Fotó: Pinti Attila
Bizonytalan a jövőjük, még nem tudják, pontosan mit tartogat számukra az a sürgősségi kormányrendelet-tervezet, amely jelentős megszorításokat helyez kilátásba. Ennek ellenére a csíkszeredai kulturális terekben dolgozók végzik munkájukat rendületlenül. Abban bíznak, elég fontosak ahhoz, hogy ne kerüljön veszélybe intézményük működése.
2023. szeptember 18., 12:122023. szeptember 18., 12:12
Várhatóan a héten dönt a kormány az augusztus elején nyilvánosságra került sürgősségi kormányrendelet-tervezetről, amely számos megszorítást helyez kilátásba, nehéz helyzetbe hozva a kulturális intézményeket fenntartó önkormányzatokat. Mint korábban írtuk, a sepsiszentgyörgyi és a csíkszeredai városvezetés is megkongatta a vészharangot, majd később a székelyudvarhelyi is, hogy azáltal, hogy alaposan le kellene faragják a kultúrára, sportra és egyéb szabadidős tevékenységekre költhető összegeket, ellehetetlenítik az intézmények működését.
„Lakatot tehetünk minden kulturális és sportintézményünkre és programra, amely Csíkszereda város életnek a sava-borsát adta” – mondta Korodi Attila városvezető arra a kormányrendelet-tervezetre reagálva, amely a közigazgatásban hozna megszorításokat.
Mivel még nem tudható, hogy a rendelet-tervezet végleges változata pontosan milyen megszorításokat tartalmaz majd, megkérdeztük a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes és a Csíki Székely Múzeum igazgatóját, mire számítanak.
– osztotta meg András Mihály, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes igazgatója.
Fotó: Székelyhon
Szerinte országos viszonylatban a kulturális intézmények költségvetése nem olyan nagy, hogy a megkurtításukkal sokat lehessen spórolni.
„Úgy gondolom, minden országnak, minden népnek a kultúrája ér annyit, elég fontosak kellene legyünk ahhoz, hogy ezt a rendeletet ne érvényesítsék a kulturális intézményekre” – bizakodott. Ehhez képest úgy látja, átrendeződik a világ, és ők csak egy csepp a tengerben.
„Tudjuk, hogy a polgármesteri hivatal is teljes mellszélességgel azon van, hogy megmaradjunk” – tette hozzá.
Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum igazgatója megkeresésünkre elmondta, úgy tudja, 2025-ig elhalasztották az intézmények összevonását, így ez a veszély ideiglenesen elhárult. Reménykeltő az is számára, hogy ha megfelelnek bizonyos feltételeknek, akkor megmaradhatnak.
Fotó: Veres Nándor
Azonban nem tudják, hogy a jövő évi költségvetésük hogyan fog alakulni a megszorítások miatt.
– fogalmazott.
Jelenleg 24-en dolgoznak a múzeumnál, a programjaikra ebben az évben 700 ezer lejt költöttek. „Jó lenne, ha ezt megkapnánk jövőre is, ellenkező esetben sokkal szegényesebb programkínálatot tudunk adni” – jegyezte meg az igazgató.
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere érdeklődésünkre arról beszélt, hogy a kormány bejelentette, hogy a héten saját felelősségvállalással fogadja el az említett rendelet-tervezetet.
Fotó: Kelemen Kinga
Legutóbb azt írtuk, hogy a Csíki Játékszín zavartalan működése elől elhárult a veszély, azonban a polgármester elmondta, ez csak részben igaz, a finanszírozási lehetőségek még bizonytalanok.
– emelte ki. A Csíki Játékszín „fél lábbal kint van a gödörből”, a többi intézmény finanszírozási helyzete rosszabb. „Erre nem szolgál megoldással a kormány által eddig meglebegtetett tervezet. Amit eddig láttunk, az egyáltalán nem biztató” – tette hozzá a polgármester.
Fennállásának 25. évét ünnepli idén a Csíki Játékszín. Az évforduló alkalmából „kompakt és teljes” évaddal készültek, ugyanakkor számos program szerepel jövőbeni elképzeléseik között. A csíkszeredai társulatot az új évadtól két új színész egészíti ki.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
szóljon hozzá!