Társadalmi összetétel, bérek, gazdasági helyzet – mit mondanak a statisztikák Erdélyről?

Az erdélyi közösségre, társadalmi helyzetre összpontosító statisztikák rendszerezése és emészthető tálalása az Erdélystat célja, hangzott el az RMKT-találkozón •  Fotó: Erdély Bálint Előd

Az erdélyi közösségre, társadalmi helyzetre összpontosító statisztikák rendszerezése és emészthető tálalása az Erdélystat célja, hangzott el az RMKT-találkozón

Fotó: Erdély Bálint Előd

Mekkora az alkalmazottak aránya Erdélyben, mennyien élnek minimálbérből, mekkora az átlagkereset, volt-e tartós munkaviszonya az anyáknak a szülés előtt, és hogy néz ki a magyarlakta városok árindex-sorrendje? – egyebek között ezekre a kérdésekre kaphattak választ az RMKT székelyudvarhelyi szervezetének a legutóbbi találkozójának résztvevői. Az ugyan nem derült ki egyértelműen ezúttal sem, hogy Székelyudvarhelyen jobb vagy Csíkszeredában, de az igen, hogy minden nagyobb társadalmi közösségnek kell legyen saját söre, és jó, ha van egy statisztikai szolgálata is. Az utóbbit az erdélyi magyarság esetében az Erdélystat jelentette az elmúlt három évben, a szolgálat jövőbeni működése azonban bizonytalanná vált.

Széchely István

2022. június 13., 22:002022. június 13., 22:00

Erdélystat.ro – ismerjük meg az erdélyi statisztikákat és azokat, akik mögöttük vannak címmel tartott előadást csütörtökön a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) székelyudvarhelyi szervezete.

Minden valamirevaló országnak van saját söre és légitársasága. Nem árt, ha van focicsapata és atomfegyvere is, de legalább saját söre legyen – vezette fel az előadást egy Frank Zappa-idézettel Albert Sándor, a székelyudvarhelyi RMKT elnökségi tagja, közgazdászként azt is hozzáfűzve, szerinte egy valamirevaló nemzetnek statisztikai hivatala kell legyen.

Idézet
Az Erdélystat egyértelműen azt a szerepet vállalta fel, hogy a román statisztikai intézet és más hivatalos forrásokból, publikációkból elérhető, Erdély, vagy annak bizonyos régiói szempontjából releváns adatokat gyűjtsenek össze és emészthető formában tárják azokat a nagyközönség elé

– fogalmazott, szemlézésbe kezdve arról, hogy mi érhető el az Erdélystat.ro-n, elsősorban a társadalmi és gazdasági adatokra fókuszálva.

Erdélyben ugyanannyi az alkalmazott, mint a nyugdíjas

Az előadásból kiderült, hogy Romániában a nettó átlagkereset 3212 lej volt 2020-ban, Erdély pedig a második helyen áll az ország régiói között e tekintetben az itt mért 3004 lejes értékkel. Az országban közel 5 millió alkalmazott van, ami az összlakosságra vonatkozó bizonytalan adatokat tekintve nem túl sok, de ez az adat nem tartalmazza azokat, akik nem állnak alkalmazásban, de jövedelmet valósítanak meg, például különböző egyéni vállalkozási formákban.

A mintegy ötmillió alkalmazottnak nagyjából a harmada, azaz 1,8 millió Erdélyben él – ez a lakosságarányos adatoknak is megfelel –, és ugyanekkora a társadalombiztosítási alapból fizetett nyugdíjasok száma is.

A jövedelmeket tekintve ez a két legnagyobb kategória az erdélyi lakosság körében, egyaránt 27–27 százalékos részarányt képviselve. A kiskorúak száma 1,19 millió körüli – ez a gyermekpénzek számából derül ki –, a részarányokat összeadva azonban kiderül, hogy az erdélyi lakosság 22 százalékáról nem tudni semmit, azaz nem szerepelnek egyik jövedelmi kategóriában sem.

Minimálbért kap a dolgozók harmada

Az 5 millió romániai alkalmazott közül körülbelül 1,5 millió minimálbérért dolgozik – sorolta az adatokat Albert Sándor –, Erdélyben pedig valamivel rosszabb ez az arány: az 1,8 millió alkalmazottból 587 ezer kap minimálbért. Az ország összes alkalmazottjának a köz-, illetve magánszférában dolgozókra történő csoportosításával tovább romlanak a jövedelmet termelőkre vonatkozó adatok: az alkalmazottaknak majdnem a 27 százaléka – 1 270 000 ember – dolgozik a közszférában, a fennmaradó 3 762 000 pedig a magánszférában.

Idézet
Az Erdélystatban az a jó, hogy Erdélyt régiókra bontották, Székelyföldre, Közép-Erdélyre, Partiumra, Dél-Erdélyre, Bánságra és Észak-Erdélyre, és a legtöbb említett statisztika elérhető ezekre a régiókra is

– mondta előadásában Albert Sándor, szemlézve néhányat régiós adatot. Ezekből derült ki, hogy Székelyföldön 73 százalékos a magánszférában alkalmazottak aránya, ami kisebb a régiók többségében mért aránynál. A régióra történő nagyítás egyebek mellett rávilágít arra, hogy

Hargita megye Erdély-szerte az élmezőnyben áll a minimálbéres alkalmazottak arányát tekintve (41%) – a romániai átlag 31, az erdélyi pedig 32 százalék –, de dobogós Máramaros (42%), illetve Szilágy megye (41%) is. Brassó, Szeben és Kolozs megye üdítő kivételnek számítanak a maguk 25 százalék körüli arányával.

Érdekes adat, hogy az átlagkeresetek 2008–2020 közti nettó értékének a növekedése Erdélyben volt a legmagasabb, 2,6-szoros az emelkedés, a régión belül azonban Székelyföld ebben sem szerepel túl jól. Az alkalmazottak száma az említett időszakban a masszív elvándorlás ellenére is nőtt, igaz, Erdélyben csak 1 százalékot – Bukarestben például 10-et –, Székelyföldön viszont 3 százalékos csökkenést mutat ez az adat.

A vásárlóerő javult, de messze még az EU-s átlag

A háztartások bevételi tekintetében az elmúlt évtizedben sokat javult a helyzet Romániában – a nominális értékben kifejezett számoknál a vásárlóerő-paritás adatai kicsit jobban mutatnak –, de ezekből a bevételekből még mindig csak a mintegy 45–65 százalékát tudja megvásárolni a hazai lakosság azoknak a termékeknek és szolgáltatásoknak, amire az EU fejlettebb tagállamaiban futja.

A nyugdíjak esetében még rosszabb a helyzet: a romániai járandóság vásárlóereje kevesebb mint a fele az EU-s átlagénak.

A bevételek – bérek és nyugdíjak – reálértékének a növekedése tekintetében Erdély elmarad a Romániai átlaghoz képest – a nominális, illetve reálérték-növekedést illetően az lehet a magyarázat Erdély eltérő pozíciójára, hogy itt az árak is erősebben nőttek.

Meglepő, sőt, meghökkentő helyzetre utalnak a száz, két évesnél kisebb gyerekre jutó gyermeknevelési támogatásokra (GYES) vonatkozó adatok: ebből ugyanis kiderül, hogy Erdélyben az anyáknak csak a fele jogosult GYES-re, ugyanis nem volt tartós, a szülést megelőző két évben összesen legalább egy év munkaviszonyuk.

A megyék rangsora fejlettség szerint

Az Erdélystat céljáról, működéséről, az elemzések módszertanáról beszélt a rendezvényen Barna Gergő szociológus, a statisztikai szolgálat munkatársa, továbbá arról, hogy milyen statisztikák, elemzések a legnépszerűbbek az erdélyiek körében, és a fejlettség változására vonatkozó, megyékre lebontott indexet is bemutatott.

Idézet
Nyilván vitatható, hogy mit kell egy ilyen indexbe bepakolni, az én alapvető szempontom az volt, hogy legyenek egységesek és összehasonlíthatók az adatok, és időben legyen meg minél több, hiszen látjuk, hogy a statisztikai intézet nem sieti el az adatoknak a közlését

– fogalmazott az összehasonlításról Barna Gergő. A születéskor várható élettartamot, az öregedési indexet, a belső migrációs egyenleget, az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP), a nettó átlagkeresetet, a termelékenységet, a cégsűrűséget és a cégforgalmi adatokat vizsgálva készítette el a megyékre vonatkozó fejlettségi indexet a 2012–2020 közti adatok alapján. Országosan a főváros körülölelő Ilfov, Kolozs, Temes, Brassó, Szeben és Konstanca megyék állnak az élen, az első háromnak nem is változott a pozíciója a vizsgált időszakban, de a mutatók alapján Kolozs megye jócskán megelőzte Temes megyét. Az erdélyi megyék közt Fehér, Arad, Maros, Bihar, Beszterce és Szilágy a sorrend, közülük a szociológus Szilágy megyét emelte ki, az ugyanis hét helyet javítva jutott fel a hatodik helyre az említett időszakban.

Idézet
Sajnos a székelyföldi megyék és Szatmár is az utolsó harmadba került, viszont Hargita és Kovászna is javított egy-egy pozíciót, Szatmárnak és Máramarosnak viszont nagyon erős a pozíciónyerése ebben a 42-es listában

– fogalmazott. Hargita és Kovászna javított a helyezésén az egy főre jutó GDP tekintetében, megállni látszik a csökkenő tendencia, ami a 90-es évek óta volt tapasztalható, akkor ugyanis még a felső középmezőnyben helyezkedtek el a megyék között. Az egy főre jutó GDP-t illetően nincs egy egyértelmű trend az országban, noha az utóbbi években kissé csökkent a megyék közti különbség, de még így is jelentős. „Arra számítottunk, az volna a normális, hogy ha egy harmonikusan fejlődő országról beszélünk, akkor a sokmilliós támogatások arra összpontosulnak, hogy ezeket a különbségeket minél inkább tompítsák, de ez nem érvényesült egyértelműen” – magyarázta Barna Gergő. Ez kitűnik az egy főre jutó GDP-re vonatkozó adatokból is: a lakosság kétharmada olyan megyében él, amely átlag alatti egy főre jutó GDP-vel rendelkezik.

Az önismeret javítása, az identitás erősítése a cél

Az erdélyi közösségre, társadalmi helyzetre összpontosító statisztikák rendszerezése és emészthetővé tétele a céljuk, ezáltal pedig az erdélyi társadalom önismeretének a javítása – fogalmazta meg céljaikat az Erdélystat képviselője, ugyanis egy 2017–2018-as felmérés is azt igazolta, hogy az erdélyi magyarság nagyon kis mértékben ismeri önmagát, még az abszolút számok tekintetében is. „Nem titkolt célja volt ennek az is, hogy a különböző regionális identitásokat erősítsük, legyen az az erdélyi, a székelyföldi vagy a partiumi” – mondta Barna Gergő, a nehézségek között megemlítve az etnikai adatokra vonatkozó adatforrások szegényességét is.

Az Iskola Alapítványon keresztül, kizárólag magyar állami támogatásból valósult meg ez a projekt – az Erdélystat –, az 1000 Év Erdélyben 100 év Romániában című Iskola Alapítványos program részeként. Ez egy hároméves program volt, ami lejárt

– utalt az Erdélystat jövőjével kapcsolatos bizonytalanságra Barna Gergő.

„Egy óriási adathalmon ülünk”

Az Erdélystat ötlete már nagyon rég megfogalmazódott bennük, ugyanis az volt az érzésük, hogy amikor az erdélyi magyarok Erdélyről beszélnek, akkor „egy kicsit múltba révedő fogalommá válik Erdély, egyszerűen azért, mert amikor a jelenről beszélünk, Erdély-szinten nem állnak rendelkezésre releváns információk.”

Idézet
Azon gondolkodtunk, hogy ezen lehetne változtatni, mert egy óriási adathalmon ülünk, amelyet az adófizetők pénzéből állítanak elő különböző román állami intézmények, csak amikor ezt publikálni kell, akkor nyilvánvalóan a saját perspektíváikat nézik, és nem szedik össze a tizenhat erdélyi megyét és nem készítenek Erdély- vagy etnikus-specifikus elemzést

– idézte fel a projekt létrejöttének célját Kapitány Balázs szociológus, demográfus, a KSH tudományos főmunkatársa, az Erdélystat képviselője. Figyelték a közbeszédet, akár a kocsmai beszélgetéseket is, hogy melyek azok a témák, amelyek érdeklik az erdélyi magyarokat, és amelyekről nincsenek releváns adatok. Így készítettek – saját adatgyűjtést is végezve – erdélyi iskolarangsort, de az erdélyi gépkocsiállomány szerkezetéről is elemzést.

Az erdélyi magyarlakta városok megélhetési költségindexe

Állandó téma az is, hogy hol a legnagyobbak a fizetések és hol a legolcsóbb az élet, ezért elkészítették az erdélyi magyar városok árindexét is – tért rá egy másik érdekes felmérésre Kapitány Balázs.

Az angol nyelvű Economist hírmagazin által készített, a világvárosokat a megélhetési költségek alapján összehasonlító indexének a módszertani háttéranyagát vették alapul, azt próbálták az erdélyi viszonyokhoz igazítani.

Negyvenhárom olyan költséget határoztak meg, amelyek eltérnek városonként, köztük például a piaci árakat, béreket, a lakhatási költségeket, a színházjegyek árát, múzeumi belépők költségét, az éttermi árakat, a legolcsóbb taxitársaságok árait, és számos más, az élet minden fontos területére kiterjedő árakat hasonlították össze.

Ez alapján állt össze az erdélyi magyarlakta városok megélhetési költségindexe, amelyen

Kolozsvár képviseli a 100 százalékos értéket. A második helyen Brassó áll 94,7 százalékkal, tehát ott nagyjából öt százalékkal olcsóbb az élet. A harmadik Temesvár, a negyedik helyen pedig meglepő módon Sepsiszentgyörgy áll 88 százalékos értékkel. A kovásznai megyeközpontot Zilah és Szatmárnémeti követi, a hetedik helyezett pedig újabb meglepetés: Csíkszereda (84,5%), ahol a bevételeket és kiadásokat tekintve drágább a megélhetés, mint Aradon, Nagyváradon vagy Marosvásárhelyen.

A nyolcadik Székelyudvarhely (80,9%), a kilencedik Nagybánya, a tizedik Kézdivásárhely, a tizenegyedik pedig Gyergyószentmiklós 73,9 százalékos értékkel.

„Nem tudjuk, hogy ez számít-e, de abban bízunk, hogy ezzel valami objektív-szerű fogódzót tudunk adni az erdélyi magyarságnak. (…) Már régóta szerettük volna elkészíteni, ez egy egyszeri finanszírozású lehetőség volt az 1000 Év Erdélyben 100 Év Romániában program keretében kapott támogatásból” – mondta Kapitány Balázs. Arról is beszélt az előadáson, hogy egyébként nem voltak nagyok a statisztika költségei, a számok gyártása a nagyon költséges része a folyamatnak. Elmondta ugyanakkor, hogy a finanszírozási program véget ért, így egyelőre bizonytalan az Erdélystat jövője.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 15., péntek

Nem akadályozza az aszfaltozást az időjárás Gyergyószentmiklóson

Több gyergyószentmiklósi utcában is aszfaltoznak: van ahol egy öt éve húzódó beruházás zárul le, máshol a közművesítési munkálatok miatt felásott burkolatot állítják helyre.

Nem akadályozza az aszfaltozást az időjárás Gyergyószentmiklóson
2024. november 15., péntek

Élettársát fenyegette és felgyújtotta a saját lakókocsiját egy jeddi férfi

Porig égett egy lakókocsi, amelyet tulajdonosa szándékosan gyújtott fel a Maros megyei Jedden – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya. A férfi előzetes letartóztatásba került.

Élettársát fenyegette és felgyújtotta a saját lakókocsiját egy jeddi férfi
2024. november 15., péntek

Adománygyűjtést szervez a Csíkszeredai Vöröskereszt

Gyűjtőakciót szervez a Csíkszeredai Vöröskereszt, hogy szebbé tehessék a rászoruló családok ünnepi időszakát. Adományként élelmiszert és édességet lehet a gyűjtőpontokhoz vinni.

Adománygyűjtést szervez a Csíkszeredai Vöröskereszt
2024. november 15., péntek

Élelem nélkül, embertelen körülmények között dolgoztattak Kovászna megyeieket Magyarországon

Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.

Élelem nélkül, embertelen körülmények között dolgoztattak Kovászna megyeieket Magyarországon
2024. november 15., péntek

Székelyföldre érkezett Szijjártó Péter, Magyarország külügyminisztere

Székelyföldre látogatott pénteken Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere, hogy az RMDSZ kampányát segítse.

Székelyföldre érkezett Szijjártó Péter, Magyarország külügyminisztere
2024. november 15., péntek

Ingyenes laboratóriumi vizsgálatok Marosvásárhelyen

Még mindig van pénzalap, így ingyenesen lehet elvégeztetni a család- vagy szakorvos által felírt laboratóriumi vizsgálatokat a marosvásárhelyi nagykórházban.

Ingyenes laboratóriumi vizsgálatok Marosvásárhelyen
2024. november 15., péntek

Szatmárnémetiben játszik a sepsiszentgyörgyi társulat

Az Interetnikai Színházi Fesztiválon (IFESZT) mutatja be William Shakespeare darabját a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulata péntek este.

Szatmárnémetiben játszik a sepsiszentgyörgyi társulat
2024. november 14., csütörtök

Józan ésszel az erdélyi magyar közösség létkérdéseiről, kihívásairól és lehetőségeiről

Közigazgatási reform, nyelv- és szimbólumhasználat, helyi autonómia: e témák kerültek terítékre Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, Tamás Sándor tanácselnök és Kelemen Hunor, az RMDSZ államelnökjelöltje csütörtök esti pódiumbeszélgetésén.

Józan ésszel az erdélyi magyar közösség létkérdéseiről, kihívásairól és lehetőségeiről
2024. november 14., csütörtök

Adóamnesztia: meghosszabbították a törlesztési időszakot

A pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.

Adóamnesztia: meghosszabbították a törlesztési időszakot
2024. november 14., csütörtök

Megnyitotta kapuit a harmincadik Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár

Harmincadik alkalommal nyitotta meg kapuit a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár csütörtökön délelőtt. Itt nem csak a legújabb köteteket lehet fellapozni, hiszen gazdag programkínálattal várnak minden korosztályt a Nemzeti Színházba.

Megnyitotta kapuit a harmincadik Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!