Fotó: Barabás Ákos
Nyolc kanyarós esetet diagnosztizáltak tavaly augusztustól mostanáig Hargita megyében, ebből egyet idén januárban. A megyei közegészségügyi igazgatóság járványtani főorvosa szerint Hargita megyében is van esély a kanyaró járványszerű elterjedésére.
2017. január 16., 18:082017. január 16., 18:08
2017. január 16., 18:162017. január 16., 18:16
A Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság tájékoztatása szerint tavaly hét páciensnél mutatták ki a kanyarót, idén pedig egy személyt diagnosztizáltak a betegséggel. Lázár Cecíliától, a közegészségügyi igazgatóság járványtani főorvosától megtudtuk, hogy tavaly augusztusban
hat kanyarós eset fordult elő a megyében: öt egy családban, ahol a gyerekek nem voltak beoltva, a hatodik pedig egy egyetemista esetében. Utóbbi valószínűleg marosvásárhelyi tartózkodása alatt fertőződött meg. Ezek mellett szeptember folyamán is volt egy igazolt kanyarós eset.
Legutóbb idén január folyamán diagnosztizáltak kanyaróval egy személyt, de jelenleg két gyanús eset is van a megyében. Az érintett személyek mind Székelyudvarhely körzetében élnek – közölte a főorvos. Továbbá megjegyezte, pillanatnyilag is zajlik egy országos oltási kampány a járvány megállítása érdekében. A kampány célcsoportja 9 hónaposnál nagyobb, illetve 9 évesnél kisebb gyerekek.
A szakember kifejtette, térségünkben is növekvő tendenciát mutat azon családok száma, akik visszautasítják az oltást, de arányuk nem számottevő. „Nekik szerencséjük, hogy a körülöttük lévő családok gyerekei be vannak oltva. Viszont minél többen lesznek az oltásellenes szülők, annál hamarabb elfogy ez az úgynevezett szerencse” – fogalmazott Lázár Cecília. Mint mondta, az oltást visszautasítóknak különböző okai vannak, legtöbbször furcsa, esetenként vallási meggyőződések, illetve tudományosan alaptalan internetes cikkek írásai. A szakember szerint Hargita megyében is van esély a kanyaró járványszerű megjelenésére, mivel a lakosság átoltottsági aránya csak 80 százalék a szükséges 95 százalék helyett.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!