Fotó: Sándor-Nagy Tünde
Oroszhegytől Illyefalváig tizenhat székelyföldi termelő jelentkezett a 12. Nemzetközi Kisüsti Pálinka Fesztivál, Kiállítás és Vásár részeként meghirdetett nemzetközi pálinkaversenyre. A székelyföldi versenypálinkák száma azonban ennél jóval magasabb, hiszen csak a székelyföldi koordinátor tizenhatféle saját készítésű pálinkával nevezett be.
2011. március 16., 18:052011. március 16., 18:05
2011. március 16., 18:282011. március 16., 18:28
A Gyulán, április 15–17. között zajló nemzetközi pálinkaverseny jelentkezési határidejét meghosszabbították a szervezők, így március 13-a helyett március 17-éig nevezhetnek a versenyre a termelők. Idén jóval több székelyföldi település lesz jelen a versenyen, mint tavaly – tudtuk meg Ambrus Leventétől, a pálinkafesztivál székelyföldi koordinátorától. Az oroszhegyi pálinkakészítő elmondta, Oroszhegy mellett Székelyudvarhelyről, Agyagfalváról, Kobátfalváról, Nyikómalomfalváról, Siménfalváról, Farkaslakáról, Zetelakáról, Csíkszentmihályról, de még a Kovászna megyei Illyefalváról is neveztek pálinkakészítők a nemzetközi versenyre.
A mintaként beküldött italok szilvából, almából vagy körtéből készített gyümölcspálinkák, azonban akad köztük jóval különlegesebb is. Ambrus Levente tizenhatféle pálinkával jelentkezett a fesztiválra, ezek között megtalálható az ószilvapálinka, eperfahordóban érlelt szilvapálinka, aszaltszilva-ágyas, illetve hargasmagú szilvából készült pálinka, valamint az enyhén fűszeres illatú, ringlószilvából készült pálinka. A különlegesebbek között van fenyőből, bodzából készült pálinka, déligyümölcságyas (aszalt szilva, datolya, füge, mazsola), valamint törkölypálinka (aszalt szőlőn érlelt is), de alma- és vegyesgyümölcs-pálinkával is nevezett az oroszhegyi termelő, aki 2009-ben aranyérmet nyert ószilvapálinkájával a nemzetközi versenyen. Soha nem vágyik a díjakra, viszont megtiszteltetés számára, hogy évről évre ott lehet a versenyen, mert mindig tanul valami újat – mondja az oroszhegyi versenyző, aki családjában már ötödik generációs pálinkakészítő.
A 12. Nemzetközi Kisüsti Pálinka Fesztivál, Kiállítás és Vásár keretén belül első alkalommal gyümölcslé- és lekvárverseny is lesz. Utóbbira szintén neveztek székelyföldiek, többek közt Oroszhegyről és Kobátfalváról is, ugyanakkor a versenyzők között van a Civitas Alapítvány gyümölcsfeldolgozója is, amely ötféle lekvárral (galagonya, áfonya, körte, fahéjas alma, kökény), gyümölcslével és szörppel is jelentkezett a megmérettetésre – mondta el Ambrus Levente.
Főként visszaváltható üvegekre vadászva feszítik fel az okoskonténereket Sepsiszentgyörgyön. A TEGA igazgatója a lakosság segítségét kéri a vandalizmus megfékezésében.
Nagyon sok mozgássérültnek a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat által szervezett nyári tábor jelenti az év egyik kiemelkedő eseményét, ez idén június 29-től július 6-ig zajlott Mikóújfaluban.
Hat település között osztotta szét a Galac megyétől kapott egymillió lej értékű gyorssegélyt hétfői ülésén Kovászna Megye Tanácsa. Bíznak benne, hogy rövidesen az árvíz sújtotta községek fertőtlenítésére igényelt kormánytámogatás is megérkezik.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület fennállásának 35. évfordulójára készült dokumentumfilmet, hétfőn 17 órától mutatják be a kovásznai Csoma Emlékközpont és Népfőiskola székházában.
A sepsiszentgyörgyi rendőrséget riasztotta szombaton késő este egy nő, hogy 37 éves fia öngyilkosságot fontolgathat a vasútállomás környékén.
Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
szóljon hozzá!