Az állattartó gazdák részéről lenne rá igény, és vélhetően a rövidesen kezdődő disznóvágási szezon is jócskán adna munkát a kistérségi vágópontoknak, egyelőre azonban még egy kis vágóhíd sem létesült Hargita megyében. Kistérségi vágóhidak létrehozására augusztus óta van lehetőség, és a megyében több befektető is van, aki lát üzleti potenciált ebben, de csak jövőtől tervezik elindítani vágópontjaikat.
2011. november 08., 18:082011. november 08., 18:08
2011. november 08., 18:192011. november 08., 18:19
Idén még többnyire importhús kerül az asztalra, de jövőtől nagyobb teret nyerhetnek
a helyi állattartók termékei
Idén augusztusban fogadta el az Országos Állat-egészségügyi Hatóság (ANSVSA) a kistérségi, kis kapacitású vágóhidak létrehozására vonatkozó rendeletet, minek következtében már építhetők, kérhetők az engedélyek a vágópontok berendezésére. A hiánypótló szabályozásra 2004 óta vár számos húsfeldolgozó üzemeltetője, köztük olyanok is, akik korábban már működtettek kis vágópontokat, ám a hét évvel ezelőtti jogszabályváltozás miatt be kellett zárniuk azokat.
A rendelet augusztusi elfogadását követően egy témába vágó megbeszélésre is sor került Hargita megyében, melyen a megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóság képviselői, valamint a megyei tanács szakemberei mellett a kis vágóhidak létrehozása iránt érdeklődő befektetők is részt vettek. Egyelőre azonban még egy kistérségi vágóhíd sem kezdte meg működését, viszont van olyan befektető, aki már elindította az engedélyeztetési folyamatot.
– A szükséges dokumentumok rendezését végzik most, de idén még nem tudják elindítani a vágópontot – közölte megkeresésünkre Deák Sándor, akinek édesapja korábban már működtetett egy vágópontot, és most, hogy a törvény ismét lehetővé teszi, hét év elteltével újraindítanák azt. Húsfeldolgozót is üzemeltetnek, így a vágópont jól kiegészítené, sőt segítené ezt a tevékenységet, de előbb átalakításokat kell végezniük, hogy a vágóhíd megfeleljen a jelenleg érvényben lévő előírásoknak. A kadicsfalvi épület – amelyben 1993-tól 2004-ig üzemelt a vágóhíd – kétszáz négyzetméteres, ám a vonatkozó szabályozások szerint harminc négyzetméteren is működhet a vágópont, így ennek megfelelően szeretnék berendezni – közölte Deák Sándor, hozzáfűzve, hogy az állattartó gazdák részéről is komoly igény van a kistérségi vágóhidakra.
Az állat-egészségügyi hatóság láttamozása mellett a megyei közegészségügy és a környezetvédelmi ügynökség engedélyére van még szükségük, hogy elindíthassák a vágópontot, ez várhatóan tavasszal meg is történik – fejtette ki Deák Sándor.
Öt-hat vágópont biztosan lesz
Hargita megyében nagyjából 15 kis vágópont működött 2004-ig, ezek egy részét viszonylag kis befektetéssel újra lehetne indítani – tudtuk meg dr. Püsök Lászlótól, a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság szóvivőjétől.
A vágópontok akkor tudnának igazán jól működni, ha húsfeldolgozó részlegük is lenne
Az illetékes elmondta, tudnak róla, hogy öt-hat vágópontot is szeretnének indítani Hargita megyében, de még egyetlen engedélyeztetési dossziét sem nyújtottak be náluk, és vélhetően idén nem is indul el egy sem, hiszen az időjárás már nem ad lehetőséget a vágóhidak felépítésére, de a meglévők korszerűsítésére sem.
Dr. Püsök László is hasznosnak látná a kistérségi vágóhidakat, de véleménye szerint – főként vidéken – akkor tudnának igazán jól működni, ha húsfeldolgozó részleg is üzemelne mellettük, hiszen így az állatok levágása és feldolgozása után kész hústermékeket tudnának előállítani és forgalmazni. Ami a kistérségi vágóhidak létrehozásának költségeit illeti, a magyarországi példák alapján a szóvivő elmondta, egy teljesen új vágópont elindítása négyzetméterenként nagyjából 1300–1500 euróba kerül.
Az állattartó gazdák számára azért lenne jó, ha a kis vágópontok megkezdenék működésüket, mert jelenleg sok időt és pénzt emészt fel a vágásra szánt állatok „sétáltatása”, hiszen a megyében mindössze egy, európai szabványoknak megfelelő vágóhíd van, Gyergyószentmiklóson. A kis vágópontok beindulásával a gazdák helyben tudnák levágatni és értékesíteni állataikat. A tradicionális hústermékek előállítása szempontjából is nagyon fontos lenne, hogy legyenek helyi vágóhidak, hiszen az ipari vágóhidakon levágott állatokból már nem lehet tradicionális terméket készíteni – ezt Sebestyén Csaba, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) elnöke nyilatkozta korábban a téma kapcsán.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
szóljon hozzá!