A magyar és angol megnevezéseket kell eltávolítani a városháza homlokzatáról. Archív
Fotó: Gecse Noémi
El kell távolítani a magyar és angol nyelvű feliratokat a tusnádfürdői új városháza homlokzatáról – erről döntött a Hargita Megyei Törvényszék, elfogadva a Dan Tanasă vezette egyesület kérését. Az ítélet nem jogerős, fellebbezés következik.
2018. február 21., 09:092018. február 21., 09:09
Néhány nappal ezelőtt hirdetett ítéletet a Hargita Megyei Törvényszék abban a perben, amelyet a Dan Tanasă vezette Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) tavaly októberben kezdeményezett. Azt kérték, hogy a törvény erejével távolítsák el a tusnádfürdői városháza homlokzatáról a polgármesteri hivatalnak otthont adó épület magyar és angol nyelvű megnevezéseit. A törvényszék az elmúlt évek során kialakult gyakorlatnak megfelelően
Noha az igazságügyi minisztérium honlapján megjelent összefoglalóban tévesen Községháza feliratot említenek, egyértelmű, hogy a Városháza megnevezésről van szó. Az ítélet nem jogerős, a Marosvásárhelyi Ítélőtáblánál lehet fellebbezni.
A per indítását egy tavaly július végén a polgármesterhez és a városi önkormányzathoz küldött levél előzte meg, amelyben a felperes kérte a magyar Városháza és az angol Townhall feliratok levételét, mivel szerintük ezeket törvénytelenül helyezték el a középületen. Az ADEC a 2001-ből származó 215-ös számú helyi közigazgatási törvény, és a szintén 2001-ből származó 1206-os számú kormányrendelet előírásaira alapozta kérését. Az említett jogszabályok szerint az intézményeket megnevező, középületekre elhelyezett anyanyelvű feliratokat a román nyelvű megnevezést tartalmazó táblákkal azonos méretben lehet kitenni, a román megnevezés alá elhelyezve. Így
a román megnevezéssel azonos méretű névtáblákon. A keresetlevélben rámutattak, az általa kifogásolt feliratok újak, és semmi közük az épület eredeti arculatához.
Az ADEC úgy értékelte, hogy a Városháza felirat kihelyezése megsérti az Alkotmány 13. szakaszát, amely szerint az ország hivatalos nyelve a román, mert azonos szinten van a román felirattal. Megjegyezték azt is, hogy
Kérdésünkre Albert Tibor, Tusnádfürdő polgármestere megerősítette, fellebbezni fognak, és minden jogi lehetőséget kihasználnak a feliratok védelmében. Mint elmondta, a tárgyaláson több román–magyar szótár meghatározását is bemutatták, amelyek szerint a Primărie kifejezés magyar megfelelője a Városháza, vagy Községháza, viszont a korábbi hasonló perekben hozott ítéleteket is figyelembe vette a bíró.
„Ha a végső döntés megszületik, akkor elgondolkozunk azon, hogyan őrizzük meg ékes magyar nyelvünket. Nem hiszem, hogy annyira nagy probléma lenne, hogy egy közhivatalt, ahol két intézmény, a helyi tanács és a polgármesteri hivatal is működik – ezt ki is emeltem – városházának hívnak, mert megilleti ez a név. Egy olyan impozáns épületről van szó, amely szimbolizálja a település rangját is, miért nem lehet ez a megnevezése?” – tette fel a kérdést a polgármester. Albert hozzátette, a hivatalos megnevezéseket tartalmazó, szabványos méretű táblák is ki vannak téve az épületre, ezt is bemutatták.
Megtudtuk, hétfőn az ADEC átiratban küldött felszólítást a városháza előtti rúdra felhúzott zászlók közül a székely és városzászló levételére. Így várhatóan újabb per kezdődik, mert a városvezető azt mondta, nem fogja ezeket eltávolítani.
Vajon mi, akik számára evidens, hogy látjuk a minket körülvevő világot, gondoltunk már bele valaha, hogy milyen lehet az élet teljes sötétségben?
Székelyföldi útjának utolsó megállójaként érkezett Sepsiszentgyörgyre csütörtökön a magyarországi Miniszterelnökség vezető minisztere. A sajtóval való találkozón Gulyás Gergely a román-magyar kapcsolatokról, a schengeni csatlakozásról is beszélt.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke, Toni Greblă csütörtökön bejelentette, hogy mintegy 19 ezer szavazóhelyiséget alakítanak ki belföldön az államelnök-választásra, és közel 20 millió szavazólapot rendeltek meg a választások első fordulójára.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
Megkapta a marosvásárhelyi városháza az állami kincstártól a visszatartott 62 millió lejt – erősítette meg a Székelyhon értesülését Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere. A pénzt az elmaradt számlák kifizetésére fogják fordítani.
Legújabb animációs sorozatának első részét mutatja be a Székelyföldi Legendárium Székelyudvarhelyen, október 28-án, hétfőn, az animáció világnapján.
A defibrillátor használatát tanulták meg csütörtök délelőtt a marosvásárhelyi állatkert alkalmazottai, miután adományba kaptak egy életmentő készüléket.
Kézdivásárhely új helyi képviselő-testülete is letette a hivatali esküt. Az ünnepélyes ceremóniának a Vigadó Művelődési Központ díszterme adott helyet csütörtök délben.
Alakuló ülését tartotta csütörtökön a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület a 2024-2028-as mandátumra. A 19 fős testületnek 16 RMDSZ-es, két EMSZ-es, valamint egy szociáldemokrata tanácsosa lesz. Az ellenzékkel nem lesz gondja a Szövetségnek.
Újabb házkutatást hajtottak végre a rendőrök a Jupiter-akció keretén belül csütörtök reggel Hargita megyében, ezúttal adócsalás megalapozott gyanújával.
2 hozzászólás