Fotó: Kristó Róbert
A kistérségi vágóhidak létrehozásával idővel megoldódhat a szabálytalan háztáji állatvágások problémája is. Az állattartó gazdáknak mindenképpen pozitívumokat hozhat, ha kis vágóhidak létesülnek Hargita megyében. A témában csütörtökön tartanak megbeszélést a megyei állat-egészségügyi hatóság, illetve a megyei tanács szakemberei, valamint a kis vágóhidak létrehozása iránt érdeklődő befektetők.
2011. augusztus 31., 17:542011. augusztus 31., 17:54
2011. augusztus 31., 18:292011. augusztus 31., 18:29
A kis vágóhidak létrejöttével a húsfeldolgozók helyi alapanyaghoz jutnának
Mint arról korábban már beszámoltunk, elfogadta az Országos Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) a kistérségi, kis kapacitású vágóhidak létrehozására vonatkozó rendeletet, minek következtében már kérhetők az engedélyek a vágópontok kialakítására. Ennek eredményeként lehetőség nyílik az állattenyésztésből származó hagyományos termékek, félkész termékek, illetve a nyers hús megfelelő előállítására, feldolgozására, és a helyi piacokra is biztonságos körülmények között jut ki az áru.
A témában csütörtökön tanácskozást tartanak a Hargita megyei tanács épületében, ahol a megyei állat-egészségügyi hatóság képviselői és a megyei tanács szakemberei mellett jelen lesznek azok is, akik érdeklődnek a kis vágóhidak létesítése iránt.
Körülbelül húszra tehető azok száma, akik ilyen tevékenységet akarnak folytatni – közölte dr. Püsök László, a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság szóvivője. Szerinte az állattartó gazdáknak pozitívumokat hozhat az új intézkedés, de anyagi szempontból nem biztos, hogy jelentősen javul helyzetük, ha kis vágóhidak jönnek létre.
A karácsony és húsvét környéki, szabálytalan háztáji állatvágások problémáját viszont idővel megoldhatja az új intézkedés, hiszen a kis vágóhidaknál szakszerűen levágnák a háztájban felnevelt állatokat, és akár az is elképzelhető, hogy például az élő disznó felvásárlója az állat teljes feldolgozását megrendelné a legközelebbi kis vágóhídnál – véli a szakember. Ehhez azonban majdnem minden községben létre kellene jönnie egy-egy kis vágóhídnak, amire nem sok esély van, ugyanis nincs annyi vágásra szánt állat, hogy el lehessen látni munkával ennyi kistérségi vágóhidat – fűzte hozzá dr. Püsök László.
A Hargita megyei állattartók jelenleg többnyire élősúlyban értékesítik a vágásra szánt jószágokat, ezeket a környező megyék nagyobb vágóhídjainak dolgozó felvásárlók közvetlenül a háztól szállítják el – tudtuk meg a szóvivőtől.
A „sétáltatást” a vásárló fizeti meg
Sebestyén Csaba, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) elnöke korábban portálunknak azt nyilatkozta, a kis vágóhidak létrehozásának legfontosabb haszna az lesz, hogy nem kell majd „sétáltatni” a vágásra szánt állatokat, Hargita megyében ugyanis a szállítás pénz- és időigényes, hiszen a megyében mindössze egy, európai szabványoknak megfelelő vágóhíd van, Gyergyószentmiklóson.
Szerinte a tradicionális hústermékek előállítása esetében is nagyon fontos az, hogy legyenek helyi vágóhidak, hiszen az ipari vágóhidakon levágott állatokból már nem lehet tradicionális terméket előállítani.
Tánczos Barna vidékfejlesztési államtitkár korábban a téma kapcsán azt nyilatkozta, hogy a kis kapacitású vágóhidak a húsértékesítés terén is óriási lehetőséget jelentenek az állattenyésztőknek, hisz mindenképp nagyobb hozzáadott értéket, több jövedelmet biztosítanak, mint az élő állatok eladásából származó bevételek. Az államtitkár szerint egy kistérségi vágóhíd esetében a minimális berendezés költsége nem haladja meg a 80–100 ezer eurót.
Nagyjából egyhektáros területen ég a száraz aljnövényzet a Vaslábhoz tartozó Marosfőn, és fennáll a veszélye, hogy a tűz továbbterjed a szomszédos erdőre is – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Majálist szerveznek Gyergyószentmiklóson a Megyei Ifinapok programsorozat részeként május 2-án. A rendezvényen különböző tevékenységek, játékok és finom ennivalók várják az érdeklődőket.
Rendkívüli ülést tartott Gyergyószentmiklós képviselő-testülete kedden. Az egyik legfontosabb napirendi pont a Monturist cég közgyűlésének összehívása volt, azzal a céllal, hogy visszavonják az ügyvezető megbízatását, és új cégvezetőt nevezzenek ki.
A Gyilkostó út külső szakasza mellett elkezdték a vezetékek lefektetését, folytatódik a gyergyószentmiklósi ivóvízhálózat több éve zajló modernizálása. Egyelőre egy mellékutcában dolgoznak a gépek, de napokon belül a forgalmas főút is sorra kerül.
Egy működősben levő mezőgazdasági gépbe szorult és életét vesztette egy férfi vasárnap délután Orotván.
Jótékonysági futásra indul júliusban Sebestyén Tímea. A Magyarországon élő, de székely gyökereire büszke futónő Egerből egészen Gyergyószentmiklósig fut majd, és a Szent Anna Gyermekotthon támogatásához gyűjt adományokat.
Elérhető közelségbe került a Gyergyószéket átszelő autópálya építése, ez pedig nehéz és összetett feladat elé állítja a gyergyóalfalvi önkormányzatot. El kell készíteni a sztráda nyomvonalán a parcellázási tervet, tisztázni kell a tulajdonviszonyokat.
A jubileumi év jegyében a fogyatékkal élőkre irányítja a figyelmet a Gyulafehérvári Caritas. Április 29-én, kedden minden érdeklődőt várnak a 11 órakor kezdődő hálaadó szentmisére a gyergyószentmiklósi Szent Miklós-templomban.
Teljes útlezárásra kell számítani április 26-án (szombaton) és 27-én (vasárnap) Gyergyószárhegyen, a falu gyergyóalfalvi kijáratnál található vasúti átjárónál.
Az örmény népirtás áldozataira emlékeznek Gyergyószentmiklóson április 25-én, pénteken 19 órától az Örmény Közösségi Házban megrendezendő kulturális eseményen.
szóljon hozzá!