Több az elbocsátás, mint az alkalmazás. Körülbelül 40 százalékkal csökkent az alkalmazottak száma a Hargita megyei textiliparban.
Fotó: Barabás Ákos
Több tucatnyi dolgozójától kénytelen megválni egy udvarhelyi textilipari cég. Noha a bizonytalanság leginkább a textiliparban állandósult, a Hargita megyei adatok romló gazdasági helyzetre utalnak: az alkalmazások száma csökken, a munkanélküliség nő.
2025. január 21., 10:172025. január 21., 10:17
Az utóbbi években már a sokadik alkalommal válik elkerülhetetlenné a tömeges leépítés a székelyudvarhelyi textiliparban. Ezúttal egy új vállalkozás került nehéz helyzetbe, ami miatt kénytelen elbocsátani 61 alkalmazottját – tudtuk meg Jánó Edittől, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség osztályvezetőjétől.
A leépítés oka az, hogy a vállalkozás nem kap elég megrendelést, de nagyon bíznak benne, hogy tavaszig rendeződik a helyzet és újra alkalmazni tudják a most elbocsátott dolgozóikat.
– tájékoztatott az intézmény munkatársa.
A szezonváltások előtt ugyan előfordul a textiliparban, hogy átmenetileg tömeges elbocsátásokat kell végrehajtsanak amíg új megrendeléseket kapnak, ám az utóbbi években jóval több ilyen eset adódott, mint korábban. Az, hogy ez nem egy megszokott jelenség, a megyei munkaerő-elhelyező és szakképző ügynökség adataiból is kitűnik.
Fotó: Barabás Ákos
„Ha a tavalyi leépítéseket nézzük, akkor sajnos azt látjuk, hogy a textiliparban nem vettek vissza annyi dolgozót, mint amennyit leépítettek.
Például a múlt évben is volt tömeges leépítés, és ott azt látjuk, hogy a cég 2023 januárjában indult 419 alkalmazottal, és most, november végén már csak 265 alkalmazottja volt, tehát csak a kétharmada annak, amivel indult január 2024 elején” – részletezte a helyzetet és az ügynökség adataiból kitűnő tendenciát Jánó Edit.
Noha a textilipari vállalkozások vannak a legnehezebb helyzetben az utóbbi években, nem csak ebben az ágazatban vannak problémák. A mostanit megelőzően például legutóbb egy tejipari vállalatnál történt tömeges leépítés Hargita megyében: a csíkszeredai Lactalis tejgyárat november végén zárták be, elbocsátva majdnem 100 alkalmazottat. Később egy építőipari vállaltnál is nagy leépítés kezdett körvonalazódni, ám azt végül nem kellett végrehajtani.
– tudtuk meg az intézmény osztályvezetőjétől.
Fotó: Barabás Ákos
„A tavalyi statisztikai adatokat összehasonlítva a 2023-as adatokkal azt látjuk, hogy fokozatosan nő a munkanélküliek száma. Például 2023 decemberében 5101 munkanélküli volt a megyében, 2024 decemberében pedig már 6551. A segélyben részesülő munkanélküliek – tehát azok, akiket elbocsátottak vagy akiknek megszűnt a munkahelye – száma is majdnem 500-tal nőtt.
– fogalmazott.
Fotó: 123RF
Arra a kérdésünkre, hogy a vállalkozásokat érintő új megszorítások miatt számítanak-e a helyzet romlására, Jánó Edit elmondta, a kormányintézkedések hatása ilyen értelemben még nem érzékelhető. Ha lesz ilyen hatása a megszorításoknak, az leghamarabb a tél végén fog megmutatkozni az adatokban – vélekedett a megyei munkaerő-elhelyező és szakképző ügynökség osztályvezetője.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
Útlezárásokat léptetnek érvénybe Csíkszeredában a nagyszombat esti körmenet idejére, továbbá a húsvétvasárnap reggel kezdődő szabadtéri ételszentelés és alatt – közli a csíkszeredai városvezetés.
szóljon hozzá!