Fotó: Pethő Melánia
A zuhogó eső ellenére több százan gyűltek össze a gyilkostói Szent Kristóf kápolna védőszentjének búcsúján vasárnap. A szentmise a kápolna tíz éves fennállásának megünneplésével egészült ki.
2011. július 24., 18:562011. július 24., 18:56
2011. július 24., 21:172011. július 24., 21:17
Helyiek, környékbeli, illetve idegenből érkezett zarándokok gyűltek össze hálaadásra vasárnap a gyilkostói Szent Kristóf római katolikus kápolna kertjében; ez alkalommal ünnepelték a kápolna megszentelésének tizedik évfordulóját is. A szentmisét megelőzően a kápolna létrejöttének körülményeit Ferenczi Attila tanár, költő ismertette a hívekkel.
Visszatekintő beszédében a gyilkostói templom tíz évvel ezelőtti szentelésén elhangzottakból idézve, Gyergyó-kerület egykori főesperese, néhai Ft. Hajdó István gondolatait elevenítette fel. „Lármafát építeni viharban, vészben nagyon nehéz, de megéri, s nekünk, zord idők gyermekeinek újabb és újabb szentélyek kellenek, hogy Isten egét ostromoljuk, mert aki ezt teszi, annak bizalma van benne. Amikor itt, a természet csodájában a teremtő Isten utolérhetetlen alkotását látjuk, le kell borulnunk, visszatekintve a megtett nagy történelmi útra” – hangzottak el újra a kápolna építésének kezdeményezője, Ft. Hajdó István gondolatai, amit követően az egybegyűlt hívek egy perces néma csenddel adóztak az e hónap 8-án elhunyt Hajdó atya emléke előtt.
Ferenczi Attila a Szent Kristóf-kápolna alapító levelében foglaltakat és a kápolna technikai adatait is ismertette az egybegyűltekkel, ugyanakkor felsorolta mindazok nevét, akik munkájukkal hozzájárultak a szentély létrejöttéhez és jelenlegi állapotához.
„A Gyilkos-tó és a Békás-szoros csodálatos vidéke békességet kíván. A kápolna védőszentjével együtt kérjük Mennyei Atyánkat, hogy a különböző népek, nemzetek találjanak itt egymásra békében, és hogy életünk vándorbotja kizöldelljen Isten és a felebaráti szeretetben. Szent Kristóf vértanú, az utazók védőszentje, óvjon minden jóakaratú zarándokot!” – zárta gondolatait.
A búcsús szentmisét celebráló Hajlák Attila prédikációjában kifejtette, ahhoz, hogy ki-ki teljesíteni tudja személyes életútját, át kell adnia magát Istennek. A lelkész Szent Ágoston tanításából kiindulva mutatott rá arra, hogy azt a szeretet-tervet, amelyet mindenkinek el kell fogadnia, meg kell élnie, ki kell teljesítenie önmaga számára, csak akkor lehet véghezvinni, ha az életúton Istenre építünk.
A gyilkostói kápolna védelmezője, Szent Kristóf a közlekedők, az utazók védőszentje, így a búcsús szentmise befejezéseként – immár hagyományosan – sor került a járművek megáldására. Mind a Békás-szoros mind pedig Gyergyószentmiklós felől hosszú sorban haladtak el az áldást kiszolgáltató lelkészek előtt az autósok, motorbiciklisek.
A Szent Kristóf-kápolna rövid története
Az 1916-ban leégett kápolna helyére Kós Károly 1933-ban másikat tervezett, amelynek megépítése – anyagi nehézségek és a második világháború miatt – meghiúsult. A terveknek akkor nyoma veszett, így csupán a szerencsi Zemplén Múzeumban megőrzött képeslap alapján alkothattak fogalmat róla. A Kós Károly-i hagyományokat is követő tervet Anthony Gall magyar származású ausztráliai építész készítette, együttműködve a belső terveket, valamint a körfreskót készítő Stefanovits Péter és Elekes Károly képzőművészekkel. A kápolna alapkövét 1999. szeptember 26-án tették le. 2001. július 28-án szentelte fel Tamás József püspök Szent Kristóf vértanú tiszteletére.
Elérhető közelségbe került a Gyergyószéket átszelő autópálya építése, ez pedig nehéz és összetett feladat elé állítja a gyergyóalfalvi önkormányzatot. El kell készíteni a sztráda nyomvonalán a parcellázási tervet, tisztázni kell a tulajdonviszonyokat.
A jubileumi év jegyében a fogyatékkal élőkre irányítja a figyelmet a Gyulafehérvári Caritas. Április 29-én, kedden minden érdeklődőt várnak a 11 órakor kezdődő hálaadó szentmisére a gyergyószentmiklósi Szent Miklós-templomban.
Teljes útlezárásra kell számítani április 26-án (szombaton) és 27-én (vasárnap) Gyergyószárhegyen, a falu gyergyóalfalvi kijáratnál található vasúti átjárónál.
Az örmény népirtás áldozataira emlékeznek Gyergyószentmiklóson április 25-én, pénteken 19 órától az Örmény Közösségi Házban megrendezendő kulturális eseményen.
A falutól mintegy négyszáz méterre találták meg több órai keresés után azt az idős férfit, akinek eltűnését szerdán kora délután jelentették a hozzátartozói.
Szerdán látták utoljára a hozzátartozói a gyergyóalfalvi Vizoli Kálmánt. Keresés indult a megtalálására.
Főleg ingatlanok jogi helyzetéről szóló határozattervezetek kerültek a gyergyószentmiklósi képviselő-testület áprilisi rendes ülésének napirendjére. Emellett új projektekkel kapcsolatban is előreléptek, másokról azonban lemondtak.
Gyergyószék egyik legmélyebb gyökerű húsvéti hagyománya a határkerülés. Ezt idén is megszervezik húsvét vasárnapján. Elsősorban lovas rendezvény ez, de szívesen látnak bárkit, érkezzen bármilyen közlekedési eszközzel is a határkeresztekhez.
Kigyulladt egy tömbház tetőzete vasárnap délután Maroshévízen. A tűzoltók időben kimenekítették a lakókat, és sikerült megakadályozniuk a lángok továbbterjedését.
Folyamatosan gyarapodó hagyomány, hogy húsvét közeledtével tojásfa díszíti Gyergyószentmiklós főterét. Idén már 2642 darabot akasztottak az ágakra.
szóljon hozzá!