Fotó: Veres Nándor
Közzétették az érettségi óvások utáni eredményeket, amely szerint közel egy százalékponttal javult a Hargita megyei diákok átmenési aránya: az óvások előtt a végzősök 60,09 százaléka érte el a hatos átlagot, az újrajavítások után pedig 61,07 százalékuk. A legtöbb írásos kifogást nem csak a megyében, hanem országosan is a román nyelv és irodalom vizsga jegyei miatt nyújtották be az érettségizők.
A megyében 746 dolgozat jegyét óvták meg az érettségizők a keddi eredményhirdetés után. Ez kevesebb a tavalyinál, amikor az érettségi után 958 dolgozat újrajavítását igényeltek. Ahogy az előző években, ezúttal is románból volt a legtöbb újrajavítási kérés, azaz 349. Magyarból 147, matematikából pedig 114 dolgozat jegyét óvták meg az érettségizők. A többi tantárgyból pedig ennél kevesebb, száz alatti újrajavítási kérést nyújtottak be.
Idén a Hargita megyei diákok írásbeli dolgozatait Maros megyében, míg a 746 megóvottat Kolozs megyében javították – nyilatkozta szerkesztőségünknek Görbe Péter Hargita megyei főtanfelügyelő.
A román nyelv és irodalom írásbeli vizsgán is javult az eredmény az újrajavítások nyomán: a diákok 68,92 százaléka írt ötöst vagy afeletti jegyet első körben, óvások után 69,02 százalékuk volt sikeres. Eszerint a megyében 1495 érettségizőnek sikerült a román írásbelije, 670 vizsgázót vágtak el. A sikeresen vizsgázók jegyei alacsonyak: a legtöbb, 508 jegy 5–5,99 közötti. Tízest senki nem kapott.
„Országosan román nyelv és irodalomból van a legtöbb óvás. Nem csak a magyar, hanem a román anyanyelvű érettségizőknek is ez a tantárgy jelenti a legnagyobb kihívást. A gond nem feltétlenül a nyelv, hanem annál inkább az irodalomelmélet” – véli a főtanfelügyelő, aki szerint fontosabb lenne az olvasás megkedveltetése, mint a műfaji elemzés erőltetése, és ez érvényes a magyar irodalom oktatására is.
A magyar nyelv és irodalom írásbeli vizsgán kevesen buktak meg. Ebből a tantárgyból 95,19 százalékos az átmenési arány, amely ismét javulást mutat az óvások előtti 94,81 százalékhoz képest. 1525 végzős írásbelizett sikeresen, és csak 77 sikertelenül. A jegyek is jobbak, tízest 13 vizsgázó érdemelt. A két kötelező vizsgatantárgyból, történelemből, illetve a matematikából összesítve 79,69 százalékos az átmenési arány az újrajavítások után. A választható tantárgyakból pedig a végzősök 88,95 százaléka ment át.
Az országos átmenési átlag a korábbi 66,7 százalékról 68,1 százalékra növekedett az újrajavítások után. A megfigyelő kamerák bevezetésének éve óta ez a legjobb érettségi eredmény országos szinten. Az óvások egyébként nem minden esetben jelentenek pozitív változást: gyakran előfordul, hogy a megóvott, az ötöst alig meghaladó értékelésű dolgozat jegye az újrajavításakor nem nő, hanem csökken – tudtuk meg Görbe Pétertől.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!