A veszélyekről szóló prognózisok ellenére, megelőzés helyett sorra megtörténnek a bányakatasztrófák
Fotó: Pinti Attila
Találtak egy megoldást a patak gyors elvezetésére, de nincs idő a tétlenkedésre – mondta a Székelyhonnak Deák György, aki számára az a dühítő, hogy a parajdi bányakatasztrófa már a harmadik, ami a prognózisai ellenére bekövetkezett.
2025. június 02., 14:412025. június 02., 14:41
2025. június 02., 15:002025. június 02., 15:00
A Korond-patak vizének az elvezetése a legfontosabb most, mert amíg a víz befolyik a bányába, addig semmilyen mentési munkálatot nem lehet elkezdeni. A patak elvezetésére találtak egy megoldást, erről már hétfőn döntés születhet, utána pedig sürgősen munkához kell látni.
A legfontosabb a bánya kezelőbázisának a megmentése lenne, hogy az továbbra is megélhetést biztosíthasson a településen élők számára. Valószínűleg a Telegdy-bánya is menthető, de erre vonatkozóan is vizsgálatokat kell végezni – mondta el a Székelyhonnak Deák György,
az Országos Környezetvédelmi Kutató és Fejlesztő Intézet vezetője,
aki társszerzője annak a 2007-es tanulmánynak, ami már 18 évvel ezelőtt feltárta a parajdi sóbányát fenyegető kockázatokat,
ugyanakkor tagja a sóbánya megmentéséért jelenleg dolgozó kríziscsoportnak is.
„Mi kaptunk egy megoldást arra, hogy hamar el tudjuk vezetni a Korond-patak vizét úgy, hogy az ne legyen probléma az emberek számára, tehát a házakra ne jelentsen veszélyt. Kaptunk egy megoldást, de azt meg kell nézniük a vízügyeseknek is – ma jönnek hozzám. A döntést meg kell hozni minél hamarabb.
– fogalmazott a szakértő. Ez a megoldás még nem publikus, de szerinte már hétfőn dönthetnek róla.
„A leghamarabb azt kell megoldani, hogy a Korond vize ne folyjon be oda. És utána megkapni a megoldást arra, hogy hogyan kezdjük kipumpálni a vizet.” Most végzik a számításokat arra vonatkozóan, hogy mennyi időt venne igénybe a patak elvezetése, „ennek
Jó pár kilométerről van szó, de ha minden érintett intézménynek és hatóságnak sikerül összehangoltan együtt dolgoznia, akkor jó esély van rá, hogy sikerül – mondta Deák György, hozzáfűzve, az engedélyek gyors kiállításával a sürgősségi helyzet miatt nem lesz gond, és elvileg a finanszírozással sem, de a pontos költségeket még ki kell számítani.
A patak vizének az elvezetésével párhuzamosan el kell készíteni a szivattyúzási terveket, majd a víz kiszedésével elkezdeni a bányamentési munkálatokat. Szerinte a turisztikai és kezelőbázis lenne a legfontosabb, hogy az a későbbiekben is megélhetést tudjon biztosítani a helybélieknek.
Fotó: Pinti Attila
„Utána pedig a Telegdy-bánya. A Telegdyt majd fel kell mérni, még egyszer meg kell nézni, hogy milyen lesz a stabilitása. Mert biztos, hogy ez a víz nem segített azon.”
Azt nem tudja, miként lehetne megmenteni az egész bányát, de első lépésként ezt kellene megtenni, majd utána, ha még lehet, akkor lehet foglalkozni a bánya többi részével – mondta a szakértő.
A víz kiszivattyúzását is mielőbb el kellene kezdeni Deák György szerint, de közben folyamatosan figyelni kell a bánya stabilitását, mert nem csak annak vannak veszélyei, ha bent marad a víz.
Ugyanakkor késlekedni sem szabad a víz kiszivattyúzásával, ugyanis az a bányában folyamatosan oldja ki a sót a falakból. Az is gond, hogy nem egyenletesen, a felső szintet „jobban marja” – ugyanis a nehezebb sós víz lesüllyed az alsóbb szintekre –, így pedig a bánya tetejét gyengíti jobban. De dominóeffektust az nem indíthat el, ha a Dózsa-bánya teteje beomlik, tehát nem viszi magával az alsóbb bányaszinteket. Ha ne adj’ isten más része gyengül meg a bányának, az már más kérdés, az már előidézheti ezt – válaszolta kérdésünkre a szakértő.
Fotó: Pinti Attila
Azzal kapcsolatban pedig, hogy mennyi időt bírhat ki a vízzel teli bánya, azt mondta, ezt ki lehet ugyan számítani, de
Deák Györgyöt érzelmileg is megviselte a parajdi bányakatasztrófa. „Ezt nem kellett volna én megérjem, megmondom őszintén. Ezt lehetett volna jobban kezelni. Én nagyon sok prognózist csináltam. Megmondtam, hogy mikor fog beszakadni a bánya Ocnele Mari-on (Vâlcea megye, szerk. megj.). Megmondtam, hogy Marosújváron mikor fog beszakadni. Sajnos senki se hallgatta meg. Csak akkor hívtak, amikor már be volt szakadva. Addig mindenki okoskodott, de amikor beszakadt, akkor mindenki elfutott. Ez a dühítő, sajnos” – mondta a szakértő.
A parajdi sóbánya esetében is ez történt, noha már majdnem húsz éve rendelkezésre áll a veszélyekről szóló tanulmány. A sóbányánál próbáltak tenni valamit, de nem tudja, hogy pénzhiány miatt, más szakhatóságokkal nem tudtak dűlőre jutni, vagy milyen más okból nem tudták megelőzni a katasztrófát – zárta a beszélgetést Deák György.
Negyvenöt háztartásból telepítették ki a lakókat vasárnap a parajdi sóbánya, pontosabban a wellnessközpont közelében, miután több helyen is kráterek keletkeztek a bánya tetején. Egy esetleges árhullám ellen próbálnak védekezni.
Székelyudvarhelyen az elmúlt években több utcát is felújítottak, és ugyan megjelentek az akadálymentesítés jelei – például a süllyesztett járdaszegélyek –, a gyakorlatban még mindig sok helyen nehézkes a közlekedés babakocsival vagy kerekesszékkel.
Juhokat, nyulakat és számos csirkét megölt tavaly november óta egy fiatal medve Székelyvarságon, az utóbbi napokban ráadásul nappal is többször felbukkant az egyed a település főbb utcáin. Kedden kilőtték a garázdálkodó példányt.
Kitartanak a turisztikai vállalkozások, nem nőtt jelentősen az elbocsátások száma Parajdon ebben a hónapban. Székelyudvarhelyen azonban újabb tömeges elbocsátásra kényszerül egy bútoripari vállalat.
Közel húsz éve földbe helyezett szennyvízhálózati vezetékeket kell megjavítani Oroszhegyben, Tibódban és Székelyszentkirályon, továbbá ki kell terjeszteni a hálózatot a portákig. A község vezetősége aláírta a projekt finanszírozási szerződését.
Jubiláló házaspárok jelentkezését várja a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal.
Kék, fehér, vörös, barna és számos más színű trópusi lepkében gyönyörködhetnek azok, akik ellátogatnak a parajdi Lepkeházba – a turisták száma azonban lényegesen megcsappant a bányakatasztrófát követő időszakban.
Egy évvel az indulása után beváltotta a hozzá fűzött reményeket a székelyudvarhelyi városvezetés által fejlesztett applikáció: az eszközt a lakók egyre gyakrabban használják ügyintézésre, bejelentésekre, befizetésekre, vagy épp időpontfoglalásra.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.
szóljon hozzá!