Fotó: Kristó Róbert
A kistérségi vágóhidak létrehozásával idővel megoldódhat a szabálytalan háztáji állatvágások problémája is. Az állattartó gazdáknak mindenképpen pozitívumokat hozhat, ha kis vágóhidak létesülnek Hargita megyében. A témában csütörtökön tartanak megbeszélést a megyei állat-egészségügyi hatóság, illetve a megyei tanács szakemberei, valamint a kis vágóhidak létrehozása iránt érdeklődő befektetők.
2011. augusztus 31., 17:542011. augusztus 31., 17:54
2011. augusztus 31., 18:292011. augusztus 31., 18:29
A kis vágóhidak létrejöttével a húsfeldolgozók helyi alapanyaghoz jutnának
Mint arról korábban már beszámoltunk, elfogadta az Országos Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) a kistérségi, kis kapacitású vágóhidak létrehozására vonatkozó rendeletet, minek következtében már kérhetők az engedélyek a vágópontok kialakítására. Ennek eredményeként lehetőség nyílik az állattenyésztésből származó hagyományos termékek, félkész termékek, illetve a nyers hús megfelelő előállítására, feldolgozására, és a helyi piacokra is biztonságos körülmények között jut ki az áru.
A témában csütörtökön tanácskozást tartanak a Hargita megyei tanács épületében, ahol a megyei állat-egészségügyi hatóság képviselői és a megyei tanács szakemberei mellett jelen lesznek azok is, akik érdeklődnek a kis vágóhidak létesítése iránt.
Körülbelül húszra tehető azok száma, akik ilyen tevékenységet akarnak folytatni – közölte dr. Püsök László, a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság szóvivője. Szerinte az állattartó gazdáknak pozitívumokat hozhat az új intézkedés, de anyagi szempontból nem biztos, hogy jelentősen javul helyzetük, ha kis vágóhidak jönnek létre.
A karácsony és húsvét környéki, szabálytalan háztáji állatvágások problémáját viszont idővel megoldhatja az új intézkedés, hiszen a kis vágóhidaknál szakszerűen levágnák a háztájban felnevelt állatokat, és akár az is elképzelhető, hogy például az élő disznó felvásárlója az állat teljes feldolgozását megrendelné a legközelebbi kis vágóhídnál – véli a szakember. Ehhez azonban majdnem minden községben létre kellene jönnie egy-egy kis vágóhídnak, amire nem sok esély van, ugyanis nincs annyi vágásra szánt állat, hogy el lehessen látni munkával ennyi kistérségi vágóhidat – fűzte hozzá dr. Püsök László.
A Hargita megyei állattartók jelenleg többnyire élősúlyban értékesítik a vágásra szánt jószágokat, ezeket a környező megyék nagyobb vágóhídjainak dolgozó felvásárlók közvetlenül a háztól szállítják el – tudtuk meg a szóvivőtől.
A „sétáltatást” a vásárló fizeti meg
Sebestyén Csaba, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) elnöke korábban portálunknak azt nyilatkozta, a kis vágóhidak létrehozásának legfontosabb haszna az lesz, hogy nem kell majd „sétáltatni” a vágásra szánt állatokat, Hargita megyében ugyanis a szállítás pénz- és időigényes, hiszen a megyében mindössze egy, európai szabványoknak megfelelő vágóhíd van, Gyergyószentmiklóson.
Szerinte a tradicionális hústermékek előállítása esetében is nagyon fontos az, hogy legyenek helyi vágóhidak, hiszen az ipari vágóhidakon levágott állatokból már nem lehet tradicionális terméket előállítani.
Tánczos Barna vidékfejlesztési államtitkár korábban a téma kapcsán azt nyilatkozta, hogy a kis kapacitású vágóhidak a húsértékesítés terén is óriási lehetőséget jelentenek az állattenyésztőknek, hisz mindenképp nagyobb hozzáadott értéket, több jövedelmet biztosítanak, mint az élő állatok eladásából származó bevételek. Az államtitkár szerint egy kistérségi vágóhíd esetében a minimális berendezés költsége nem haladja meg a 80–100 ezer eurót.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
szóljon hozzá!