Az eső ellenére sokan érezték fontosnak, hogy tiltakozásukat fejezzék ki az úzvölgyi katonatemető körül kialakult botrány miatt: az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) által szervezett tüntetés kezdetére több százan jelentek meg Csíkszereda főterén kedden délután.
2019. június 18., 18:172019. június 18., 18:17
2019. június 19., 09:202019. június 19., 09:20
Fotó: Gábos Albin
Az eső ellenére sokan érezték fontosnak, hogy tiltakozásukat fejezzék ki az úzvölgyi katonatemető körül kialakult botrány miatt: az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) által szervezett tüntetés kezdetére több százan jelentek meg Csíkszereda főterén kedden délután.
2019. június 18., 18:172019. június 18., 18:17
2019. június 19., 09:202019. június 19., 09:20
Fotó: Gábos Albin
A résztvevők Csíkszeredán kívül öt helyszínről érkeztek szervezetten, buszokkal: Székelyudvarhelyről, Gyergyószentmiklósról, Sóvidékről, Szentegyházáról és Marosvásárhelyről. Sokan molinókkal jöttek, amelyeken többek között a
de többen is székely és magyar zászlókkal érkeztek a tüntetésre, ahol hangszóróból szólt az Ismerős Arcok Nélküled című dala ráhangolódásképpen.
Fotó: Gábos Albin
Mint ismert, a székely önkormányzatok képviselői és magánszemélyek június 6-án azért vonultak a Csíkszentmárton kezelésében lévő úzvölgyi temetőhöz, hogy megakadályozzák a dormánfalvi polgármesteri hivatal által törvénytelenül kialakított román parcella és emlékmű ortodox szertartás szerinti felavatását.
A magyarok élőláncot vontak a temető bejárata elé, de a több ezer román megemlékező erőszakkal benyomult a temetőbe. Az incidenseket követően merült fel az a vitatott megoldási javaslat, hogy a védelmi minisztérium vegye át az úzvölgyi temető kezelését.
„Újra utcára kellett vonulnunk, mert olyan támadás érte közösségünket, amelyet nem hagyhatunk szó nélkül. Megálljt kell parancsolnunk a magyarellenességnek – mondta felszólalásában Tőke Ervin, az Erdélyi Magyar Néppárt csíkszeredai szervezetének alelnöke. Mint részletezte, van egy szent hely innen 50,9 kilométerre, ahol azok nyugszanak, akik a hazáért és a nemzetért odaadtak mindent.
– nyomatékosította.
Fotó: Gábos Albin
„Van egy prefektus ebben a közigazgatási egységben, aki az úzvölgyi katonatemető ügyében is a megye és annak többségi lakossága ellen dolgozott. Van egy prefektus, aki innen, erről a térről három éve és tizenöt napja levetette közösségünk jelképét, a székely zászlót. Mi úgy gondoljuk, hogy ennek az embernek mennie kell! Szép nagy országban lakunk, őrizze máshol a törvény betűit!” – hangsúlyozta Tőke Ervin.
Fotó: Gábos Albin
Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke szerint tudomásul kell vennünk, hogy most már leplezetlen módon, közvetlen ostrom zajlik az erdélyi magyarság ellen.
„Hogy megoldást találjunk lehetetlen helyzetünkre, először az okokat kell tisztán látnunk, és érdemes megvonni az elmúlt száz esztendő mérlegét.
Legyen hát új, igazi magyar egység! Nincs szükségünk Erdélyben helytartókra, ezért követeljük Jean Adrian Andrei prefektus lemondását! Nem felelhetnek megyéinkért olyanok, akik nem a helyi lakosság érdekeit képviselik. Nincs szükségünk bukaresti, minisztériumi gyámságra, ezért követeljük, hogy az úzvölgyi katonatemetőt hagyják jogos tulajdonosánál, Csíkszentmárton községnél. Ugyanakkor
– hívta fel a figyelmet felszólalásában Csomortányi.
Fotó: Gábos Albin
„Azért jöttünk ma ide, hogy tiltakozzunk az úzvölgyi temetőben történt szabálytalanságok ellen, tiltakozzunk a mesterségesen gerjesztett magyarellenesség miatt. Legyen már vége annak, hogy minket itt másodrangú állampolgárnak tekintenek. Az úzvölgyi temetőügy még nincs lezárva és a megoldás még úgy tűnik, várat magára.
– hangsúlyozta beszédében Sándor Krisztina, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács ügyvezető elnöke.
Fotó: Gábos Albin
„Az, ami Úzvölgyében történt, megcsúfolása a székely közösségnek, hiszen az úzvölgyi temető része a székely történelemnek, Székelyföld múltjának, és
Európában előzmény nélküli az, ami történt. Nem foglaltak még temetőt, nem gyaláztak még sírokat úgy, hogy egy állam támogassa a temetőgyalázókat. Romániát, a román államot felelősség terheli mindazért a jogsértésért, ami velünk történik, és ami az úzvölgyi temetőben történt. Elvárjuk, hogy lemondjon a prefektus, és lemondjon a román belügyminiszter. Mondjanak le, de akkor sem szűnik meg az a felelősség, ami a nagyvilág előtt a román államot terheli” – húzta alá Izsák Balázs.
Fotó: Gábos Albin
A felszólalók sorát Veress Dávid, az SZNT csíkszéki elnöke zárta. „Bár a mindenkori bukaresti hatalom állandósult lélektani háborút visel székely közösségünk ellen, izgat, provokál vagy éppenséggel Magyarországra küldene minket, ennek ellenére is meg kell állítani a történelmi Székelyföld gyarmatosítására irányuló folyamatos románosítási törekvéseket. Magyar nyelvünk használatát, nemzeti jelképeinket meg kell védenünk, (...) és
A kérdés az, hogy ez mikor történik meg?” – tette fel a kérdést Veress Dávid, szavaira pedig a tüntetők egy emberként skandálták: „Nem félünk!”
Fotó: Gábos Albin
A továbbiakban Szilágyi Árpád volt politikai elítélt szavalta el Kovács Vilmos Verecke című versét. A tüntetés végén tiltakozó nyilatkozatot olvastak fel, amelyben többek között a román állam abbéli szándéka ellen tiltakoztak, hogy „mesterséges módon etnikai feszültséget keltsen.” Emellett
A nyilatkozatot tapssal fogadták el a tüntetők. Az esemény a magyar és a székely himnuszok eléneklésével zárult.
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Lőrincz Szabolcs
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
Szerdán és csütörtökön is lezárnak egy-egy utcát Székelyudvarhelyen csőtörés miatt, mindkét érintett helyszínen vízelvétellel is járhat a munkálat – áll a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal közleményében.
November végén ingyenesen szállítja el a kerti zöldhulladékot az RDE hulladékgazdálkodási vállalat Székelyudvarhelyről.
A Maros Megyei Tanács értesíti érintett nyilvánosságot, hogy környezetvédelmi engedélyre nyújtott be kérelmet „Az útpadka és árkok kiépítése a 154A jelzésű megyei úton, Magyaró és Holtmaros településeken, Magyaró községben” című projekt számára.
Közzétették a magyar kisebbség számára készült román érettségi vizsga tételmodelljeit. A magyar kisebbségnek 2025-ben először lesz a többségtől eltérő román nyelv és irodalom írásbeli vizsgája. Most valóban a nyelvtudást mérnék fel.
Több vállalat és egy állami erdészeti hivatal is érintett abban a Maros megyei összehangolt illegális erdőkitermelésben, amely miatt hónapok óta nyomoz a rendőrség, szerdán pedig bizonyítékokat is találtak.
Két meghirdetett időszak után sem volt annyi jelentkező a csíkszeredai önkormányzat által az Octavian Goga sétányon építtetett kerékpártárolók bérlésére, hogy a helyek beteljenek. A tárolókat a célnak megfelelően használják, rongálás nem történt.
Átvehetik személyi igazolványaikat a székelyudvarhelyi személyi nyilvántartó irodában azok a személyek, akik november 1-jéig nyújtották be kérelmeiket az új okmány kiállítására.
Egy lámpa is megsérült a napokban amikor a tűzoltók kivágtak egy veszélyesnek ítélt fát a marosvásárhelyi Vársétányon. Az 1912-ben ültetett ostorfák állapotát az elkövetkező időszakban mérik fel.
Antal Lóránt, Hargita megye RMDSZ-es szenátora az elmúlt négy évben a szenátus energiaügyi bizottságának elnökeként dolgozott. Fontos szerepet tölt be a bizottság, hiszen megfelelő energiaellátás nélkül erős gazdaság sem létezhet.
2 hozzászólás