Fotó: Kristó Róbert
Nehéz időket hozhat Csíkszeredára a helyi pénzügyi törvényt módosító tervezet – derül ki Ráduly Róbert Kálmán csöppet sem derűlátó szavaiból. Csíkszereda polgármestere szerint a módosítás egyrészt jelentős létszámkarcsúsítást kényszerít az önkormányzatra, saját apparátusa és a hozzá tartozó intézmények esetében, de a „nagyobbik baj” az, hogy jelentős forrásokat vesz el a személyi jövedelemadó megnyirbálásával.
2010. június 29., 10:332010. június 29., 10:33
Fotó: Kristó Róbert
Közel hatvan személlyel kevesebb és évi nyolcmillió lej mínuszban – Ráduly Róbert Kálmán szerint ezzel jár a helyi pénzügyi törvény módosításának alkalmazása Csíkszereda esetében. A szóban forgó törvény tervezett módosítása többek között kitér arra, hogy az önkormányzatoknak, mind település-, mind megyeszinten hány alkalmazottjuk lehet.
„Lakosságarányos rendszer van kidolgozva, amiből pontosan ki lehet számolni, hogy Csíkszeredában 260 ember lehet alkalmazásban. Ebbe pedig beleszámít a tanügyi, egészségügyi és szociális szférán kívül az összes többi, azaz Csíkszereda esetében többek között a Sportegylet, a most alapított új városi sport klub, a Csíki Játékszín, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes, a Csíki Székely Múzeum, a város karbantartó csoportja, a kertészet, a városháza, a lakossági nyilvántartó. Számításaim szerint mintegy 58 fővel haladjuk meg a megszabott 260 fős állományt” – vázolta a jelenlegi helyzetet Ráduly, aki szerint a jogszabály életbe lépésével a szükséges létszámkarcsúsítás egyaránt érint majd mindenkit. „Ennyire átlátható, tisztességes és egyértelmű rendszert még nem dolgoztak ki a közszférában dolgozók számát illetően Romániában. Racionálisnak találom, és nem is szólok ellene, ami a sarokszámokat illeti” – szögezte le, de sietett megjegyezni „ennek is vannak hátulütői”. Éspedig az – derült ki –, hogy az országban Csíkszereda az egyedüli olyan megyeszékhely, ahol minden kulturális intézmény a városé.
„A júliusi önkormányzati ülésen valószínűleg azzal fogunk foglalkozni, hogy az az egy főkönyvelő, aki a múzeumot, az együttest és a színházat is könyveli, hol lesz. Az az egy pénztáros, aki mind a három kulturális intézményt ki fogja szolgálni, hol lesz. Arról kell döntenünk, hogy megszüntetjük-e a kertészetet vagy csökkentjük az ott dolgozók számát, és még sorolhatnám” – vázolta a teendőket Ráduly.
Fotó: Kristó Róbert
„A karcsúsítás lenne a kisebbik baj, a nagyobbik baj az, hogy a bevételi oldalt jelentősen csökkenteni kívánják, komoly forrásokat véve el az önkormányzatoktól” – fűzte hozzá a polgármester. Ez azt jelenti, hogy a személyi jövedelemadó jelentős részét elvennék az önkormányzatoktól, gazdagítva a központi költségvetést.
„A személyi jövedelemadóból eddig 82 százalék maradt helyben, ebből 47 százalékkal gazdálkodott a város, 13 százalék került a megyei költségvetésbe, a különbség pedig egy olyan alapba, amelyből megyei szinten megtörténtek a visszaosztások – részletezte a polgármester. A 82 százalékot egyik napról a másikra 60 százalékra csökkentenék – fűzte hozzá –, ez pedig azt jelenti, hogy a településeknél az eddigi 47 százalék helyett 35 százalék marad. Csíkszereda esetében pedig ez évi mínusz nyolcmillió lejt jelent. Mintegy érzékeltetve e veszteség súlyát, Ráduly rámutatott, a Mikó-vár felújításának teljes költségvetése közelíti meg a nyolcmillió lejt.
Ugyanakkor azt a 13 százalékot, ami a megyei önkormányzathoz jut a személyi jövedelemadóból, kilenc százalékra csökkentenék. Ez pedig Hargita megye esetében a polgármester becslése szerint évi harmincmillió lejt tesz ki.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!