Fotó: Pethő Melánia
Tizenötödik tanévnyitó ünnepségét tartotta héftőn a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Gyergyószentmiklósi Kihelyezett Tagozata, ezzel kezdetét vette a 2011/2012-es egyetemi tanév.
2011. október 03., 17:042011. október 03., 17:04
2011. október 04., 09:222011. október 04., 09:22
Idén 37 első éves hallgató kezdi el tanulmányait a gyergyói egyetemen
28 magyar és 9 román szakos egyetemi hallgató iratkozott idén a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Gyergyószentmiklósi Kihelyezett Tagozatára. Mind a magyar mind pedig a román tagozatosok száma csökkent az utóbbi évek jelentkezéseihez képest – az elmúlt tanévhez viszonyítva közel 50 fővel kevesebb hallgató kezdte idén az egyetemet a gyergyói intézményben. Idegenforgalom-földrajz alapképzésen, valamint a mesterképzésen jelenleg közel 250 hallgató tanul – közölte a megnyitó ünnepségen dr. Dombay István egyetemi docens, az intézmény igazgatója.
„Idén a beiskolázási kérdések voltak a legnagyobb problémáink” – mondta, az érettségi vizsgákon való alacsony átmenési aránynak, a jelen gazdasági helyzetnek, illetve az 1990-es évek demográfiai hullámvölgyének mostanra kiható következményeivel magyarázva a felsőoktatásra jelentkezők szokatlanul alacsony számát. Az intézményvezető a negatívumok mellett lényegesnek tartja, hogy a gyergyói egyetem állami költségvetésből fenntartott helyei mind az alap-, mind a mesteri képzésen beteltek.
Az egyetemek új besorolásával kapcsolatban az igazgató elmondta, a Babeş-Bolyai Egyetem a második helyen áll Romániában, a legutóbbi nemzetközi besorolások alapján pedig világviszonylatban az első 500 egyetemet közelíti. Közölte továbbá azt is, hogy a besorolással járó egyik nagy előnyt az egyetem gyergyói tagozata számára a mesteri képzés megnövelt államilag támogatott helyei jelentik. Az eddigi 16 helyett idén 30 ingyenes hely van a mesteri képzésen.
Az itt végzett hallgatókról Dombay elmondta, nagy részüknek sikerült a szakmában elhelyezkedni, sokan az ország határain kívül érvényesítik a Gyergyóban szerzett diplomát. Ez az eredmény ugyan büszkeségre ad okot, mégis Székelyföld turizmusának fellendítésére buzdította a megnyitón jelenlévő hallgatókat. „Nem mindegy, hogy én más szolgája vagyok jó pénzért, vagy itthon vagyok és a saját szekeremet, Székelyföld szekerét tolom. Hiába énekelünk himnuszokat, sírva mondunk verseket, ha fogjuk magunkat és elmegyünk” – fogalmazott.
A megnyitó ünnepség után az egyetemi hallgatók órarendjüket böngészték
Dr. Dombay gondolatait folytatva, a megnyitón jelen lévő Mezei János polgármester is az itthon maradásra, az itthon boldogulásra hívta fel a hallgatók figyelmét. Ebben a szellemben kívánt jó tanulást, a tudás gyarapítását, kellemes időtöltést mindnyájuknak. Az egyetemi kihelyezett tagozat 15. megnyitó ünnepségének alkalmából pedig gratulált az intézmény létrehozásáért tevékenykedő személyeknek, illetve az egyetemnek, az idők folyamán elért fejlődéshez.
A hallgatókat dr. Dézsi Zoltán tanár is köszöntötte. Gyergyószentmiklós egykori polgármestere, aki annak idején megfogalmazta az egyetem létjogosultságának gondolatát, elismerését fejezte ki a kihelyezett tagozat tanári közösségének, akik valamennyien doktorként vagy doktoranduszként adják tovább tudásukat a hallgatóknak. Az egyetem tekintélyének öregbítése céljával arra kérte a hallgatókat, tanáraikkal együtt próbálják meg értelmesen kihasználni a jelenlegi körülményeket, a ma adta feltételeket. „Húzni kell ezt a szekeret, keményen. Húzzuk mi, tanárok. Ti pedig ne toljátok, hanem húzzátok velünk együtt, mert értetek megy a szekér” – szólt a hallgatókhoz Dézsi.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
szóljon hozzá!