Fotó: Haáz Vince
Ahány megkérdezett, annyi féle vélemény születik arról, hogy miként befolyásolja a kisebbségi diákok teljesítményét az, ha szüleik a többség nyelvén oktató osztályba íratják őket. Egy dolog biztos: az anyanyelven való tanulásnak nemcsak identitásteremtésben, hanem az ismeretek és összefüggések elsajátításában is fontos szerepe van.
2024. március 06., 07:472024. március 06., 07:47
2024. március 06., 07:492024. március 06., 07:49
A legutóbbi PISA-felmérés során a kutatók azt is vizsgálták, hogy miként befolyásolja a kisebbségi diákok teljesítményét az, ha szüleik a többség nyelvén oktató osztályba íratják őket. Nehéz számukra leküzdeni a nyelvi akadályt az elemi osztályokban, és a tanmenet sem teszi lehetővé, hogy segítséget nyújtson a pedagógus számukra a felzárkóztatásban.
Az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) egyik legnagyobb hatású nemzetközi programja, a PISA néven ismert nemzetközi tanulói teljesítménymérés legutóbbi, 2022-es eredményeiből az is kiderült, hogy
Többek között erről is beszélgetett nemrég Kiss Tamás szociológus, Toró Tibor politológus, Kallós Zoltán oktatási államtitkár és Molnár Zsolt ombudsmanhelyettes, illetve Novák Csaba Zoltán, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet elnöke a PISA-felmérés romániai magyar oktatásra vonatkozó eredményei kapcsán.
Kallós Zoltán ebben az online közvetített beszélgetésben kifejtette, sokszor hallottuk, hogy a magyar gyerek azért kell román iskolába járjon, mert akkor jobban fog tudni érvényesülni – ez sok magyar közösségben elterjedt tévhit lett. „Az eredmények azt támasztják alá, hogy egyáltalán nem így van.
– részletezte az államtitkár, aki maga is tanított olyan román tannyelvű osztályban, ahol magyar diákok is voltak. Számukra a fordítás plusz időbe telik, és nem tudják úgy kifejezni magukat román nyelven, ahogy kellene.
– tette hozzá Kallós Zoltán.
Szakács Judith marosvásárhelyi tanítónő megkeresésünkre kifejtette: nagyon fontos az, hogy a magyar gyerek magyar osztályba járjon, hiszen később már nem tudja bepótolni az írás- és olvasási készségeket.
– tette hozzá a tanítónő.
Albert-Buzási Margit marosvásárhelyi magyartanárnak is elsősorban az jut eszébe az anyanyelven való tanulásról, hogy
„Ez is szerves része a gyökereink megteremtésének. Márpedig gyökerek nélkül sosem fogjuk tudni, hogy hol a helyünk a világban, hontalanok leszünk. Elmondhatjuk azt is, hogy
– osztotta meg véleményét a magyartanár. Mint hozzátett, be kell látni azonban, hogy ez sok embert egyáltalán nem fog meghatni, mert a tömegeket elsősorban az érvényesülés, a számszerűsíthető tények érdeklik.
– mutatott rá Albert-Buzási Margit.
Fotó: Haáz Vince
Azokban a közösségekben, ahol már óvodás kortól román tagozatra járatják gyerekeiket a szülők, mert nincs a településen magyar tagozat – ilyen például Nyárádtő –, a magyar gyerekek ötödik osztályra már jól beszélnek románul – mesélte Tövisi Melinda matematika szakos tanár, a Nyárádtői Általános Iskola pedagógusa.
Csak azok maradnak a nyárádtői iskola román tagozatán, akik román nyelven akarnak tanulni, ők viszont sokszor annyira elsajátítják a román nyelvet a teljesen román közösségben, hogy
– osztotta meg velünk tapasztalatait a tanárnő, aki maga is meglepődött a jelenségen.
Gyerektől függ az, hogy miként zárkózik fel kilencedik után a magyar diák a román osztálytársak szintjére – fejtette ki Crăciun Melinda, aki román nyelvet és irodalmat tanít a Marosvásárhelyi Mezőgazdasági Szakiskolában. Itt csak román osztályok vannak, de minden osztályban vannak magyar anyanyelvű diákok is. Mint elmondta,
Az okok között szerepel az, hogy mezőgazdasági iskola lévén csak itt nyújtanak szakoktatást ezen a területen, és van olyan vidéki diák, akinek a családjának farmja van, ezért szeretnék a gyereket mezőgazdasági szakoktatásban részesíteni. Vannak, akiknek nem sikerült olyan magyar osztályba bejutni, ahová szerettek volna, ezért döntöttek a mezőgazdasági iskola mellett, és
Hogy valóban könnyebb-e itt egy magyar diáknak, az attól is függ, hogy például van-e még magyar diák az osztályban. Ha van, akkor kevesebb az esélye, hogy a többséggel barátkozzon, beszélgessen, így nincs arra kényszerülve, hogy románul beszéljen – mesélte a szaktanár, hozzátéve, nemrég kérte meg az egyik magyar diáklányt, hogy üljön el a magyar barátnője mellől, így kénytelen románul is beszélni.
„Van olyan magyar diák, aki kilencedikben nem beszélt románul, de tizenkettedikre úgy feltornázta magát, hogy az elsők között végzett, a hangsúlyán sem lehetett érezni, hogy magyar anyanyelvű, amikor románul megszólalt. De
– összegezte megkeresésünkre Crăciun Melinda.
Úgy érvelt, hogy realista emberként tisztában van a jelenlegi politikai helyzettel, és tudja, mikor kell visszalépni.
Az már biztos, hogy nem lesz az első részhez hasonlóan hivatkozott klasszikus a Gladiátor II., hiszen az első filmben látott sémákra építkezik, ám látvány terén egy korrekt iparosmunka Ridley Scott filmrendező „műhelyéből”. Kritika.
Utcán élőket, roma gyerekeket, nehéz sorban élő időseket és a hajléktalanszálló lakóit keresték fel a Máltai Szeretetszolgálat marosvásárhelyi önkéntesei a 24 órás jótékonysági maratonon.
Több mint két évtized után még mindig képes újat mutatni a Székelyudvarhelyi Kamarazene Fesztivál.
Ködre kell számítani hétfőn éjfélig a csíkszéki és gyergyószéki térségekben, emiatt a látótávolság akár 50 méter alá is csökkenhet – közli a Hargita megyei tűzoltóság, amely sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki az időjárási viszonyok miatt.
Már szervezkednek a sepsi- és orbaiszéki motorosok, hogy idén is változatosan összeállított ajándékcsomagokkal lepjenek meg csaknem háromezer gyereket. Hogy a Mikulás puttonya tele legyen, ahhoz a közösség segítségére is szükség van.
Megrázó felvételt tettek közzé a napokban, sokkolva az internet és a közutak népét: egy szabálytalan előzés csak hajszál híján nem fordult katasztrófába.
17 méter magas lucfenyőt állítottak fel Csíkszereda ünnepi karácsonyfájaként a városi parkban hétfőn – adta hírül Facebook-oldalán Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.
A kormány tartalékalapjából érkezett 895 ezer lej felhasználásáról döntöttek és a városi ügyintézéseket segítő új projekteket is elindítottak Gyergyószentmiklóson, többek között ezekről döntöttek a hétfőn tartott rendkívüli önkormányzati ülésen.
A hét első felében a sokévi átlagnál magasabb hőmérsékleti értékekre lehet számítani országszerte, aztán lehűl a levegő, és hasonlóan alakul az időjárás a jövő héten is. Csapadék is több alkalommal várható a november 18. és december 1. közötti időszakban.
4 hozzászólás