Előfordul, hogy a sok előjegyzett beteg miatt a pácienseknek több órát kell várakozniuk sorra kerülésükig a napi ellátás során. Archív
Fotó: Gecse Noémi
Esetenként több órás várakozási idővel is számolni kell a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház napi járóbeteg-szakrendelései során, ráadásul a vizsgálatra szánt idő jó részét elveszi a papírmunka. Nincs ez másképp a többi állami kórházban sem, azonban egy bukaresti kórház fiatal rezidense megmutatta, lehet másképp is.
2018. július 21., 19:092018. július 21., 19:09
A bukaresti Grigore Alexandrescu Sürgősségi Klinikai Gyermekkórházban nemrég sikerült megoldani azt, ami a többi állami kórházban már több mint egy évtized óta probléma:
– olvasható a Digi24.ro portál tudósításában. Mint írták, dr. Alexandru Herdera a gyermekgyógyászati osztály ortopéd rezidens szakorvosa egy kimerítő ügyelet után döntött úgy, hogy megpróbálja csökkentetni a várakozási időt a kórházi ambulancián, így a középiskolai tanulmányiból fennmaradt informatikai tudás segítségével megírta az erre használatos szoftvert.
A MediWeb nevet viselő program rendszerezi a pácienseket, azaz sorszámok segítségével rendezi és igazgatja azok mozgását a kórházi ambulancián, továbbá a szakorvosok recepteket és küldőpapírokat állíthatnak ki egyenesen a rendszerből néhány kattintással, anélkül, hogy az ilyenkor megszokott iratok kitöltésére sok időt szánnának.
Mindenki elégedett: a betegek sokkal kevesebbet várnak, az orvosok és asszisztenseik pedig a tényleges munkájukat végezhetik a papírok végtelen töltögetése helyett.
A megyei kórházban lévő járóbeteg-rendelőintézet várakozójában. Kivizsgálásra várva. Archív
Fotó: Gecse Noémi
Vízi Mária Melinda, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház ápolási igazgatója érdeklődésünkre közölte, Hargita megye legnagyobb egészségügyi intézményében
Tudni kell, hogy a járóbeteg-rendelésben osztályonként meg van szabva, hogy óránként hány pácienst láthat el a szakorvos: egyes szakokon 30 perc áll az orvos rendelkezésére, az osztályok többségében viszont csak 15 vagy 20 perc. Az ápolási igazgató szerint
Az ápolási igazgató arról is beszámolt, hogy a csíkszeredai kórházban is volt korábban próbálkozás a sorszámos rendszer bevezetésére, azonban főképp az idősebb páciensek nehezen tudtak kiigazodni ezen, így a bevezetése után nem sokkal meg is szüntették.
Azt is kiemelte, általában azokon az osztályokon van hosszabb várakozási idő a napi ellátás során, amelyeken kevés orvos teljesít szolgálatot. Vízi Mária Melinda szerint a csíkszeredai kórházban is vannak elképzelések a járóbeteg-ellátás folyamatának gyorsítására.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
szóljon hozzá!