Fotó: Barabás Ákos
Mindenképp pozitív lépés lenne, ha a kormány jövőre megvalósítaná azt az elképzelést, miszerint a helyi és a megyei önkormányzatok teljes egészében felhasználhatnák a jövedelemadóból származó összeget – tájékoztatott megkeresésünkre a székelyudvarhelyi városvezetőség. Számításaik szerint a többletpénz többmillió lejes pluszbevételt jelentene a városkasszának.
2017. március 10., 13:592017. március 10., 13:59
A tervek szerint 2018. január elsejétől a helyi és a megyei önkormányzatok dönthetnének a 16 százalékos jövedelemadóból befolyó összegek elköltéséről, ami teljes egészében közvetlenül a költségvetésükbe kerülne – közölte nemrég Marosvásárhelyen Sevil Shhaideh régiófejlesztési miniszter, kormányfő-helyettes. Ennek megvalósításához azonban törvénymódosításra van szükség.
Jelenleg négyfelé oszlik a jövedelemadóból származó összeg: 30 százaléka az államkasszába folyik be, közel 42 százalékot visszaosztanak azoknak az önkormányzatoknak, ahonnan begyűjtötték, 11,25 százalékot kap a megyei tanács. A maradék 18 és 5 százalék pedig egy külön alapba kerül, amelyből támogatják a vidéki és városi önkormányzatok, valamint a megyei tanácsok költségvetésének egyensúlyban tartását. A pénzügyminisztérium 2016-ra érvényes kimutatása szerint országos szinten 27,8 milliárd lej folyt be a jövedelemadókból, ebből 9 és fél milliárdot tartottak Bukarestben.
A Székelyudvarhelyen tavaly befizetett jövedelemadók összegéről nem egyenek a városháza és megyei pénzügy adatai. 2016-ban valamivel több mint 54,11 millió lej jövedelemadót fizettek be Udvarhelyen, amiből 38,33 milliót kapott vissza a város – közölte Kedves Imre, a Hargita Megyei Közpénzügyi Adminisztráció igazgatója. Ezzel szemben Czika Edit, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal adók és illetékek szakosztályának vezetője csupán nagyjából 24 millió lejes befolyó összegről számolt be.
Egyértelműen pozitív változást hozna, ha a kormány megvalósítaná az elképzelést, hiszen ez egy lényeges lépés az önkormányzatok pénzügyi autonómiájának irányába – nyilatkozta lapunknak Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere. Mint mondta, az elmúlt években több olyan feladatkört is átruházott a kormány az önkormányzatokra, amelyekhez nem rendelt pénzügyi forrást, ezeket lehetne az anyagi többletből finanszírozni. Példaként a napközik, óvodák karbantartását és fenntartását említette. Ezenkívül lehetne korosztályos, az európai uniós normáknak megfelelő játszótereket is építeni.
Népi építészeti tábort szervez a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága szeptember 1–5. között Tordátfalván. Jelentkezni augusztus 15-ig lehet.
A feltételes mód tizenkét név esetében már nem érvényes, ők ugyanis biztosan ott lesznek az idei TEDxUdvarhely színpadán. A szervezők bejelentették a konferencia előadóit.
Hetven parajdi vállalkozás tulajdonosa igényelte a gazdasági minisztérium által beígért támogatást. Az iratcsomókat fel kell juttatni Marosvásárhelyre, hetente egy nap azonban Parajdon is le lehet adni.
Megváltozott egy Bethlen-negyedi utca forgalmi rendje Székelyudvarhelyen: egyirányúvá vált a Céhek utca egy szakasza, érdemes figyelmesen közlekedni.
Negyedik alkalommal szervezik meg Nyáresti filmek elnevezésű rendezvényt Székelyudvarhelyen, melynek célja helyi és anyaországi filmkészítők és alkotásaik megismertetése az udvarhelyszéki közönséggel.
Az esőzések miatt szerdától több napra leállították a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatokat a parajdi sóbányánál – közölte Hargita megye prefektusa.
Előbb az étkező turistákat kergette el a tányérok mellől, majd a kiérkező hatóságokra is rárontott az a fiatal medve, amelyet szerdán délben kénytelenek voltak kilőni a vadászok egy zeteváraljai panzió udvarán.
Jövőre elkezdődhet a Harvíz Rt. vízhálózattal kapcsolatos udvarhelyszéki nagyberuházása, több mint 40 millió lejre növeli a város az EU-s beruházások önrészének biztosítására szánt hitelvonalát – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők ülésén.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
szóljon hozzá!