják fontosnak, hogy a külhoni magyar gyermeket az oktatásukban, a magyarságukban és a közösségtudatukban támogassák.
– hangoztatta Nacsa Lőrinc.
Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a nemzetpolitikai államtitkárság 2010 óta kiemelten támogatja a magyar nyelvű oktatást a délutáni iskolákban, normál tanrendben működő magyar nyelvű bölcsődékben, óvodákban, általános és középiskolákban, valamint a felsőoktatásban.
Ellenőrzéseket végez húsvét apropóján a fogyasztóvédelem. A boltok mellett turisztikai egységekre is kiterjednek az ellenőrzések. Hargita megyében nagyjából rend van szakhatósági szempontból – tudtuk meg a fogyasztóvédelem megyei vezetőjétől.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Légköri instabilitásra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, Körösvidékre, Máramarosra, Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Nemcsak a múlt héthez képest, hanem úgy általában véve különösen meleg volt tegnap. Az országban több helyen 30 fok feletti értéket mértek, és hajszál híján Székelyföldön is elértük a 30-at.
Több lakásbetörés és lopás gyanúsítottjait azonosította a rendőrség Maros megyében: a hatóságok szerint az elkövetők nemcsak belföldön, hanem külföldön is követhettek el bűncselekményeket. A gyanúsítottakat őrizetbe vették.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.
Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?
Cáfolta csütörtökön a jászvásári Sf. Spiridon-kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
szóljon hozzá!