Nagyon összetett helyzetet igyekezett kezelni a rendezési terv, nem sikerült
Fotó: Pinti Attila
Noha elkészült, mégsem lehet engedélyeztetni a Hargita hegység rendezési tervét, amelyet a Hargita megyei önkormányzat még 2012-ben indított útjára. A hegyvidéki fejlesztéseknek irányt adni próbáló, és ezeket meghatározó mesterterv úttörő vállalkozásnak bizonyult, de az évek múltán nemcsak bürokratikus akadályokba ütközött, hanem a területtulajdonosok egy részének fejlesztési elképzeléseivel sem egyezik.
2022. március 27., 11:252022. március 27., 11:25
A Hargita hegység rendezési terve 1750 négyzetkilométernyi közigazgatási területet érintve a hegyvidéki fejlesztési elképzeléseket igyekezett átfogni,
A Hargita hegyvonulat részeiként Hargitafürdő, a Madarasi Hargita, Büdösfürdő, Homoródfürdő, a madéfalvi Hógödör, a csíkmadarasi Nagygödör, a Súgó-barlang, a Tolvajos-tető, Kalibáskő, Marosfő számítottak fejlesztésre váró övezeteknek, 19 közigazgatási egység – Csíkszereda, Szentegyháza, Csíkcsicsó, Csíkdánfalva, Csíkkarcfalva, Csíkmadaras, Csíkrákos, Csíkszentimre, Csíkszentkirály, Csíkszentsimon, Csíkszenttamás, Gyergyóújfalu, Homoródalmás, Kápolnásfalu, Lövéte, Madéfalva, Tusnád, Vasláb, Zetelaka közigazgatási területén. Az elképzelések szerint a sípályák kialakításához, az utak kiépítéséhez, a turisztikai és más beruházásokhoz
A 2012-ben elkezdett folyamat egyeztetések és engedélyezési eljárások sorozatát követően célegyenesbe került, a terv el is készült, hivatalossá azonban nem válhat, azaz, a Hargita hegységet átfogó övezeti rendezési terv (PUZ) nem lesz belőle.
A Madarasi Hargita területeit illetően több kifogást is megfogalmaztak
Fotó: Beliczay László
A 2012-ben aláírt szerződés alapján a szerződött dokumentáció elkészült, viszont a terv engedélyeztetése és jóváhagyása szakaszában az érintett önkormányzatoknál, illetve közbirtokosságoknál vezetői cserék történtek, az új vezetők nem mindenhol értettek egyet az elődeik elképzeléseivel.
– ismertette megkeresésünkre a helyzetet Borboly Csaba. A megyei tanács elnöke szerint a dokumentáció kivitelezési szakaszában tervezett végső fejlesztési terveket nem fogadták el mindenhol, így
„Ezért 2021-ben Hargita Megye Tanácsa javaslatára, közös megegyezés alapján bontottuk fel a szerződést a Vallum Kft-vel” – tette hozzá. Borboly azt mondta, a megyei tanács részéről tudomásul veszik a helyi döntéseket. Úgy látja, ilyen elképzelésre, mint ez, nincs példa az országban, viszont a jogszabályokon is változtatni kell, mert ezek is komoly akadályokat gördítettek a rendezési terv útjába. A végső környezetvédelmi beleegyezést sem kapták meg erre, mert a fent említett okok miatt nem teljesültek az előírt feltételek – magyarázta az elnök.
– mondta az elöljáró, aki szerint a terv véglegesítése az érintett közigazgatási egységektől és területtulajdonosoktól függ. „Aktualizálni fogjuk a dokumentációt, minden érintett önkormányzattal és a tulajdonosokkal egyeztetve az aktuális fejlesztési elképzeléseket.
– vázolta a lehetséges lépéseket. A rendezési terv elkészítését egyébként 157 ezer lejben rögzítették a 2012-es szerződésben, ebből az engedélyeztetési szakasz értékét, 18 ezer lejt nem fizették ki – tudtuk meg az elnöktől, aki úgy látja, hogy
Korodi Szabolcs műépítész, a rendezési terv elkészítésével megbízott Vallum Kft. építészeti iroda vezetője szerint az, hogy nem minden érintett fél ért egyet a fejlesztésekkel, főként a Madarasi Hargita övezetében, csak az egyik oka annak, hogy nem lehetett folytatni a projektet.
– magyarázta. Kérdésünkre, hogy a folyamat elején, 2012-ben ezt mennyire lehetett előre látni, a szakember azt mondta, nem volt erre példa, mert ekkora projektet még senki nem kezdett el, ugyanakkor a törvények sok esetben egymásnak ellentmondanak. „Ha nincs kipróbálva bizonyos típusú folyamat, nem lehet előre látni, hogy hol, hány buktatója lehet. Emiatt minden közigazgatási egység, ha fejleszteni akar, hátrányos helyzetben van a PUZ-ok ügyvitele szempontjából, és hiába van egy nagyon komoly közérdek, nem tudja átvinni az akaratát.
Nincs minden terület visszaszolgáltatva, vagy ha ez megtörtént, de a tulajdonos elhunyt, az örökösök számára nincs tisztázva, hogy ki kell aláírjon, és egy részük külföldön él” – példálózott a szakember. Szerinte
„Mindenképp előrelépés, hogy eljutottunk idáig, de azt is be kell látnunk, hogy egy kicsit meghalad mindenkit ez a lépték, nehéz átfogni és adminisztrálni is” – összegzett.
Fotó: Beliczay László
A tervezett fejlesztési elképzelésekkel egyet nem értők között van a Madarasi Hargitán jelentős területekkel rendelkező kápolnásfalusi közbirtokosság is. 2015-ig egy más közbirtokossági elnök volt, addig a tagság nem is hallott az elképzelésekről, miután ő lett az elnök, találkozókon vett részt, és értesült a részletekről – elevenítette fel az előzményeket Both Lajos, a közbirtokosság elnöke. Mint elmondta,
Ők nem tartják jó ötletnek sem a további építkezéseket ott, de, mint mondta, ellenzik azt is, hogy a sípályarendszer kiterjesztése érdekében erdőt vágjanak ki a területükről. A felvonórendszer korszerűsítését szükségesnek tartják, de az elképzelt természetromboló tervet nem támogatják, mert annak hatásai visszafordíthatatlanok – érvelt.
– húzta alá.
Szentegyháza polgármestere, Lőrincz Csaba szintén kifogásokat fogalmazott meg a rendezési terv által érintett szentegyházi területekkel kapcsolatban, hozzátéve, hogy ő nem fejlesztésellenes, csak a prioritásokat látja másképp. Mint elmondta,
„A Vargyas-patak vízgyűjtő területe ott van, és amíg nincs megoldva a szennyvízelvezetés kérdése, addig ez problémás, mert nemcsak mi isszuk azt a vizet, hanem a Homoród-mente is, egészen Vargyasig” – említette. Hozzátette, hogy készült erről tanulmány, hogy a meglévő szennyvízhálózatra kellene csatlakoztatni azt az övezetet, ebben együttműködnek. Ugyanakkor úgy gondolják, hogy
A tervezett sípályarendszer szentegyházi magánerdő-tulajdonosok kis parcelláit érinti, de az csak kisajátítással lenne kivitelezhető. „Én azt kértem az egyeztetéseken, hogy a közterületek javára olyan mértékben mondjanak le a tulajdonosok, amelyeket fel lehet használni, ahol lesz parkoló, lehet villanyt, szennyvizet vezetni, ez pedig 10-15 százalékot jelentene. Az sem jó megoldás, hogy a sípályák érdekében egy erdőtulajdonostól kisajátítjuk azt a 4 árat is, amivel rendelkezik” – érvelt a polgármester.
Több a képzett szakember, ezért a pszichológusok, iskolai tanácsadók korábban észreveszik, ha a gyermek az autizmus jeleit mutatja, így a fejlesztésükhöz is korábban hozzá lehet kezdeni.
A jól bevált programok mellett meglepetésekkel is készülnek a 4. SepsiBook szervezői. A könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál egyik idei különlegessége, hogy a magyar és román szerzők mellett finn vendégekkel is kedveskedik az olvasóknak.
Felvette csaknem 31,56 millió lejes (több mint 6,3 millió eurós) nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
Tűzvédelmi fejlesztések miatt április elsejétől bezár a gyergyóalfalvi Petőfi Sándor Művelődési Ház. Munkálatok lesznek a rendezvényteremben, a galériában és a színházteremben is.
Több mint nyolc évtizede szolgálják a közösséget a Hargita megyei tűzoltók. A székelyudvarhelyi és csíkszeredai egységek évente több ezer bevetésen bizonyítják elhivatottságukat, legyen szó tűzesetről, mentőakcióról vagy természeti katasztrófáról.
Rutintevékenység, nincs ok az aggodalomra – nyilatkozták a Marosvásárhelyi Katonai Központ vezetői arra reagálva, hogy újra behívókat küldenek a tartalékosoknak, akik a megjelölt iratokkal kell jelentkezzenek a központba.
Őrizetbe vett az Arad megyei rendőrség egy 30 éves férfit, miután tetten érték több mint 7 kilogramm kannabisz eladása közben.
Kilőtték hétfőn este a medvét, amely a nyílt utcán támadt rá egy hazafelé tartó férfira, életveszélyes sérüléseket okozva neki. Az eset vasárnap este történt Predeal egyik utcáján, az áldozat pedig egy hegyimentő volt.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – mondta el Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere.
2 hozzászólás