Ez év vége jónak ígérkezik a turisztikai szektorban, a jövőre vonatkozóan azonban sok a megválaszolatlan kérdés
Fotó: Veres Nándor
Jó eséllyel megtelnek az ünnepekre és a decemberi hosszú hétvégékre a székelyföldi szálláshelyek – a koronavírus-járvány hatásai által az elmúlt két évben megtépázott idegenforgalmi ágazat ismét pezseg, ám érződnek már az energiaárak drágulása és a pénz értékvesztése által keltett bizonytalanságok is a turizmusból élők körében. Sokan nem tudják még, hogy jól árazták-e be a szilveszteri mulatságot, illetve arra a kérdésre sincs még válasz, hogy jövőre lesz-e pénze a potenciális vendégeknek.
2022. december 10., 22:022022. december 10., 22:02
2022. december 10., 22:182022. december 10., 22:18
Két nehéz év után idén lélegzethez jutott a turisztikai ágazat, visszatértek a vendégek a panziókba, szállodákba, és nem lesz ez másként a decemberi időszakban, az év végi hosszú hétvégéken, karácsonykor és szilveszterkor sem.
Parajdon nem kedvezett a turisztikai főszezon kihasználásának az, hogy nyár végén elhúzódó bezárásra kényszerült a sóbánya,
Amint arról Moldován László, a Sóvidék-Hegyalja Turisztikai Egyesület elnöke lapunknak beszámolt, a sokéves átlaghoz képest idén visszafogottabb az érdeklődés a parajdi szálláshelyek iránt a decemberi időszakban.
– fogalmazott. Megjegyezte: azok, akik kezelésre járnak Parajdra, továbbra is visszatérnek a településre, kihasználták a munkaszüneti napokat is,
Az egyesület elnöke úgy véli, ennek a gazdasági bizonytalanságok és az infláció lehet az oka. Mint mondta,
A turisztikai egyesület elnöke szerint a turistaforgalom szempontjából az idei év nagyjából 90 százalékos volt a járvány előtti utolsó évben, azaz 2019-ben tapasztaltakhoz képest.
Fotó: Veres Nándor
Szilveszterre mondhatni már el vannak adva a szálláshelyek Tusnádfürdőn, az ünnepi időszakban már csak a karácsonyra találni szabad helyeket az üdülőtelepülésen – tudtuk meg Molnár Ákostól. A Tusnádfürdői Turisztikai Egyesület elnökének tapasztalata szerint
Ő is úgy látja, hogy a foglalások tekintetében az idei esztendő megközelítette a 2019-es évet. Az viszont nagy kérdés még a turizmusból élők számára, hogy jövőre milyen lesz a turizmushoz való viszonyulása a potenciális vendégeknek – mondta kérdésünkre. „Az energiaárak nagyon elszálltak, még így is, hogy bevezették az árplafont, háromszoros, négyszeres árakról beszélünk a drágulás előtti helyzethez képest.
– sorolta az idei év nehézségeit Molnár Ákos. Kedvező hírként számolt be ugyanakkor arról, hogy miközben országszerte nagyon sok szálloda és panzió bezár a téli időszakra a magas energiaárak miatt, addig Tusnádfürdőn tudomása szerint nem zárnak be a vendéglátóhelyek – és remélik, hogy lesz is, aki számára nyitva tartsanak.
Fotó: Haáz Vince
Szovátán nem aggódnak az ünnepi időszak foglalásai miatt, noha a jelenlegi köztes időszakban kicsit gyengébb a szálláshelyek telítettsége.
– ismertette a Maros megyei üdülőtelepülésen tapasztaltakat Bereczki István, a Szovátai Turisztikai Egyesület elnöke. Kérdésünkre elmondta, hogy nehezen találni már szabad helyet az ünnepi időszakra, éppen megkeresésünk előtt próbált valakinek szabad szálláshelyet keresni, és alig talált. Bereczki István szerint
Úgy véli, most még van pénze a potenciális vendégeknek és áldoznak a kikapcsolódásra, a fűtésszámlák jelentette kiadást csak ezután fogják érzékelni, ezért takarékoskodással is csak ezután fognak tervezni.
– fogalmazott.
Fotó: Kristó Róbert
A költségszámítások azonban már idén gondot okozhatnak egyes szálláshelyeken, ugyanis nem biztos, hogy mindenhol jól árazták be az év végi ajánlataikat, és ezt az energiaár-sapkával kapcsolatos megkésett kormányintézkedések sem segítették – véli László Endre, a Székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) Klaszter elnöke.
„A vendéglátók között sajnos még nem mindenkiben tudatosult, hogy milyenek lesznek a téli számlák, és bizonyos szempontból ezek elég kiszámíthatatlanok is voltak, hiszen eléggé megkéstek ezek a kormányhatározatok. Most már gondolom tudják, hogy milyen árakkal kell számoljanak, de ahhoz például, hogy a szilveszteri árakat jól tudják kiszámolni, több hónappal előre kell tervezzenek.
– mondta a szakember, aki szerint a következő esztendő újból egy rendhagyó év lesz az idegenforgalmi ágazatban és a turisztikai szezont az fogja meghatározni, hogy a télen mennyire nőnek meg a lakosság mindennapi költségei.
A bizonytalanságok és gazdasági nehézségek ellenére azonban az idei esztendő vége kedvezően alakul majd a székelyföldi turizmusban.
Lazítás a medencében. Az idei év vége kedvezően alakul a székelyföldi turisztikai ágazatban
Fotó: Haáz Vince
„Az már látható, hogy nagyon sok foglalás van, olyan helyeken, ahol vannak mellékszolgáltatások is, tehát ahol van például wellness, vagy sportolási, szórakozási lehetőségek.
Karácsony viszont már kicsit programfüggő. Kovászna megyében például a kastélyturizmus telített, illetve Kovászna és Hargita megyében is azok az üdülőhelyek, ahol van wellnesslehetőség, megtelnek karácsonyra. Szilveszterre pedig minden” – vázolta a helyzetet László Endre.
A Székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment Klaszter elnöke úgy tapasztalja, hogy a térség idegenforgalma a telítettség szempontjából visszatért a normális kerékvágásba, sőt, az ágazat egyes részeiben a mutatók még talán jobbak is voltak idén, mint 2019-ben.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!