A szállítási ütemterv marad, csupán a kukákra ragasztandó matricák színei változnak Székelyudvarhelyen
Fotó: Beliczay László
Mostantól három különböző kategória szerint lehet szerződést kötni az RDE Hargita hulladékszállító vállalattal Székelyudvarhelyen. A mennyiségi besorolást színkódok jelzik, így a vállalat alkalmazottai pontosabban követni tudják nemcsak az érvényes szerződéseket, hanem azt is, hogy az adott háztartás annak megfelelő tételű szemetet szállíttat el, vagy sem.
2022. január 10., 19:292022. január 10., 19:29
A matricás megkülönböztetésekre elsősorban azért van szükség, hogy csökkenteni tudják a visszaéléseket, tudtuk meg Bálint Leheltől, az RDE Hargita szemétszállító vállalat ügyvezetőjétől.
Eddig minden szerződéstípushoz egyforma matrica járt, ezzel azonban csak az érvényes szerződés meglétét tudták ellenőrizni a vállalat alkalmazottai, a mennyiséget nem, magyarán a felhasználók saját bevallásuk szerinti mennyiségre kötötték a szerződést. Az új rendszer azonban várhatóan pontosabb ellenőrzést tesz lehetővé:
rózsaszínű öntapadós címke jár az 1–2 személyből álló háztartásra kötött szerződéshez,
narancssárga a 3–4,
és barna az öt főnél népesebb háztartásokra kötöttekhez.
A matricákat január elsejétől elkezdték kiosztani a lakosoknak a megkötött szerződések függvényében.
tehát ahol nem találnak új matricát, onnan az említett dátumtól kezdve nem szállítják el a hulladékot. Kérdésünkre, hogy mi történik, ha a régi szerződés még nem járt le erre a dátumra, Bálint Lehel elmondta, nem kell idő előtt újat kötni, a matricát a számlával együtt kiküldik az adott címre.
ott nem lesz matricázás – tette hozzá az ügyvezető. Az RDE Székelyudvarhelyen 120 és 240 literes kukákat bocsát a lakosság rendelkezésére, ezeket a standardizált edényeket tudják a szemeteskocsik üríteni. A kukákat nem feltétlenül tőlük kell a lakosoknak megvásárolniuk, máshonnan is beszerezhetik. Emellett a cégtől továbbra is vásárolhatnak szemeteszsákokat arra az esetre, ha alkalomadtán a szerződöttnél nagyobb mennyiségű hulladékot termelnek. Ezek árában már benne van a szállítás díja is.
– tette hozzá Bálint Lehel.
Fotó: Beliczay László
A hargitai megyeszékhelyen és környékén más módszerrel történik a hulladékgyűjtés és -szállítás. Pál Tamás, az Eco-Csík ügyvezető igazgatója elmondta, a törvény értelmében
Itt is minden háztartás előre fölbecsülheti, hogy mennyi hulladékot termel havonta, és annak megfelelő méretű kukát szerződik le a céggel. Ám az Eco-Csík által kiszolgált zónában 50, 80, 120, 150 és 240 literes edényeket használnak, ami több lehetőséget is biztosít a lakóknak a mennyiség alapú szerződés kiválasztásához.
Pál Tamás elmondása szerint három éve működik ez a rendszer, a visszajelzések alapján pedig úgy tűnik, bevált, hiszen
illetve arra is lehetőséget ad, hogy megpróbálják csökkenteni azt. Ritkán fordul elő, hogy többlethulladékot tesznek ki – ezt egyébként itt is csak abban az esetben szállítják el, ha azt a cégtől megvásárolt pótzsákban teszik a kuka mellé.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
szóljon hozzá!