Személyes konzultációra csak a halaszthatatlan ellátásra szoruló betegeket fogadják. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Az egészségügyi ellátás nem tért még vissza a normális kerékvágásba, a szakrendeléseken, kórházakban továbbra is csak a nem átütemezhető ellátásokat végzik el. Cikkünkben ismertetjük a rendkívüli állapot idején történő konzultációkkal kapcsolatos tudnivalókat.
2020. június 08., 10:302020. június 08., 10:30
2020. június 08., 15:382020. június 08., 15:38
A koronavírus terjedése elleni óvintézkedésként a járóbeteg-rendelőkben, illetve a kórházakban csak a sürgősséget képező, halaszthatatlan egészségügyi ellátásokat végzik el. A szakrendeléseken a nem azonnali kivizsgálást igénylő egészségügyi problémák ellátására is van lehetőség, de csak akkor, ha ez online vagy telefonos távkonzultáció során nem megoldható.
„Telefonon vagy interneten van időpont-egyeztetési lehetőség. A betegek lebeszélik a szakorvossal, megállapodnak egy időpontban, hogy ne keletkezzen – ugyanis nem keletkezhet – sor, várólista. Természetesen az előszűrésen mindenki át kell essen, aki a járóbeteg-rendelőbe megy. De csak azokat az eseteket látják el, amelyek nem átütemezhetők. Tehát
Ugyanakkor vannak esetek, amelyeket el lehet látni telefonon is, amikor nem kell személyesen találkozzon az orvos és a beteg” – tájékoztatott Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója.
Egészségügyi panasz esetén a betegek elsőként háziorvosukkal kell felvegyék a kapcsolatot telefonon. Azt, hogy halaszthatatlan szakorvosi kivizsgálásra van szükség, a háziorvos állapítja meg és ő irányítja szakrendelőbe a beteget, aki a szakorvossal szintén telefonon veszi fel a kapcsolatot.
Távkonzultációt, illetve szükség esetén rendelőjében történő konzultációt a háziorvosok is végezhetnek. A járóbeteg-rendelők telefonszámai rendszerint megtalálhatók a kórházak honlapján, de az intézmény központi számát felhívva is megérdeklődhetők, illetve onnan kapcsolni is tudják a rendelőt. Az egészségügyi szolgáltatók telefonszámai ugyanakkor megtalálhatók a megyei egészségbiztosítási pénztár honlapján is.
A kórházi ellátásra is ugyanazok az előírások vonatkoznak, amelyek a járóbeteg-ellátásra: csak a sürgősségi eseteket fogadják, és csak a halaszthatatlan orvosi beavatkozásra szoruló betegeket utalják be az osztályokra. Az összes kórházra ez vonatkozik, függetlenül attól, hogy az adott egészségügyi intézmény Covid-kórház, Covid-háttérkózház vagy koronavírusos betegeket nem fogadó kórház – tudtuk meg Duda Tihamértől.
Ha valaki halaszthatatlan kórházi ellátásra szorul, kibocsátásakor szakorvosa akár 90 napig érvényes gyógyszerrecepteket is kiállíthat számára. Ez nem érvényes azokra a speciális gyógyszerekre, amelyeket csak a kórházi gyógyszertárakban adhatnak ki.
akár az országos egészségügyi programokba tartozó készítményekből is – ezek az intézkedések szeptember 30-ig érvényben maradnak.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
Székelyföld Autonómiájának Napján, október 27-én egyszerre fognak fellobbanni Székelyföldön az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékezetetnek.
Idén is izgalmas programokkal várja a látogatókat a gyergyócsomafalvi Gazdanapok rendezvénye, amelyet ezen a hétvégén rendeznek meg.
Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.
Egykori tanítványok, politikusok és intézményvezetők, valamint helyi lakosok gyűltek össze péntek délután a Kovászna központi parkjában szervezett emlékünnepségen, melyre Fábián Ernő író, filozófus születésének 90. évfordulója alkalmából került sor.
A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.
Enyhe, a Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt pénteken 13:03-kor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A korondi születésű Lőrincz Márton 1936-ban magyar színekben lett olimpiai bajnok, szabadfogású birkózásban. Buenos Airesben halt meg, és temették el. 2024-ben, 55 évvel a halála után viszont újra hazatért.
A Gyergyói Hoki Klubnak és a gyergyószentmiklósi jégkorong utánpótlásnak idén folyósított megyei támogatások kapcsán tartottak sajtótájékoztatót pénteken, de ennél többről is szó esett.
Hivatalossá vált Etéd község címere, amelyen egyebek mellett a környékbeli dombokat és az élet fáját is megjelenítik – tudtuk meg Szilveszter Attilától, a pénteken leköszönt helyi polgármestertől.
2 hozzászólás