Fotó: Gábos Albin
Egyebek mellett a sikeresen érettségizők arányának növelését tűzte ki célul a világszinten egyedülállónak számító ROSE-program, amely keretében a Világbank anyagi támogatásával szervezhetnek eredményességet javító programokat a gyengébben teljesítő romániai középiskolák. Hargita megyében 17 tanintézmény részese a programnak, ezekben a 2018–2019-es tanévben 6,80 százalékkal javult az átmenési arány az érettségin.
2020. február 13., 19:192020. február 13., 19:19
Románia közel ezer tanintézete részese a Világbank által finanszírozott ROSE-programnak (Romania Secondary Education Project – Romániai Középfokú Oktatási Projekt), amelynek lebonyolítására több mint 200 millió eurós (egymilliárd lejen felüli) támogatást kapott az ország. A programot 2015-ben indították el, az első két év azonban a tervezésről, pályázatírásról szólt, így tulajdonképpen csak 2017-ben rajtolt el a gyakorlatban.
Az azóta elért eredményekről az ország számos pontján beszámolókat tartanak a napokban, a Hargita megyei megvalósításokat csütörtökön az Apáczai Csere János Pedagógusok Házában ismertette Radu Jugureanu projektvezető.
Fotó: Gábos Albin
Mint a sajtótájékoztatón elhangzott, a ROSE-program célja az iskolaelhagyás csökkentése, a tanulmányi eredmények és az érettségin való átmenési arány javítása, illetve a motiváció növelése. Mindezt számos eszközzel érhetik el az iskolák a megpályázott összeg felhasználásával, ezek közé tartoznak például a felzárkóztató órák, a pályaválasztási tanácsadás és egyéni tanácsadás, fejlesztés, a tanórán kívüli tevékenységek (tanulmányutak, ösztöndíjak, részvétel különböző versenyeken), illetve az iskolai helyiségek felújítása vagy az eszközbeszerzés.
Fotó: Gábos Albin
Noha a program finanszírozása akadozott az évek során, a kiosztott összegeket látszólag eredményesen használták fel a középiskolák, hiszen a 2018–2019-es tanévben országos szinten 4,41 százalékkal javult az érettségin az átmenési arány a programban résztvevő iskolákban, miközben a többi tanintézetben ez az arány csak 2,34 százalék volt.
Hargita megyében összesen 17 középiskola részese a programnak, ezek közül négy tanintézmény még a megyei átlagnál is jobb eredményeket ért el: az említett tanévben a csíkszeredai Venczel József Szakközépiskolában 9,80 százalékkal nőtt az érettségi átmenési arány, a gyergyószentmiklósi Batthyányi Ignác Műszaki Szakközépiskolában 12,85 százalékkal, a csíkszeredai Joannes Kájoni Szakközépiskolában 18,79 százalékkal, a csíkszeredai Székely Károly Szakközépiskolában pedig 22,22 százalékkal. A program az előzetes adatok szerint 2022 végén ér véget, de szükség esetén a futamidő meghosszabbítható 2024 júniusáig.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!