Fotó: Bodnár Arthur
Közvitára bocsátotta az egészségügyi minisztérium a kötelező háziorvosi ügyelet rendelettervezetét. A délutáni, éjszakai és hétvégi ügyelettel a mentőszolgálatokat és a sürgősségi osztályokat egyaránt tehermentesítenék. Az ügyelet terve nem újkeletű, már évek óta próbálja bevezetni ezt a szaktárca, nem túl sok sikerrel. A családorvosok ismét tiltakoznak.
2011. január 20., 15:512011. január 20., 15:51
2011. január 20., 20:142011. január 20., 20:14
Kötelező lesz részt venniük az állandó orvosi ügyelet biztosításában mindazoknak a háziorvosoknak, akik szerződéses viszonyban állnak az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral. A módosítás azért indokolt, mert bár eddig is létezett a törvényes előírás, a családorvosoknak nem volt kötelező ügyeletezni, ezért a központok tevékenysége sok helyen ellehetetlenült. A tervezet értelmében, azok a háziorvosok, akik az adott ügyeleti központhoz tartozó településeken dolgoznak, kötelesek lesznek kivenni részüket az alapellátási állandó ügyelet biztosításából hétköznapokon 15 és reggel 8 óra között, illetve hétvégén és ünnepnapokon 24 órás ügyeletben (8-tól 8-ig), ellenekező esetben a megyei biztosító 10%-ot levon a keretszerződés értelmében megállapított havi jövedelmükből – tájékoztat az egészségügyi minisztérium. Az ügyeleti zónákat a megyei közegészségügyi igazgatóság határozza majd meg, a megyei biztosítóval és a helyi tanáccsal való egyeztetést követően.
A családorvosok már a korábbi években is ellenezték a kötelező ügyeletet, leginkább a túlterheltségre hivatkozva. Ez most sincs másként, azt szeretnék, hogy az ügyelet ne legyen kötelező, és a 10 százalékos jövedelemlevonás ellen is tiltakoznak. „Nem lehet kötelezővé tenni, alapvető emberi joga mindenkinek, hogy eldöntse, mennyit tud dolgozni. Olyan nincs, hogy valakit azért büntessenek, mert egy szerződést nem ír alá. Hová jutunk így?” – fakadt ki megkeresésünkre dr. Soós-Szabó Klára, a Családorvosok Hargita Megyei Szövetségének elnöke a rendelettervezettel kapcsolatban. A mobil ügyeletet is ellenzi, mondván, ahhoz kellő orvoslétszám és kiszállási lehetőség sincs. „A döntéshozók legyenek tisztességesek a lakossággal szemben, ne játsszák el azt, hogy minden szolgáltatást biztosítani tudnak, miközben ez nem igaz” – mondja a családorvosi szövetség vezetője, hozzáfűzve, hogy ha a rendelettervezetből a jelenlegi formájában válik törvényerejű intézkedés, akkor felbontják a szerződést a biztosítóházzal.
A családorvosoknak nem éri meg
A kötelező háziorvosi ügyelet tervét jónak tartja dr. Tar Gyöngyi, a megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője, ugyanakkor azt javasolja a családorvosoknak, hogy amíg még van rá lehetőség, küldjék el a szaktárcának a tervezettel kapcsolatos módosító javaslataikat. A háziorvosok alapvető kifogásaival viszont nem ért egyet. „A szakorvosoknak és kórházi ellátásban dolgozóknak is kötelező ügyeletezni, tehát én ezt a kifogást nem tudom elfogadni” – mondja a közegészségügy vezetője. Ugyanakkor hozzáfűzi azt is, hogy a tervezet értelmében a családorvosok a szakorvosokéval megegyező javadalmazásban részesülnek majd az ügyeletekért, ők viszont nincsenek akkora anyagi kényszerhelyzetben, mint a szakorvosok, ezt a hozzáállásuk is mutatja. „Nem éri meg nekik feláldozni a szabadidejüket” – fogalamaz dr. Tar Gyöngyi, aki szerint nagyon jó lenne, ha a számos más országban bevált családorvosi ügyeleti rendszer nálunk is beindulna.
Várakozó állásponton a mentőszolgálat
A kötelező háziorvosi ügyelet csak abban az esetben fogja tehermentesíteni a mentőszolgálatot, ha mobil ügyeletet is ellátnak a családorvosok, vagyis a számukra vásárolt ügyeleti autóval terepre is kimennek – véli dr. Ambrus József, a Hargita Megyei Mentőszolgálat orvosigazgatója. Mindazonáltal, ha az eset súlyosnak bizonyul, akkor az ügyeletet végző családorvosnak is a mentőszolgálatot kell hívnia, a beteg ellátása vagy szállítása érdekében – tájékoztatott a medikális igazgató, aki szerint számos kérdés tisztázásra vár még a rendelettervezettel kapcsolatban, és amíg azok tisztázódnak, addig csak visszafogottan tud nyilatkozni az ügyben.
Egyébként a családorvosi ügyelet ellátására 2007 őszén négy vadonatúj, jól felszerelt (EKG-készülék, defibrillátor, oxigénpalack és egyéb orvosi felszerelések), Fiat típusú kisautót kapott Hargita megye, az egyik Székelyudvarhelyre érkezett. Mivel a családorvosoknak nem volt kötelező ügyeletezni, így az nem is jött létre, az ügyeleti gépkocsi több, mint három éve a mentőszolgálat garázsában porosodik és elkezdett tönkremenni, anélkül, hogy egyszer is használták volna. „Az akkumulátor tönkrement a sok állástól, de nem volt mit csinálni, mert mi nem szabad használjuk” – mondja dr. Ambrus József hozzáfűzve, hogy kihasználatlanság miatt a négy gépkocsiból egyet már elvettek a megyétől és átadták a marosvásárhelyi Smurdnak.
Elfogadta szerdai ülésén a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely a szabálysértés miatt kirótt pénzbírság kifizetésének igazolásához köti a vezetési jogosultság felfüggesztése időszakának csökkentését.
Ostobaságnak nevezte szerdán Nicușor Dan független államfőjelölt George Simion 500 ezer közalkalmazott menesztéséről szóló nyilatkozatát.
Növeli a Magyarország fővárosába tartó járatai gyakoriságát a Wizz Air légitársaság – jelentette be szerdán a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér. Ősztől heti három alkalom helyett négyszer utazhatunk Budapestre.
A kedden jegyzett évi 6,08 százalékról 6,47 százalékra nőtt szerdán a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
A megszokottnál jóval korábban, akár már a következő két hétben megnyílhat a forgalom előtt a Transzfogarasi út – jelentette be közösségi oldalán az út karbantartásáért felelős brassói regionális útügyi igazgatóság.
Erdélyi megyékre is érvényes sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható felhőszakadások miatt.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Hallottad? A Rádió Gagán már mindenki meghibbant. Képzeld, már fűnyíróval nyírják a zenéket! De aggodalomra semmi ok, ez csak egy tavaszi játék!
Az államfőjelöltek egyike, Sebastian Popescu kérte az első forduló eredményének érvénytelenítését az alkotmánybíróságtól, arra hivatkozva, hogy a 11 jelölt nem indult egyenlő eséllyel a választáson.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion kedd este megerősítette, hogy államfővé választása esetén Călin Georgescut kéri fel kormányalakításra.
szóljon hozzá!