A végéhez közeleg a munka kritikus része
Fotó: László Ildikó
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
2025. július 08., 14:242025. július 08., 14:24
Öt milliméternyi vízszintes irányú elmozdulást jeleztek a Dózsa bányánál a földmozgást ellenőrző mérőműszerek az elmúlt négy napban, máshol azonban nem történtek hasonló események – fejtette ki a keddi sajtótájékoztatón Nicolae Sebastian Șoltuz, a Salrom beruházási igazgatója. A mikroszeizmológiai berendezések
Az igazgató ugyanakkor hangsúlyozta, a felsorolt adatok egyike sem ad okot aggodalomra. A bányában lévő víz sótartalma nagyon enyhén növekedett (318 g/l), de a szintje és hőmérséklete nem változott.
Fotó: László Ildikó
A szakember arról is beszélt, hogy az elmúlt hétvégén elkezdték a munka legnehezebb részét, ami a Korond-patak csövekkel való ideiglenes elterelését illeti. Egész pontosan a patak kanyarulatát kellett kövessék a vezetékekkel, ami nem egyszerű a hegesztők számára. Kis szerencsével azonban kedden végeznek is a nehéz szakasz kiépítésével, így a későbbiekben már egyszerűbben fog menni a munka.
Șoltuz a Székelyhon kérdésére elmondta,
Éppen ezért jelenleg úgy számolnak, hogy július 18-ára fejeződik be a projekt kivitelezése. Eredetileg egyébként július 1-re tervezték ezt.
Fotó: László Ildikó
Kiderült, hogy az említettekkel párhuzamosan az Erzsébet bányánál is zajlanak munkálatok, ám az igazgató közölte, egyszerű karbantartásról van szó, amit a bányászok végeznek.
Fotó: László Ildikó
Răzvan Obreja, a Maros Vízügyi Igazgatóság sürgősségi eseteket kezelő csoportjának vezetője arról beszélt, hogy az utóbbi 4-5 napban nem változott a vizek sótartalma Parajdon.
A hétfő esti esőzéseket követően négy centiméterről nyolc centiméteresre nőtt a Korond-patak mélysége a bányarész előtti szakaszon. Ettől függetlenül a tűzoltóság munkatársaival közösen megoldották a víz pumpákkal való átvezetését a problémás bányarésznél. Így
Ma hajnalban egyébként az Egres-pataknál is újraindították a víz szivattyúzását.
Fotó: László Ildikó
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
szóljon hozzá!