Egyesek kiköltöztek, mások egyelőre maradtak. A bírósági eljárások kimenetelén múlik, hogy meddig
Fotó: Veres Nándor
A közel harmincból tizenegy család kiköltözött, a többiek viszont az általuk, vagy az önkormányzat által indított perek lezárásáig még maradhatnak azokban a csíkszeredai ANL-lakásokban, amelyekre márciusban nem hosszabbították meg a szerződésüket. A felszabadult lakásokat már új bérlők foglalták el.
2021. szeptember 04., 15:512021. szeptember 04., 15:51
Március elején derült ki, hogy az Országos Lakásügynökség (ANL) által épített tömbházakban lakó 28 család bérleti szerződését nem hosszabbították meg Csíkszeredában, mivel a szerződés haszonélvezője nem rendelkezett állandó munkahellyel a városban. Azóta tizenegy család kiköltözött, a többiek viszont maradhattak a folyamatban lévő bírósági eljárásoknak köszönhetően – tudtuk meg Bors Béla alpolgármestertől.
Mint részletezte, az önkormányzat 12 bérlő ellen indított eljárást, közöttük vannak olyanok is, akik szintén beperelték a városházát. A tárgyalásokat szeptember 14. és 30. között tartják, ezek lesznek az első meghallgatások.
Jó lenne, ha esetleg olyan döntés születne, amely megengedné, hogy átírjuk a szerződést egy másik családtag nevére. Minden bérlővel fogadóórákon beszéltük át a helyzetet, és közösen döntöttünk a perek mellett, mert ez idő alatt maradhattak a lakásokban, és nem voltunk rákényszerítve, hogy bárkit is akarata ellenére kilakoltassunk. Ezáltal időt nyerünk, és reméljük, hogy olyan döntés születik, amely lehetővé teszi, hogy minden család a lakásokban maradhasson” – húzta alá Bors Béla. Hozzátette:
Az új prioritási lista első 11 helyezettje már el is foglalta a lakásokat. Közöttük egyébként három olyan család is van, akiknek az év elején nem hosszabbították meg a szerződésüket, de ezúttal az a családtag lett az igénylő, aki rendelkezik csíkszeredai munkahellyel.
Mint arról korábban beszámoltunk, az ANL-tömbházlakások bérlésére vonatkozó feltételeket a 2001-ből származó 962-es kormányrendelet szabályozza. A feltételek közé tartozik például, hogy az igénylő nem lehet 35 évnél idősebb, nem rendelkezhet saját lakással, ahogy a családtagjai sem, és az állandó munkahelyének azon a településen kell lennie, ahol a bérelendő lakás található. Utóbbi feltétel viszont csak az első alkalommal történő bérlésnél szerepel, a szerződéshosszabbításnál már nem. Az országos előírások mellett azonban helyi határozatokkal is szabályozzák a kérdést, így született meg a csíkszeredai önkormányzat 2016-ból származó 165-ös számú határozata. Az ebben elfogadott kritériumrendszer tartalmazza egyebek mellett azt a feltételt, hogy az a személy, akinek a neve a szerződésben szerepel, csíkszeredai munkahellyel kell rendelkezzen (a szóban forgó határozatot 2016 óta ebben az évben alkalmazták először). Az idei szerződéshosszabbítások elbírálása során figyelembe vették a munkahelyre vonatkozó feltételt, és mint kiderült, számos család esetében nem rendelkezik csíkszeredai munkahellyel a bérlő, ezért nem hosszabbították meg a szerződésüket.
Közel harminc csíkszeredai család maradhat fedél nélkül, miután nem hosszabbították meg az általuk használt ANL-lakásra a szerződésüket erre az évre. Ennek oka, hogy noha egy helyi határozat ezt megköveteli, a szerződések birtokosai nem rendelkeznek állandó csíkszeredai munkahellyel.
Narancssárga és sárga kódú árvízriasztást adott ki szerdán az Országos Hidrológiai Intézet, az érintett Hargita megyei területeken árhullámokra, heves vízlefolyásra és vízszintemelkedésre kell számítani.
Az elmúlt 24 órában a Maros megyei hivatásos tűzoltóknak összesen 106 sürgősségi bevetésen kellett helytállniuk. Közúti balesetekhez, tizenegy tűzesethez, kidőlt fák eltávolításához riasztották őket.
Súlyos károkat okozott a kedd esti vihar Tusnádfürdőn: hatalmas széllel és esővel csapott le a fürdővárosra alig néhány perccel azután, hogy a Ro-Alert rendszeren keresztül riasztás érkezett.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, Maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
szóljon hozzá!